• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO Çmo aidat ücreti icra takibi başlattı

cm.erkan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Belediye
ÇMO İstanbul şubesine 5 yıl önce üye oldum. Birkaç kez gittim bazı konularda yardım istedim ama yardımcı olmayınca devam etmedim. En son 1 ay önce bilgilerimi güncelledim 1 hafta sonra avukattan yazı geldi aidatın ödenmesi için. Bu yazıdan birkaç hafta sonrada icra evrağı geldi. Başka başına benzer durum gelen var mı? Ne yapabilirim?

her 2 yılda 1 aynı tartışmalar. seçim dönemine girilmek üzereyken arkadaşımızın biri çıkıp derdini paylaşıyor, sonrasında diğerleri olayı siyasi boyuta indirgiyor. masraf kalemlerini odadan talep ediniz, şeffaf davranmaz ise yasal yollardan haklar aranmalıdır.
icra olayı kötü olmuş ancak 6 yıldır ödememekte sizin sorununuz kanımca.
odayı bir işe yaramıyor görüyorsanız her toplantıda 60 kişi veya 100 kişi katılırken gelip 101, 102. kişiler olunuz.
her seçim döneminde yönetim belirlenmekte ve oy kullananlar ile seçim yapılmakta. 14000 üyesi olan bir odanın seçimine her şube için maksimum kaç kişi katılıyor biliyor musunuz? en son seçimde sanırım 1000 idi.
yani hiçbir şeye katılma, sorgulama, meslek hakkını savun diye bekle ama aidat verme ve ortamlarda ben aidat vermiyorum hadi beni icraya versin diye goy goy yap, sonra vay bu oda ne yapıyor?
bakın her 2 yılda 1 aynı yorumları yapmaktan biz yorulduk siz yorulmadınız. meslek haklarını daha iyi savunacağınız fikirleriniz var ise lütfen gelip belirtin. cmo 'da görev yapan yöneticiler herhangi bir ücret almıyor. bunu da unutmayın.

Arkadaşlar bu mesleği yapacaksanız odaya üye olmamanızın bir faydası yok. Bir gün odaya imza vs. için işiniz düştüğü zaman mezuniyet yılınızdan itibaren oda ücreti isteniyor ve o yılın aidatına göre ödeme yapmanız gerekiyor. Eskiden proje onaylarda vb. yerlerde oda kayıtları istendiği için mecbur üye olduk. Odanın hükümet karşıtı eylemlerinden sonra bir yönetmelik değişikliğiyle odaya kayıtlı olmanızın bir etkisi kalmadı ve kimse şuan ödeme yapmak istemiyor. Açıkçası bende çevre görevlisi eğitiminin kalkması gerektiğini düşünürken, kar amacıyla olduğunu düşündüğüm odalarımız verebilir yaklaşımından sonra soğudum ve uzun süredir ödeme yapmıyorum.

@Gülfem Polat

Oda bağlı olduğunuz odaya mutlaka bir uğrayın, bir çay, kahve için.. Harcamaları birinci ağızdan dinleyin.. Faaliyet raporu vb. dememe gerek yok, birinci ağızdan herşeyi dinlemek daha net olacaktır..

raporlar pdf formatında. haliyle bir basım olayı yok. ya da oda ölçüm analiz yapmıyor, hazır yapılmış araştırmaları derlemiş arkadaşlar sağolsunlar.
o yüzdendir ki evet faaliyet raporu demeye gerek yok.

@KaanDogukan son seçim oda seçimi mi yoksa siyasi seçim mi belli değildi. tamamen partilere göre ayrılmış turuncu mavi gruplar vardı.

ben odaya üyeyim aidatımı da ödüyorum. açıkçası bana göre mesleğime katkısı olmayan bir odaya ihtiyacım da yok. ama bir kere üye olduk ve gidiyor. sosyal sorumluluk projeleri hariç hiç bir oda, parti vb yerlerde görev almadım almam da. o yüzden her seferinde odaya kızdığımızda gidin siz daha iyisini yapabiliyorsanız yapın tarz söylemlerden ben çok sıkıldım.

