• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çmo ankara seçimleriyle ilgili çmo yönetim kuruluna ihtar

Halil Korutürk Özcan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
enerji tab. kay. bakanlığı
MUHATAP: TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı
Çankaya/Ankara
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 8. Olağan Genel Kurulu’nun 04 Ocak 2014 Cumartesi günü TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Toplantı Salonu Hatay 2 Sokak No:21 Kızılay-Ankara adresinde, 09:30-17:00 saatleri arasında toplanacağı Odaya ait İnternet Sitesinde 25.12.2013 tarihinde yayımlanarak açıklanmıştır. Şube Genel Kurulunun ikinci günü olan 05 Ocak 2014 Pazar Günü ise 09:30-17:00 saatleri arasında TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Hatay 2 Sokak 24/16 Kızılay ANKARA adresinde 8. Dönem Şube Yönetim Kurulu ve Oda Genel Kuruluna katılacak delegeler için seçim yapılacağı aynı açıklamada bildirilmiştir.
Söz konusu seçimlerde oy kullanacak oda üyelerinin asılı olduğu seçmen listelerinin incelenmesinde anlaşıldığı kadarıyla, Adana İli’nde ikamet eden ve TMMOB ÇMO Adana Bölge Temsilciliği’ne üye olan çevre mühendislerinin de Ankara’da yapılacak seçimlerde oy kullanacağı anlaşılmıştır. Fakat aynı seçimde Adana İli ile Ankara’ya mesafesi aynı olan Mersin İli üyelerinin Ankara’da oy kullanmayacakları anlaşılmıştır. Bir başka husus ise Hatay İli üyelerinin de Adana Bölge Temsilciliği sınırlarında gösterilerek oy kullanmak için Ankara’ya gelmek zorunda bırakılmasıdır. Mersin’de seçim sandığı kurulacağı göz önünde tutulursa Adana hatta Hatay’da ikamet eden Çevre Mühendislerinin Ankara’ya gelmesindense yaklaşık 45 dakika mesafede olan Mersin’e giderek oy kullanması gerekmektedir.
Çevre Mühendislerinin bulundukları ilden yaklaşık 500 (hatta Hatay İli yaklaşık 700 km) km ötede kurulu bir sandıkta oy kullanmalarının üyelere ve odaya olan mali külfeti bir yana Ankara Şube seçimlerinin de doğrudan etki sahasında bulunmayan illerin seçime katılımı ile adil ve eşit bir seçimin olmayacağı düşünülmektedir. Adana İli’nin geçtiğimiz dönem yürüttüğü faaliyetler düşünüldüğünde doğruda diğer temsilcilikler gibi Oda Yönetim Kurulu ile iletişimde bulunduğu, yönetim faaliyetlerinde Ankara Şube ile herhangi bir organik bağı olmadığı düşünüldüğünde Adana İli’nde ikamet eden üyelerin diğer temsilciliklerde olduğu gibi kendi illerinde ya da yakındaki bir ilde oy kullanmaları gerekmektedir.
Yukarıda açıklanan tüm bu nedenlerle 05 Ocak 2014 Pazar Günü ise 09:30-17:00 saatleri arasında TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Hatay 2 Sokak 24/16 Kızılay ANKARA adresinde 8. Dönem Şube Yönetim Kurulu ve Oda Genel Kuruluna katılacak delegeler için yapılacak seçimde Adana İli üyelerinin Ankara’da yapılacak seçimde oy kullanmamaları yönünde gereken iş ve işlemlerin yapılmasına aksi takdirde seçimin sağlıklı, eşit ve adaletli olmayacağından dolayı gerekli yasal yollara başvurulacağını bildiririm.
Halil Korutürk ÖZCAN
EÜAŞ Genel Müdürlüğü Nasuh Akar Mah. Türkocağı Cad KLMN blok kat:2 oda no:240
TELEFON NO :5556243433 06490 Bahçelievler /ANKARA

2 ocak 2014 tarihinde Ankara 22. Noterden ÇMO yönetim kuruluna çektiğimiz ihtarı paylaştım...

Seçimlerin bu şekilde gerçekleştirilmesi TMMOB kültürüne ve aynı şekilde demokrasiye uygun değildir. Anlaşıldığı kadarı ile malesef Ankara Şube seçimlerinde oy kullanacak temsilcilikler mevcut yönetim kurulu tarafından tamamen keyfi hatta daha da kötüsü bilinçli bir şekilde belirlenmiştir.Mersin,Samsun vs. gibi temsilciliklerin kendi bulundukları ilde seçime gidildiği halde Adanadan,Hataydan üyelerin Ankara'ya gelecek olması her şekilde seçimin "eşit şartlarda ve adaletli geçmesi" ilkesine aykırıdır.

