• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO Çmo aidat ücreti icra takibi başlattı

cm.erkan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Belediye
ÇMO İstanbul şubesine 5 yıl önce üye oldum. Birkaç kez gittim bazı konularda yardım istedim ama yardımcı olmayınca devam etmedim. En son 1 ay önce bilgilerimi güncelledim 1 hafta sonra avukattan yazı geldi aidatın ödenmesi için. Bu yazıdan birkaç hafta sonrada icra evrağı geldi. Başka başına benzer durum gelen var mı? Ne yapabilirim?

Bana söylenen şey siz dilekçe gönderseniz bile ret alırsınız dedi. İşinizi yapıyorsanız bize zorla ait ödeyeceksiniz demek istiyorlar.

@memo_6863

Hangi şubeyi kastettiğini bilmiyorum. Benim bildiğim mevcut şubelerin yönetiminde şirket sahipleri yok. 3300 TL maaş belirleyip 1300 TL maaş ödemenin saçmalığını bende farkındayım. Bende bunu eleştirdim durdum. Meslektaşlarımızın taleplerine gelince en çok iş bulma konusunda sıkıntı yaşıyoruz sanırım. Bende üniversiteden ayrılıp asistanlığı bıraktığımda iş arayışı içinde buldum kendimi. Ama oda bana iş bulmak zorunda diye düşünerek odayı işkur'la karıştırmadım. Gelen iş ilanları konulu maillerden iş kovaladım durdum. Eleştirileri anlayabiliyorum fakat bizim ödediğimiz aidatlarla çevre mühendisliği okuyan öğrenci arkadaşlarımızın çeşitli çevre etkinliklerine katılım sağladıklarını bilgilendiklerini de unutmamamız gerekiyor. Bizim sayemizde gidip sunum dinleyip mesleğimizin geleceği için çaba harcıyorlar. Bu benim.için yeterli bir sebeptir. Sizin için olmak zorunda değil fakat bir yerlerde birilerine faydamın dokunduğunu bilmek bana kendimi iyi hissettiriyor. Kalkıp izin alıp gidip senede 6 veya 7 tane etkinliğe katılıp 400 kişilik gruplara sunum yaptığım da oluyor. Bundan bir çıkarım olduğunu falan da düşünmeyin sakın. Hiçbir çıkarım yok. Sadece bilgimi bildiklerimi aktarmak ve onları bir sonraki evreye hazır hale getirebilmek tek amacım.

@Hamdiye Güzel

Dilerseniz Adem Bey ile iletişime geçip size geri dönüş yapabilirim.

sen beni bende seni az çok tanıyorum amacının ne için nasıl yapıda biri oldugunu biliyorum belki çmo da senin gibibu amaçlar için karşılık beklemeden ugrasan insanlarda var ama cok az ondan dolayı zaten çmo basarılı olamıyor bi türlü elbette öğrenci kardeşlerimize faydalıolacaz ben de isterim faydalı olmak ama mühendis olarak kendimize bile yetemiyoruz çogu zamn malesef.yıllık verilen 120 tl takıldıgımız ıçın degıl bu sitem ama amaçlarının çevre mühendislerinin faydası oldugunu dusunmuyorum odanın genel mantıgının oda bize iş bulsun da demiyorum emin ol işi elbet te biz bulacagız onlarda yardcımcı oalbilir elbet ancak yapacakları iş yasantımız kosullarımı iyileştirmeleridir bunu kendi yöneticileri bile yapmıyor örnegin antep oda baskanı mesut bey 4 ay önce 1200-1300 arası teklif etti..nerde oda nerde temsilcilerimiz

