• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Cmnet bayan mühendisler dayanışması

Eda Tekin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ASM ARITMA SİSTEMLERİ
Bir bayan mühendis olmak sınav vize koşturmasından çalışmaktan okula saçlarını taramadan gelmek kendi bölüm arkadaşları tarafından hep paspal bakımsız ve bitik görünmek demektir.Bundan dolayıdır ki ilk 2 sene kendi bölümünden erkekler tarafından beğenilmeyip erkeklerin uluslararası ilişkiler vb sosyal bölümlerdeki bakımlı ve boya küpü kızlara rağbet etmesi demektir. Bir bayan mühendis olmak ; erkek kankanın kız kankandan daha çok olması demektir. Bir bayan mühendis olmak; Düzenli not tutmak derslere düzenli girmek vize haftası bir sürü iltifat duymak demektir. Bir bayan mühendis olmak; Diğer bölümden arkadaşlarınız dışarda ortam yaparken evde proje hazırlamaktır. Bir bayan mühendis olmak; Gözü yükseklerde demektir. Bir bayan mühendis olmak; elindeki mühendislik kitabından grur duymak demektir.

Biraz eğlence bile bu kadar ciddiye alınıp hemen çatışma haline getiriliyorken nasıl tek bilek olacağımız merak konusu doğrusu..
Yapmayın arkadaşlar her şeye herkese karşı bu kadar ön yargılı olmayalım bazı şeylere gülüp geçmeyi bilelim.
Mühendis yada değil farketmez ilk okul mezunu bile olsak bir şeylere karşımızdakinin penceresinden bakmayı bilmeliyiz. Ancak bu şekilde daha ileriye gidebilir daha doğruyu görebilir ufkumuzu genişletebiliriz..

Hiç kimse hiçbir şeyi beğenmek zorunda değil ancak herkes birilerinin özgürlüğünü kısıtlamadığı sürece istediğini düşünüp yazmakta özgür olmalı..

serbest kürsüde isteyen istediği gibi fikrini dile getiriyor sanırım :)
başlık - içerik uyumuna aykırı bir şey yazıldığını sanmıyorum. sadece fikir dile getiriyoruz.
yaklaşım farklılığı sadece arkadaşlar ; esprili yaklaşımın içine , aslında çoğunluğumuzun fikren katıldığı ciddi şeyler de yazılabilir; neden tartışma yaratsın ki bunlar :)

herkese saygılarımı sunuyorum :)

Kadın Mühendis: Öğrenciyken bi dolu erkekle okuyor olmaktan şikayet etmez. Zira bi dolu hem cinsiyle okuyor olmaktan daha az sıkıntılıdır bu. Havalıdırlar; diğer fakültelerdeki hem cinslerinden önemli işler başardıklarını düşündüklerindendir bu hisleri. Proje teslim günlerinde, lab. sınavlarında, vize- final haftalarında da bakımlı olabilen endemik bir türdür kendileri. Bu tür öyle ki; yoğun derslerinin arasında sosyal hayatını boş geçirmemeyi bilir, zamanını verimli kullanarak düzenin, tertibin simgesi haline gelebilir.. Kültürlüdürler; siyasetten futbola çok geniş bir yelpazede bilgi birikimi edinmiş, pek çok konuyla haşır neşir olmuşlardır zaman zaman. Mücadelecidirler; erkeklerin baskın olduğu bir sektörde çalışmayı göze alarak gösterirler bu ruhlarını.. Garipsenirler, yadırganırlar; şantiyede dolaşırken, kaynak yaparken, iş tarif ederken geçer bu yadırganmaları-hemen benimsenir ve hatta sevilirler.. Bazen aile ve arkadaş sohbetlerinde gurur kaynağı olunuverirler. Zekası, algısı hayal gücü geniştir. Kendileriyle sokakta rast gelinen bir rögar kapağından bile çeşitli sohbetler edilebilir. :) Teknik konulara vakıf olmaları çevresi tarafından her zaman etkileyici bulunur. Sıkıcı olmayanları, sosyal olanları, işlerinde başarılı olanları pek sevilir, hatta tadından yenmez :) Sonuç olarak güzel bir şeydir mühendis kadın olmak diyor ve sözlerimi aşağıdaki birlik ve beraberlik mesajımla bitiriyorum.. Kızlar yetiştirin kendinizi; mühendislik sizden başka kimsenin üstünde bu kadar şık durmuyor :)! İyi işler çıkardığınızda hayranlık uyandırır, vay be! dedirtirsiniz. İşçilerinizin şefi, üniversite hocalarınızın gözdesi, patronunuzun sağ kolu olabilir; özel hayatınızda yanınızdaki erkeğin hayatını değiştirebilirsiniz. Zamanı gelir bunların yanına bir de iyi bir anne olabilmeyi ekleyebilirseniz ne mutlu size....( Ne mutlu bana; iyi ki mühendisim) :)