çok komiksiniz. bu kafaylamı odayı yöneteceksiniz. bumu sizin demokratlığınız. insanların oy kullanmasını engellemeye çalışıyorsunuz. gücünüz varsa seçilirsiniz. adana veya başka il. ne fark eder. adanayı dışlamaya çalışıyorsunuz.

sizin abileriniz ablalarınız adana temsilciliğini kapatmışlardı. şimdiki oda yönetimi bizi yok saymayıp desteklediler. adana temsilciliğinin kendi mekanına kavuşmasına destek oldular. bölge temsilciliği yaptılar adanayı.

siz de anca odayı başbakanlığa şikayet edin, seçimleri yaptırtmamaya çalışın. siz mi adalet sağladınız. abileriniz ablalarınız ve siz odayı daralttınız. temsilcilikleri kapattınız. bırakın bu boş işleri.

hem hukuka laf ediyorsunuz, hem devleti eleştiriyorsunuz hem de odaya karşı eleştirdiğiniz mekanizmalarla saldırıyorsunuz.

sizin bu tarzınıza karşı tüm üyeler, adana da dahil tek yürek olup gerekeni yapacak.

daha odanın ana yönetmeliğinden haberiniz yok. 2010 yılında önce sizin getirdiğiniz düzenleme ile bu uygulama yapıldı.sizin döneminizde de aynı uygulama yapıldı, mersin de adana da ankarada kullandı. ozaman neden sesiniz çıkmadı?! şimdi enazından mersinde temsilcilikte seçm yapılıyor. eskiye göre daha fazla ilde seçim yapılacak. aydın, trakya, mersin de de seçim olacak.

odanın ana yönetmeliğinde apaçık yazıyor. bilgisizliğinizle gözleri dolduruyorsunuz gülmekten.

bakın sizin getirdiğiniz düzenleme ve odanın ana yönetmeliğinden. yani ihtarınız birşey ifade etmiyor çünkü herşey kuralına göre yapılmış.

TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANA YÖNETMELİĞİ

Oda Genel Kurulu

MADDE 16 - (Değişik:RG-3/9/2008-26986)

ğ) Genel Kurulun diğer delegeleri Şube genel kurullarında, Şubelerin dışında kalan iller için iseOda Yönetim Kurulunun belirleyeceği illerden oluşan bölgelerde ve her bölge için yine Oda Yönetim Kurulunun belirleyeceği bir ilde, görevlendirdiği Oda temsilcisinin nezaretinde ve Şube Genel Kurulu esaslarına uygun olarak yapılacak seçimlerle saptanır. Delege sayıları, her şube ya da seçim bölgesinde, bağlı üyeler toplamının yüzde beş (%5) i oranında eşit sayıda asil ve yedek delege şeklinde belirlenir. Sayının hesabında kesirler bir üst tam sayıya tamamlanır.

Değerli Meslektaşlar;

Resmi Gazete Tarihi: 14.02.2005
Resmi Gazete Sayısı: 25727

TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANA YÖNETMELİĞİ

Oda Genel Kurulu

MADDE 16 - (Değişik:RG-3/9/2008-26986)

ğ) Genel Kurulun diğer delegeleri Şube genel kurullarında, Şubelerin dışında kalan iller için ise Oda Yönetim Kurulunun belirleyeceği illerden oluşan bölgelerde ve her bölge için yine Oda Yönetim Kurulunun belirleyeceği bir ilde,görevlendirdiği Oda temsilcisinin nezaretinde ve Şube Genel Kurulu esaslarına uygun olarak yapılacak seçimlerle saptanır. Delege sayıları, her şube ya da seçim bölgesinde, bağlı üyeler toplamının yüzde beş (%5) i oranında eşit sayıda asil ve yedek delege şeklinde belirlenir. Sayının hesabında kesirler bir üst tam sayıya tamamlanır.

Adana bölge temsilciliği herhangi bir şubeye bağlı mı? Değil...

O zaman Adana temsilciliğinin Ankara şubede oy kullanmasında hiç bir sakınca bulunmamaktadır. Yani Ana yönetmeliğin, Oda Yönetim Kuruluna vermiş olduğu yetkiye dayanarak bu işlem meşrudur... Kaldı ki Adana Bölge Temsilciliğinin almış olduğu kararda bu yönde olsa gerek ki gidip oy kullanma kararı almışlar. Bildiğim kadarıyla bundan önce ki seçimlerde de bu durum vardı.

İhtarı çeken arkadaşların Ankara Şube Yönetimine aday olmasından mütevellit bu davranışı maksatlı yaptıklarını düşünüyorum çünkü; daha önceki yönetimlerde yer almış, mevcut yönetime de aday olan arkadaşların Yönetmeliği bilmeme ihtimallerine inanmıyorum.

