Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevreye duyarlı konaklama tesisi belgesi başvuru (yeşil yıldız)

Konu, 'Özel Teknik Konular' kısmında srknzk tarafından paylaşıldı.

1. srknzk

srknzk CMNet Üyesi

Merhaba. Elinde Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi için belgeler olan yardımcı olabilir mi. Ya da eğitim notları, hazırlanan broşür örnekleri vb şeyler de yardımcı olabilir. Teşekkürler. Yardımlarınızı bekliyorum.

2. Emine Erdem

Emine Erdem Genel Yönetici

3. srknzk

srknzk CMNet Üyesi

Bu bölümü bende bulmuştum fakat başvuru dosyası hazırlarken takıldığım kısımlar var. Mesela elinizde odalara yerleştirilecek broşürler ile ilgili örnekler var mı?

4. cenkozgen

cenkozgen CMNet Üyesi

bu konu ilgili eğitim notları dökümanlar elinde olan varsa hala yardım bekleniyor

5. ritimsiz

ritimsiz Misafir

@srknzk @srknzk @cenkozgen
    biz yeşil yıldız sertifikasyonun olayında nerede duruyoruz?
    bizim yekimiz varmı belgelendirme yapmaya ya da eğitim vermeye?
    yoksa sizler sadece bir otelde çevre müh müsünüz?

6. Gurleyen

Gurleyen CMNet Üyesi

merhaba ritimsiz
    yardımcı olmak adına sorunu anladığım kadarıyla cevaplamak isterim.
    .: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı - Teftiş Kurulu Başkanlığı :.
    yukarıdaki link te tebliğ vardır. Eklerde sııflandırma formu vardır. bu formda turizm konaklama tesisinin yapması gereken "zorunlu" olmazsa olmaz maddeler arasında ki 2.madde "eylem planının uygulanması" başlığı altında bu işi yapan turizm konaklama tesisinde sözleşmeli çalışan çevre mühendisine 10, turizm konaklama tesisi bu işi bir firma vasıtası ile (Firma da sayılan meslek gruplarından bir çalışan olması şart) yaparsa 7 puan almaktadır.
    Eğitimlerinde bu kişilerin vermesi ayrıca puanlanmaktadır.
    Bu iş için yetki gerekmemektedir.
    Kültür Bakalığı müfettişlerinin denetim esnasında ikna olması yeterlidir.
    İyi günler dilerim
    Ramazan

hepaistos bunu beğendi.
  7. ritimsiz

ritimsiz Misafir

@Gurleyen çok teşekür ediyorum cevabınız için. ancak benim sormak istediğim bir çevre mühendisi o sertifikasyonu yapan bir firma da çalışabilir miyim? di. çünkü yönetmelik ilk çıktığında okumuştum ve çevre mühendisleri dışında gelişen bir olaydı..

8. Gurleyen

Gurleyen CMNet Üyesi

yeşil yıldız sertifikasyonu bir yetki çerçevesinde değildir.
    ANCAK, Çevre izin Lisans Yönetmeliği ek2 10.7 maddesinde Turizm konaklama tesisleri tanımlandığı için Turizm konaklama tesisi tek anlaşma ile hem Çevre Danışmanlık işini hemde Yeşil Yıldız işini halletmek isteyeceğinden Çevre Danışmanlık firmaları 1 adım öndedir.
    Hiç bir eğitime gerek kalmadan sen de bir turizm konaklama tesisinde veya herhangi bir firmada (çevre danışmanlık firması olması şart değil) çalışarak bir turizm konakalama tesisinin yalnızca yeşil yıldız işini yapabilirsin.
    Tekrar hatırlatıyorum burada ki püf nokta Kültür Bakanlığı Müfettişlerinin denetim esnasında ikna olmaları gerekir.
    Ramazan

9. Murat H. Ünsal

Murat H. Ünsal CMNet Üyesi

bu cmo'nun verdigi egitim yararli mi?

10. Gurleyen

Gurleyen CMNet Üyesi

Mutlaka bütün eğitimler yararlıdır.
    Eğitimi veren Murat Aksel bu işi ilk yapanlardandır. Çok müfettiş denetimi geçirmiştir.
    Ramazan

Sena ÇETİNKAYA ve Murat H. Ünsal bunu beğendi.
Çevreye duyarlı konaklama tesisi belgesi başvuru (yeşil yıldız) konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Medya çevreye duyarlı mı?

medyanın çevreye verdiği önem ne derece ? Her çeşit olayın medyada yer ettiğini görüyoruz peki çevreye ne kadar zaman ayrılıyor?
  2. yeşil yıldız belgelendirmesi hakkında

Arkadaşlar aranızda otellere çevreye duyarlılığını belgelendirmesi için verilen yeşil yıldız belgesinin alım süreci hakkında bilgisi olan var mıdır? Teşekkürler...
  3. Gfb belgesi başvuru hatası

gfb de ek belgeleri yüklerken sistem hata verıyor mobil imza ile bağlantı hatası oluyor. sebebi ve bilgisi olan arkadaşlardan ve aynı durumu yaşayan baska kişiler var mı ? sorun sıstemden mi kaynaklanıo?
  4. Yeşil yıldız

Herkese selam arkadaşlar. Çevre görevlisi olduğum otele "Yeşil yıldız" alma sürecinde bir maddeye takılıp bana sordular. "Çevreye duyarlı atık su planı, bu konuda ilgili idarenin yazısı" bu yazı nereden alınıyor? Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim, çünkü ben de bilmiyorum:)
  5. Yeşil yıldız (çevreye duyarlı konaklama tesisi belgesi) temel bilgilendirme eğitimi (izmir)

YEŞİL YILDIZ (ÇEVREYE DUYARLI KONAKLAMA TESİSİ BELGESİ) TEMEL BİLGİLENDİRME EĞİTİMİ 12-13 Nisan 2014 Kontenjan: 25 kişi Değerli Üyemiz, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak, 12-13 Nisan 2014 tarihleri arasında “Yeşil Yıldız (Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgesi) Temel Bilgilendirme Eğitimi” düzenlenecektir. Eğitim içeriği ekte yer almaktadır. Eğitim yeterli katılımın...