@memo_6863

Dedim ya bak haklısın. Geçmiş yıllarda seninle birlikte eğitim almış olduğumuz şubelerden birinin yönetimi de bu zihniyette birinin elindeydi. Ama değişti ve şu an bu konuştuğumuz konuları tartışabiliyoruz. Bak eleştiri yapmamız gerekiyor bir yerde muhalif kesim olmazsa orada gelişim sağlanamaz elbette. Fakat gelin madem ortak paydaşlarla buluşabiliyoruz yönetimlere girelim ve düzeltelim bu şikayet ettiğimiz konuları. Verilen ücret konusunda da şunu diyebilirim; ben veya sen o ücretlere çalışmayız belki ama çalışan birileri var. Kendilerine göre haklı sebepleri de var. Şimdi burada işvereni eleştirip yerden yere vuralım tamam da aslında onunda kendine göre haklı sebebi var. Daha az para ödemek varken neden benim senin gibilere daha fazla ödesin? Bizim de haklı sebebimiz var mühendis olarak uygun şartlarda çalışamıyoruz. O düşük ücretle çalışan mühendis arkadaşlarımızın da haklı sebepleri var çünkü geçimini kıt kanaat te olsa sağlamak zorunda. Ama şu konuda haklıyız; eğer birileri çıkıp bize 3300 gibi bir rakam gösterip 1200 1300 lira veriyorsa bunlara müdahale edilmesi gerekiyor. Müdahaleyi edecek kişiler de yine bizleriz. Yetki alarak, deşifre ederek ve uzaklaştırarak. Tut ki yaptık bunu da sence bir faydası olacak mı? O düşük maaşı veren yine düşük maaş verecek o maaşa çalışan yine çalışacak. Oda'nın yetki alanı ve sınırları belli. Bunun dışına çıkamaz ki.

@Hamdiye Güzel

Elimden geleni yapacağım, mağduriyetinizi gidermek için. Sadece bana özelden iletişim için bir mail adresi yazabilirseniz memnun olurum.

sorun zaten sistemsel yani konuyu derinleştirirsek bu ülkeyi yönetenlerden başlamalıyız eleştiriye sende haklısın cihan zaten amacıım beyin fırtınası sadece ne yapabiliriz ne yapmalıyız biz sen le aynı taraftayız farkındayım da karşı taraf kim nasıl alt edbilirz onu bilemiyorum

@memo_6863

Görev alıp söz sahibi olarak. Birşeyler yapmamız için illa ki derneğin ucunun bize değmesi gerekmiyor. Yardım et birşeyler yapalım. :)

2013 yılında haziran ayında mezun oldum ve aralık ayında askere gittim. 6 ay sonra dönüşte odaya LPG Sorumlu müdürlük için kayıt oldum ve benden 1 yıllık geriye dönük parayı aldılar. Ama en çok dokunan askerde geçirdiğim süre oldu. Ben askerdeyken nasıl çalışan olabilirim diye sordum bana odanın yönetim kurulu kararı dediler. Ocak 2015 den beri para ödemiyorum. Bir faydalarını da görmedim. Zaten işim de yok artık. Şubatta C sınıfı uzman olarak bir yere başladım. Sonra hem kendi mesleğimle ilgili teklif gelince oradan ayrıldım ama tam sözleşme imzalayacağım gün bir sıkıntı çıktı 1 aydır sorunun çözülmesini bekliyorum. (Bu iki işi de kendim buldum. Oda boş beleş bence)

ÇMO Genel Merkezi neden sadece ÇMO İstanbul Şubedeki üyelere icra takibi başlatıyor? ÇMO İstanbul Şube Yönetiminin ÇMO Genel merkezine muhalif olmasından olabilir mi?

28.02.2015 tarihli ve 100266 numaralı faturayı ÇMO Genel Merkezi neden açıklamıyor Cihan Bey? (bu fatura sadece tesadüfen öğrenilmiş fatura)

@ali dem

İzmir şube de genel merkeze muhalif. Ayrıca şu an muhalif bir ortam yok. Son seçimde çmo içindeki 3 grup bir olup bir aday çıkardı. Ve o kazandı. Bahsi geçen faturanın muhattabı ben değilim. Onu gerekirse birebir yazışarak muhatabı olan kimseye veya kimselere sormanız gerektiğini düşünüyorum. Burada insanlara yardımcı olan kişiye değil. Yanlış bildiğiniz başka bir husus ta şu; sadece İstanbul şubeye bağlı olan üyelere gönderilmemiş o icra takibi.