2 çift lafım da bakanlığın afyonda yapmış olduğu çalıştaya giden pek sevgili meslektaşlarıma.
1)siz değil miydiniz eğitim sınav kalksın biz çevre mühendisiyiz ne gerek var buna diyen? hükümet kaldırdı mı sınavı evet. şimdi kitap açık sınav olsun demek?
2)siz değil miydiniz 5 yıl deneyim çok bunu 3 e indirin diyen şimdi ne değişti?
3) siz değil miydiniz 5 mühendis çok bunu 3'e indirin diyen?
4) siz değil miydiniz "çevre görevlisi" ne demek diyen şimdi "uzman" vs isteklerde bulunmak neyin kafası.

daha biz ne istediğimizi bilmiyoruz oda ne yapsın diyerek odaya hak veriyor hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

@Cihan Yeşil. mesela gıda mühendisleri odası kayıtlı mühendislerin sigorta primlerini kontrol ediyorlar belirlenen miktarın altında sigorta primi yatıyormu yatmıyor mu diye.. Asgari ücrete çalışan çalıştırılan çevre mühendisleri var oda neden bu konuda hiç birşey yapmıyor. Sadece belirlenen sigorta primi buladar diye bildirim yayınlıyor.. Bide düzenli mail atıyor. Ben neden aidat ödeyim bu odaya bana ne faydası var hiç..

"6235 sayılı
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
kanunu değişiklik taslağı" için görüş talebinde bulunuldu. Hazırlanan taslağa göre; mesleki denetim yetkisi TMMOB ve Odaların elinden alınacak.
Bu taslakla, TMMOB ve Odaların en büyük gelir kapısı kapanacak. Piyasada iş yapmak isteyen mimarlar; odalara para ödemek zorunda kalmayacak.

ODA BAŞKANLARI TOPLANDI

Bakanlığın attığı bu adımdan sonra harekete geçen oda başkanları, kararı yargıya taşıdı. Görülecek mahkeme öncesi bir araya gelen üyeler, basın açıklaması yaptı.
BİRLİKTE HAREKET EDECEKLER

15 Haziran'da görülecek davada birlikte hareket edeceklerini ifade eden odaların muhalif üyeleri, TMMOB'un haklarının korunması gerektiğini savundu.
"MÜCADELE SÜRECEK"

Mühedisler Odası'ndan Doktorlar Odası'na kadar birçok oda tarafından desteklenen toplantıda mücadelenin süreceği vurgusu yapıldı.

Haber sitesinden alıntıdır.

Bana göre bütün meslekler adına bir kurtuluş, ayrıca kendini savunmak isteyenlere tavsiyem istekleri doğrultusunda STK kurup haklarını savunabilirler.

@surmene1967
devlet şimdi sigorta girişlerimizi denetleyecek mi örneğin mühendisin asgari fiyat tarifesi mi uygulanacak mesela maaşlarda artış mı yada sadece sigorta meselesi mi her odayı denetleyecek kaç kişi oluşacak bu denetlemeler kim tarafından olacak yada şöyle odanın yetkisi alınırsa çevre mühendisi işleyişi yada itibarı geri gelcek mi ? (muhaliflik için değil sadece cevap arıyorum)

@Ferhat Elçi

Her şey şuan olduğu gibi olacak . Boş ve faydasız ( gördüğüm). Dediğim gibi toplantı isteyen STK kurup kendi haklarının en iyisini arama hakkına her zaman sahip...

@Melih Coşar

E tamam işte Gönüllü olarak çok çalışmak isteyen takılsın dursun @Melih Coşar Hatta isim önerebilirim Türkiye Mühendisler Birliği Vakfı gibi kurmalarında bir sıkıntı yok.Yasaların izin verdiği ölçütlerde takılırsınız hep birlikte... Çok temsil edilmek isteyen üye de olabilir, bağışta yapabilir. Yıllık sigara paralarını bu kuruma hibe edebilir. Makbuzu var dekontu var sonuç itibari ile...

@surmene1967
aslında dediğiniz çelişiyor stk bir haklarını isteyen hakka sahip diyorsunuz oda'nın anlamı nedir ? benim anladığım kadarıyla odalara darbe gibi birşey devlet de aynı şeyi yapacak ama dediğiniz şu hakkımı oda da yiyor hayır devlet yesin diyorsunuz devlet de takipcisi olmayacaksa madem neden bu karar verildi.. ? türkiye de hangi kurumda siyaset yok en stk larda bile siyaset dönüyor ... çevre mühendisleri kendi hakkına sahip çıkmıyor gelmişiz neyi tarışıyoruz madem her ikisi çalışmayacak boş diyorsunuz hem oda hem devlet çalışmayacaksa mevcut düzen daha rahat değiştirilebilir ama gel gör ki değil yapıcı düşmanca tavırlar oluşmuş ...