kimse ırkçı davranmıyor arkadaşım neden hala inatla aynı tezinizi savunuyorsunuz? Konu farkındaysanız serbest kürsü adı altında eğlence anlayışı çerçevesinde yazılan yazıları içeriyor. amacımız tartışmak ırkçı davranmak ayrımcılık yapmak olsaydı yeri burası değil zaten herkes de bunun farkında. sizden önceki yorumları da ayrıca okumanızı tavsiye ederim. sırf inatlaşmak için de yazmayın. tartışma ne güzel kapanmışken tekrar tekrar konuyu alevlendirip kadınların iş hayatındaki sorunlarına getirip durmayın konuyu. sorunumuz falan yok bizim. amacınız konuyu saptırmaksa çok istiyorsanız yeni bir konu açın kadın meslektaşların iş hayatında karşılaştığı zorluklardan bahsediniz. çok rica ediyorum konuyu rahat bırakın. ayrıca bizim iş hayatında hiçbir zorluktan yakındığımız yok. erkekler bu mühendisliğin üstesinden nasıl geliyorsa bizler de en az sizler kadar üstesinden geliriz. bizi çekemiyorsan orası ayrı. başka bir konu başlığı aç orada tartışalım yeri bu başlık değil.

Arkadaşlar dikkat ettim genel bakış açısı güzellik ve erkeklerin sizlere düzgün iş yapamadığınız yönünde tabular üzerinde durulması dikkatimi çekti ama başkaların doğrusu ile yaşamaktansa kendi yanlışlarım ile yaşamayı tercih ederim demek daha mantıklı olmaz mı iş hayatında sizinde olduğunuzu kendiniz biliyorsunuz buna göre kimin ne düşündüğü sizin için önemli olmamalı bence...
Herkese iyi çalışmalar...

Gerginlik yok aslında :) İletişim kurabilmek kadar kuramamak da doğaldır adı üstünde serbest kürsü :) Dökün içinizi strese girmeyin boşuna şu yukardaki yazıyı yazan arkadaşı tebrik ediyorum cidden... sınıfta bol bol bay olması bakın nelere kadir :) Hepiniz kalın sağlıcakla

Üniversite yıllarında, diğer bölümlerdeki bayan arkadaşlarım mühendis olmadıkları için, benden daha az çalışmakta ya da daha az emek harcamakta değillerdi. Ya da ; mühendislik fakültesindeki kızların kendilerine vakit ayıracak kadar zamanı olmadıklarını, okula bakımsız bir halde gittiklerini , proje-ödev hazırlamaktan sosyal hayattan geri kaldıklarını düşünmüyorum. Sabaha kadar proje hazırlamaktan uykusuz kaldığım günler... Aynı anda neredeyse aldığımız tüm dersler için proje ve sunumlar vardı, tabi sunum derken netten bulup kopyala yapıştır değil, firmaları gezip bilgi sahibi olarak firmanın yaptığı işi, orada mühendis olarak neler yapman gerektiği ve ne gibi iyileştirmeler yapabilirsin gibi konuları diğer arkadaşlarımızla paylaşıyorduk, proje ödevlerini hatırlamak bile istemiyorum. gelelim mühendislik okumayan diğer arkadaşlarımıza.... onların bölümlerini küçümsemek değil amacım ama bizim kadar emek sarfettiklerini düşünmüyorum... kendimize elbette vakit ayırıyorduk fakat kendimden ödün verdiğim zamanların çok daha fazla olduğundan eminim
saygılar

kesinlikle:) "Bir bayan mühendis olmak; Gözü yükseklerde demektir. Bir bayan mühendis olmak; elindeki mühendislik kitabından grur duymak demektir" ben henüz öğrenciyim ve böyle idealist sadece bir erkek arkadaş tanıdım o da başka üniversitede :) Eda Altınay

@Okan ÖZTÜRK

Teşşekkürler... Yalnız çoğunluğu erkeklerden oluşan bir fakültede okumanın sıkıntılı yanları da var elbette. Ben onlara hiç değinmedim. :)

Kadın mühendis olmak ; akşam yemeğine menüde kuru-pilav olduğunu duyan 15 erkek arkadaşının gelmesi demek :) sınav haftası nadide notlarımızı almak için gelenlerle kapı zilinin sabahlara kadar susmaması demek ,, her zaman bakımlı ama abartısız olmak hatta derse eşofmanla gidip tarz yaratmak demekk :) her konuda söylenecek bir sözü olmak , muhakeme yeteneği gelişmiş , sürekli sorgulayan birine dönüşmek demek :) kadın mühendis olmak zor olsa da büyük bir ayrıcalık olup kendini kanıtlayıp sevdirdiğinde harika bir iş hayatı demek demek de demekk ;);)

kadından mühendis olmaz nokta.

olsa olsa ofis içinde kapris yapan egolarını tatmin etmeye çalışan birey olur.

şantiyede çalışmazlar ofis sıcak yuvalarıdır. erkekler gibi asosyal değillerdir her daim patron, amir, mülşteri v.s araları iyidir.

30 tane erkek çalışan yerde kavga gürültü çıkmaz ama aralarına 1 tane bayan at kesin kavga çıkar.

hep haset hep haset

kadından mühendis olmaz, bilgileri olabilir ama kabaliyetleri asla....