@cansu üzelkök bende calisiyorum ama gerekli deil kayit falan :) sadece gecen bi belge almak icin aradim mezun tarihinden beri aidat odemelisiniz dediler onuda almaktan vaz gectim. Belge lazim olursa almam gereken ozamn kayit olurum anca

@cansu üzelkök
Sıkıntı çıkacağını sanmıyorum için rahat olabilir hukuki yola başvurulsa bile siz kazanırsınız öyle bir zorunluluk Yok sizin çalıştığınız yer Sıkıntı yapmıyor ise rahat olun

Hak hukuk istiyosaniz imza toplama boş yok sosyal medya yok twitter dan Twit bunları bir çok kez yapıldı eminim dalga geçiyordur bakanlık tek çare herkes bir olup beraber hareket etme ile olacak ya hakkını söke söke alırsın yada ömür boyu köle olarak devam edersin aman benim başım yanmasın mantığı geride kaldı bu haktır verilmez alınır bizim olanı aldılar bizden bizde almasını bilmeliyiz ...ve bu oda ile olacak birsey vicdanlı cesur mühendisler ile olur ....

Merak ettiğim bir konu da şu başka odalarda neden böyle bir uygulama yok? Sadece kayıt ücreti alıyorlar diye biliyorum. Örn: Kimya Mühendisleri Odası

Aslında odaya ödenen üyelik ücretiyle ilgili daha önce odamız tarafından bir af başlatılmıştı. Odaya üye olmak istiyorsanız sadece o yılın aidatını ödüyorsunuz. Mezun olduğunuz tarihten üye olduğunuz tarih arasındaki aidatları affediyordu.Belki oda üye olmak isteyenlere tekrar bu fırsatı verebilir.

@Merve Akgül

LPG Sorumlu Müdürlük için oda kaydı gerekli ama diğerleri için oda kaydına gerek yok

Bu ücret ne kadar ? Yıllık mı ödeniyor aylık mı ? Bende daha kayıt olmadım mezun olalı 1 sene oluyor

@Cihan Yeşil

Hocam oda nasıl bir dayanışma yeri icra takibi için siyasi yandaşlar haricindekilere mi dayanma yeri acaba? Bu olayın bilgilerin güncellenmesi sonrası olması tamamen tesadüf zaten.. Çalıştığım yer bilgisini verdikten sonra meydana geldi.. Eşinde çevre müh ama ona gelen herhangi bir yazı dahi yok.. Takip başlattırılan avukatın twitter adresi olan @ edipkatayifci incelerseniz ahlaktan yoksun kişilerin çevre mühendislerinin hakkını koruduğuna kimse inanmaz.. Bir siyasi parti genel başkan yrd nın kızıyla evli biri.. Ayıptır çevre mühendisleri için en ufak birşey yapmaktan uzak olan oda sırf birilerine çevre mühendislerinin parasını yedirmeye çalışıyor..

Ben sizin gibi düşünm@cm.erkan
Söz konusu kişiyi tanımıyorum. Kiminle evli veya kimin damadı onu da bilmiyorum. Daha önce de belirttiğim gibi sadece yardım etmeye çalışıyorum burada. Eleştirilerinizin olmasını anlayabiliyorum fakat tekrar tekrar söylediğim gibi muhatabımız ben değilim. Odanın adresi de belli, Baran Bozoglu nun adresi mail adresi ve diğer iletişim kanalları da belli. Orada belki de çözüm bulunabilecekken şu an burada zaman kaybı oluyordur bu yazdıklarımız belki de.