Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çimento fabrikası arıtma tesisinde ne tür prosesler yapılmakta

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Hüseyin Cenk tarafından paylaşıldı.

1. Hüseyin Cenk

Hüseyin Cenk CMNet Üyesi

arkadaşlar çimento fabrikalrındaki arıtma tesisleriinde ne tür degerlere bakılıyor bilen arkdaşlar yardım edebilirmi??

2. Ahmed Arif Çelik

Ahmed Arif Çelik CMNet Üyesi

Yüksek ph a sahıt sualr için nötralizasyon tankı, yağ ve gres giderimi için yağ kapanı, çökelme tankı oluışturarak sağalanabılır.

3. Hüseyin Cenk

Hüseyin Cenk CMNet Üyesi

hocam yapılacak kontrollerin bir listesini atblirmisin acil lazım kusura bakma

4. Ahmed Arif Çelik

Hüseyin Bey yapılacak kontrollerin listesi derken , beton santrali atıksuyunda alınması gereken parametreler mi?

5. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

BOI, KOI, AKM ve Ph değerlerine bakılıyor

6. realastala

realastala CMNet Üyesi

Çimento Fabrikalarındaki Evsel nitelikli atık suların arıtılması için kullanılan arıtma ünitesindemi bahsediyorsunuz.

7. Ahmed Arif Çelik

Yıldız Hanım bahsettiğiniz parametreler tablo 21 değerlerine girmektedir.Hüseyin Beyin bahsettiği çimento atıksuyu aşağıda vermiş olduğumu SKKY ait tablo 7.5 parametrelerini içermektedir.Yanlış bilgi vermeyin Hüseyin Beye. :D
    Tablo 7.5: Sektör: Maden Sanayii (Çimento, Taş Kırma, Karo, Plaka İmalatı, Mermer İşleme, Toprak Sanayi, ve Benzerleri)

PARAMETRE

ASKIDA KATI MADDE (AKM)

KROM (CR+6)

YAĞ VE GRES

pH

(Ek satır:RG-24/4/2011-27914)

Renk

8. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

evet haklısınız fakat; ben evsel arıtma tesisinde bakılan değerleri girdim yalnızca. yağ ve gres için ayrı sistemler kuruluyor ya o yüzden hesaba katmadım :(

9. Ahmed Arif Çelik

Bu işlerde yenisiniz galiba :D

10. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

evet çok belli oluyor değil mi :(

11. Ahmed Arif Çelik

aynen , sıkıntı etmeyin alışırsınız.Nerde çalışıyorsunuz?:)

12. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

çimento fabrikasında :)

arıtma tesisinde bakılan değerlere o yüzden cevap yazmıştım aslında :) fakat diğer yağ gres farklı yöntemlerle giderildiği için yazmadım onları :)

13. Ahmed Arif Çelik

evsel nitelikli ve çimento üretimi sonrası oluşan atıksuyu aynı anda mı arıtıyorsunuz?Referans laboratuarınız neresı?

14. Ahmed Arif Çelik

PAK-ÇEVRE PAK ARITMA ANALİZ ÇEVRE LABORATUARI

Ekli Dosyalar:

15. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

referans laboratuvarımız farklı :)

16. Ahmed Arif Çelik

Bir şeyde sıkıntınız olursa yardımcı olabilir.İyi çalışmalar size.

17. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

teşekkür ederim

18. Havva Bağ

Havva Bağ CMNet Üyesi

Merhabalar.. Bitirme ödevim beton fabrikası - santrali atıksuyunun arıtılması üzerine olacak. Atıksuyun özellikleri, deşarj standartları, nerelere desarj edildikleri ve desaj sırasında ya da başka konularda aldıkları cezalar vs var mı? Yardımcı olabilir misiniz?

19. N. Nazlı Ergun

N. Nazlı Ergun CMNet Üyesi

Merhaba Benim bir sorum olacaktı. Çimento fabrikalarının proses kaynaklı atıksularıyla ilgili bilgi toplamaya çalışıyorum. Fakat Çed raporlarında prosesden kaynaklı atıksu oluşmamaktadır yazılmış. Öyleyse SKKY tablo 7.5 te niçin çimento belirtilmiş? Eğer proses kaynaklı atık su oluşuyorsa, hangi bölümde oluşuyor çok kısa bilgi verebilir misiniz? İyi çalışmalar.

20. Stajımı Akçansada yapmıştım geçtiğimiz yıl, belki işinize yarar bilgiler vardır staj defteri taslağımda..Kolay gelsin

Ekli Dosyalar:

Çimento fabrikası arıtma tesisinde ne tür prosesler yapılmakta konusuna benzer içeriklerimiz
  1. salça fabrikası arıtma tesisi

arkadaşlar merhaba. bir salça fabrikasının danışmanlığını yapıyorum ve firmada bulunan fiziksel arıtmaya ek olarak biyolojik arıtma tesisi istiyorlar elinde örnek çalışma veya proje olan varsa acil yardımcı olabilirseniz sevinirim.. üretimde sadece bahçeden gelen domatesin tıkanmasından kaynaklı atıksu oluşmaktadır.
  2. Çimento Üretim Tesislerine ait Atıksu Arıtma Projesi

Değerli arkadaşlar, çimento üretim tesislerinin atıksu arıtma tesislerine ait proje ya da akım şeması ile ilgili döküman, makaleye acil ihtiyacım var.
  3. Atıksu Arıtma Tesisinde Karşılaşılabilecek Riskler

ATIK SU ARITMA TESİSLERİNDE KARILAŞILABİLECEK RİSKLER KAZALAR [FONT=Symbol]· Islak zeminde kayma sonucu düşmeler, [FONT=Symbol]· Hareketli parçaları olan makineler, konveyörler, konteynırlar ya da ağır malzemeler nedeni ile oluşabilecek darbe ve çürükler, [FONT=Symbol]· Havuz, çukur, durultucu ya da tanklara düşme sonucu meydana gelebilecek yaralanma ya da boğulmalar,...
  4. Entegre çimento fabrikası ptd

umarım ptd arayanlar için yardımcı kaynak olur...
  5. Kimyasal arıtma tesisinde bakır arıtımı

arkadaşlar herkese kolay gelsin kimyasal arıtma tesisinde siyanür arıtımını kostik ve hipoklorit ile yapıyorum ancak siyanürlü bakır da kullanıldığı için arıtma çıkış suyunda bakır değeri yüksek çıkıyor bakırı 2 mg/lt ye nasıl düşürebilirim