@Melih Coşar
bunlar hepsi 144 tl için abi :D adamlarda sıfır birlik sıfır eleştiri var ancak varsa yoksa çalışmıyor neler yaptın deyince haydaaaa :)

@Ferhat Elçi

@Ferhat Elçi

1- Konu 144 Tl değil, kaldı ki kimseyi alaka da etmez (herkesin kendi bütçesi)
2- Birlik ? Neyin birliği? Mavi bayrak- turuncu bayrak vb?
3- Kardeşim siz ne ya ben hakkım varsa bunu kendim savunmak istiyorum. Sizin zorunuza neden gidiyor? Dernekler var, sendikalar var , stk lar var her şey var bu ülkede. Siyasetse siyaset herkes kendi payına.
4- Darbe? Hayırdır bunlar ne zaman hükümet oldu da darbe oldu. Seçenek hakkı sunuldu mu ki darbe olsun önce bir sorun odayı istiyor musunuz ondan sonra çoğunluk isterse koy , seçimini yapsın herkes. Başta devlet zaten bunu yasallaştırmak ile en büyük hatayı yapmış bana göre. Bırakın insanlar bir yerlere öptürmeden bireysel çalışsın. Her yaptığı ölçüme para veren meslekler var. Ne yapmış da bunlar adamın diplomasına ortak oluyor? Buna darbe denmez. Devlet zamanında yapmış olduğu hatadan vatandaşı için dönüyor denir yine söylüyorum şahsi fikrim bu.
5- İsteyenler gönüllü olarak birleşip her türlü hakkını savunabilir. ( örn; biyologlar kadar olamadınız.... Biyologların bir dernek olarak meslekleri adına kabul ettirmiş oldukları konumlar herkese iyi bir örnek. )

@surmene1967
darbe kelimesini sadece ne yani darbe hükümete mi yapılır sadece bu kadar mı biliyorsunuz orda ne için kullandığımı iyi anlayınız ..konu tamamen 144 tl tabi ki arkadaşların bir kısmı gelmiş oda ücretlerini konuşuyor bu pek de etik değil daha bununla ilgili mantıklı çözümler yapılır örneğin çalışmayandan oda ücreti alınmamalı bence haklısın bilyologlar kadar olamadık çünkü adamlar hakkını savundular başkaları gibi saçma sebebler öne sürmediler peki kaç çevre mühedisi özellikle şikayet edenler kaçı gitti şikayetlerini dile getirdi yetkili kişilere yada çözüm için görüşüldü fikir açısından diyorum doğru devlet hata yaptı diyorsunuz önce ki yazdığınızda boş diyordunuz bişi değişmicek diyordunuz :D ayrıca tabiki de hakkını savunabilirsiniz gelmiş stkları öne süremezsiniz maden hakkını savunmak istyorsunuz şikayetçi yada başka çalışmalar olsun diyorsanız siz stk kurun derim belki bizde size katılırız ...

@Ferhat Elçi

Ben şahsım olarak her makama girip çıkabiliyorum. Gerek şikayet gerek gördüğüm bir çok şeyi dile getiriyorum. Bana göre gereksiz, beni temsil etmiyor. Zaten çed ile ilgili yazıya ihtiyaç olmazsa üye de olmam. Derneklere üyeyim yani stk kurmama gerek yok faal olarak kendi çapımda takılıyorum. Siz odasız ne yapacaksınız onu düşünün derim şimdiden :D

@surmene1967
sıkıntı yok geren yapılır bugün çevre mühendislerine yapılacak en ufak ezici şeyler sizin ve sizin gibiler yüzündendir böyle sanki stk lar da siyaset yada devletden hakkını alanlar değil hergün jop yergen çıkarlar haberlere oda sadece üyelerin yada başkasının tapulu malı değildir kessin gitmişsinizdir o makamlara tabi size göre sizi temsil etmiyor belki inanın tırnak ucu kadar birşey yaptığınıza inanmak zor ancak kendinizi(çevre mühendislerini) ezin yada böyle hak sözler ile mi alacaksınız kendi çapınızda yok olursunuz önemli olan çevre mühendisliği için birşey yapmak ..

@Ferhat Elçi

Ben olaya sizin gibi duygusal bakmıyorum. Anlamakta neden inat ediyorsunuz? Bakın odaya üyelik konusunda zorunluluk olmasa, kimsenin meleğinin önüne takoz koymasa ( örn; Şubat ayında bir belge alacaksınız size o yılın tamamının ücretini önce ödettiriyorlar sonra belge veriyorlar.) kim ne yapıyorsa yapsın. Sen hiç duydun mu bir stk seni zorla üye yapmış, zorbalıkla evine icra göndermiş :) bunlar komik şeyler. Mühendis olmuşsunuz , ama özgür olamamışsınız. Ondan sonra ülke gelişsin. Adam odayı doyurmaktan kendini doyuramıyor ki bir şey üretsin ( dediğim gibi bazı mesleklerde her projede her evrakta odaya para yatırılıyor.) İnsanların yakasından düşsünler de ne halleri varsa kimi temsil etmek istiyorlarsa , kim üye olmak istiyorsa üye olsun . Ha çok mu istiyorsunuz adı ODA olsun ama benden uzak ALLAH'a yakın olsun...