Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

çift anadal ve yandal ile ilgili

Konu, 'Mesleki Deneyimleriniz' kısmında Tolga Kelesli tarafından paylaşıldı.

1. Tolga Kelesli

Tolga Kelesli CMNet Üyesi

merhabalar

ben akdeniz üniversitesi öğrencisiyim.2. sınıfa başlıcam bu sene.ortalamam 3.15 ve bunu değerlendirmek istiyorum.
    teknik lise mezunu olduğum için sakarya üni. elektronik öğretmenliğine gittim ilk olarak.katsayı kararı açıklanınca okulu 3. sınıftan bırakıp tekrar öss ye girdim.
    yani benim 3 sene kaybım oldu ve bu kaybı çap yaparak yada en azından yandal yaparak telafi edebilirim diye düşünüyorum.
    kimya bölümü - biyoloji bölümü - ve su ürünleri mühendisliği ile çap yapabiliyorum
    jeoloji mühendisliği - inşaat mühendisliği ile de yandal yapabiliyorum.

çap olarak su ürünlerini , o olmazsa yandal olarak inşaatı seçerim.sizde doğru mudur ?
    çap yada yandal yapmak mantıklı mıdır ? bana bişey kazandırır mı ? iş hayatında lazım olur mu avantaj sağlar mı ?

2. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Cevap: çift anadal ve yandal ile ilgili

Tabiki faydası var. Öncelikle birçok kişiye göre bir adım çne geçersiniz. ikincisi herşeye bakış açınız değişir. Üniversiteniz yandalda sertefika mı veriyor ikinci diplomamı? İnşaat her zaman daha cazip gelmiştir bana. Su ürünlerinede kimyayı tercih ederdim ama bitirmesi cidden zordur fen edebiyatı..

3. Serhat Güler

Serhat Güler CMNet Üyesi

her konudan avantaj sağlarsınız kendinize. bana göre de kimya ve inşaat müh. cazip. fakat siz bu konuya idealleriniz doğrultusunda en doğru kararınızı vermeniz gerekiyor.

sonuçta sizin hayatınız....

4. Ceyda Kazancioglu

Ceyda Kazancioglu CMNet Üyesi

Bende akdeniz mezunuyum insaat i yan dal olarak sec derim ama zorlu olacagini soyleyeyim ama kimyadan kolay. cunku bircok ders ortak oldugu icin kolay oluyor ama cevre den taviz veriyosun genel olarak. :)

5. Tolga Kelesli

fatih abi yandala sertifika veriliyo.
    ceydak arkadaşım malesef inşaatla bile ortak ders çok az.mesela statik ve mukavemeti ben beraber gördüm tek dönemde.ama onlar ayrı ayrı görüyolar ve daha detaylı tabiki.o yüzden haklı olarak denklik vermiyolar.

teşekkür ederim tavsiyeleriniz için :)

6. Sinem Yener

Sinem Yener CMNet Üyesi

bütün şansını zorla ve bence inşaatı tercih et, imkanların doğrultusunda autocad programını öğren ve ingilizce bilgin nasıl bilmiyorum ama mutlaka öğren derim tavsiye olarak kabul edersen...

7. Tolga Kelesli

teşekkür ederim sinem hanım :)

8. Ceyda Kazancioglu

Ceyda Kazancioglu CMNet Üyesi

ve Sinem Hanım a aynen katılıyorum. Ama şöyle de düşün evet yan dal yapmak güzel ama ona ayıracağın vakti sececeğin bir konuda uzmanlaşarak ve internette olsun kütüphane de olsun araştırarak geçir. Önünde 2 yıl var ve ingilizcen iyiyse sececeğin bir konuda gerçekten çok iyi bilgi sahibi olabilirsin. Bu konuda okuldaki hocalarında yardımcı olacaktır. Çünkü okuldan sonra iş hayatında önemli olan sorunları en hızlı bir şekilde çözüm haline getirebilmek. bunun içinde çok iyi bilgi sahibi olunması gerekir.
    Sonuçta bi meslekte uzmanlaşıp en iyi olmak var eğer değerlendirebilirsen bu iki yılı bir de yan dal seçip 2 konuda uzmanlaşmaya çalışmak var.

9. Alejandro

Alejandro CMNet Üyesi

Google üzerinden buraya gelen veya konu hakkında ilgi duyan tüm arkadaşlara yardımcı olabilirim.

Fatih Özcan bunu beğendi.
çift anadal ve yandal ile ilgili konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Su ile ilgili gerçekler

SU İLE İLGİLİ GERÇEKLER Doç. Dr. Nuri Haksever Şu anda kullanmakta/içmekte olduğunuz SU'ya ne kadar güvenebiliyorsunuz? - İçmekte olduğunuz en kaliteli kaynak suyunun bile 22 derecede güneş ışığı gördüğü anda BAKTERİ ürettiğini biliyor musunuz? - Musluklarınızdan akan suyun yiyeceklerinize/ çamaşırlarınıza/ vücudunuza temas ettiğini ama günlük yaşantımızda bu gerçeklerin farkında...
  2. Çift su hattı fikri: içme suyu hattı ve temizlik suyu hattı

Arkadaşlar ilerdeki kaynak sağlama, ulaştırma ve arıtma gibi problemlerin çözümü çevre mühendislerinin projeleriyle sağlanabiliyor. Bu konuda bir önerim olacak dikkate alırsanız sevinirim. Bilirsinizki belediyelerin su şebekeleri tek hatlı yani tatlı su klorlanarak hem içme hem de temizlik için kullanmak üzere evlere dağıtılıyor. Farkettiğim kadarıyla bir evde kullanılan suyun büyük bir...
  3. Çed ile ilgili

Çed raporuna imza atmak için gerekli şartlar nelerdir? (çevre müh., maden müh., jeoloji müh.,) bu mühendisler için çed'e imza atmaları için ön şart olarak neler yapmaları yada ne tür özelliklere sahip olmaları gerekmektedir? yeni mezun yada piyasada çalışmış ama hiç çed sürecinde bulunmamış biri çed sürecine katılmak istediğinde hangi adımları izlemeli? ilgi ve yardımlarınız için şimdiden...
  4. Çift hesap kullanan kullanıcılar

Sayın üyeler, Sitemizde birçok kişinin çift kullanıcı hesabı kullandığını bilmekteyiz. Çift hesap kullanan kişiler sistemimiz tarafından bize düzenli olarak bildirilmektedir. Bunun önüne geçmek için önümüzdeki günlerde kullanılan çift hesapları birleştirmeyi planlamaktayız. Çift hesap kullanımlarını incelediğimizde aşağıdaki sebepler ile karşılaşmaktayız; Kayıt olunurken mail adresini...
  5. Atiksu aritma tesisi çökeltme tanki çift sira savak hesabi yardim!!!

Arkadaşlar merhaba çökeltme tankında savak yükünü sağlamak amacıyla çift sıra savak yapmak durumundayım fakat elimde yeterli bilgi yok . tasarım konusunda yardım edebilecek olan var mı ?