Bu şekilde yapılan maksatlı eleştirilerin; Odamıza, temsilciliklerde görev alan arkadaşlarımıza zarar verdiği hatta yıprattığı gün gibi ortadır.

sayın abelorda,
geçmiş dönem bizim dönemimiz değil, geçmişin hatalarını sahiplenmeyide düşünmüyoruz... belki bilirsin kanunlar yönetmeliklerin üzerindedir.

sayın hamit pehlivan,

ankara ya daha yakın il temsilcilikleri kendi illerinde kullanırken adana bölge temsilciliğinin hatta 700 km mesafedeki hatay ilinin ankara şube seçiminde oy kullanması mantıklı mı?

bursa temsilciliği kocaelinde, denizli temsilciliği aydında, trabzon temsilciliği de samsunda oy kullanıyor. kafaları karıştırmaya çalışıyorsunuz. bu oyunlarla oda yönetiminde olsanız kimbilir neler yaparsınız. biraz çizginiz olsun.
ayrıca aynı uygulama neredeyse tüm odalarda var. oda danışma kurullarında alınan kararlarla, temsilciliklerin kendi görüşleri ile bu kararlar alınıyor. bırakın ayak oyunlarını. odaya mesleğe bir hayrınız dokunsun, hep zarar hep zarar.

ayrıca eskiden demokrat, çağdaş devrimci mühendisler olarak çıktınız, sonra toplumcu mühendisler oldunuz şimdi halkın mühendisleri. kimseyi kandıramazsınız. 3.havalimanına karşı çıkar çed i ne imza atarsınız. yönetmeliklere yorum yazamazsınız. meslekle uzaktan yakından alakanız yok.

Diğer illerdeki seçimler o illerde üye olanları ilgilendirir.Ben Ankara da üyeyim beni burası alakadar eder.Hem de bu oadanın işi siyaset olmamalı,siz çok iyi meslekle alakalısınız da o zaman neden yönetmelik taslak halinde bir yıl kaldığında hiç bir şekilde yönetmelikte değiştirmeye gidemediniz.Her yerde Çevre görevlisi var bir kelime bile Çevre mühendisi yazmıyor.

Bu söz hepimiz için geçerli Orhan Bey. Herkes için. Koltuk sevdasına düşüp kavga etmekte harcadığımız zamanı ve emeği, taslak yönetmeliklere verilecek cevaplara, yetkili mercilerle diyaloğa, mühendislik yapmaya harcayabilseydik keşke...

Kesinlikle Melih bey, dertleri sadece yönetimde olmak. başka dertleri yok. olsaydı zaten buzaman kadar çaba harcadıklarını görürdük.

yönetmelikle ilgili neler yapıldığını herkes çok iyi biliyor orhan bey. görmemek için kör olmak veya kötü niyetli olmak gerekir. bakanlığın bu durumunu görmeyip hala yönetmelik neden böyle diye sormanız da ilginç bir durum.

@Abelardo X

Sayın Abelardo;

Öfkenizi anlamamakla beraber, abileriniz ablalarınız gibi ifadelerinizi hiç etik bulmadığımı belirtmek isterim..Mesleki olarak büyüğümüz olan herkes bizim ablamız, abimizdir..Ayrıca kimsenin devamı değiliz..Bu uygulama bizim ilk kez karşımıza çıkmıştır. Ve mantıksız ve adaletsiz olduğu gün gibi ortadadır..Siz bu uygulamayı adaletli buluyorsanız kendi düşüncenizdir saygı duyarız..Bu saldırgan tutumunuzu gözden geçirmenizi dilerim.

@Melih Coşar

Şimdi ki genel Merkez Yönetimi, Mesleki değerlerimizi korumak adına bir çok siyasi ve kamu kurumuyla görüşmeler yapıyor. Bu nedenle mevcut yönetimi sizler apolitiksiniz, takunyacılarla görüşüyorsunuz diye eleştiriliyor.

@Abelardo X

Hocam bu ifadeleriniz hiç hoş değil...Derdimizin sadece yönetimde olmak olduğunu düşünmeniz hiç hoş değil..Sanırım bizi tanımıyorsunuz...Derdimizin ne olduğunu yaptığımız açıklamalarımızda belirttik...Okumanızı rica ederim...Bu toptan hüküm içeren düşüncelerinizi birebir paylaşmak isterseniz 05346351232 nolu numaradan tarafıma iletebilirsiniz...
Saygılarımla.

@Melih Coşar
evet şimdi çıkmı
@Hamit Pehlivan
Kimle görüşülürse görüşülsün arkadaş.Ama bu görüşmeler başka amaçla olmamalı.Ben burda 1600 tl ye patronun iti olurken başkalarınında benim aidatlarımla siyaset yapmasına ben kızarım.

yine konu mevcut yönetmelikten çok klan savaşlarına döndü. gerçekten herkesi tebrik etmek lazım. ne kadar güç yanlısıyız değil mi?

bakın eğer birlik olmazsak mücadelede organize olmazsak her geçen gün aleyhimize işliyor. herkesin canı yanmış belli. ama kimse konuşmuyor;

- mevcut durumda görüş bekleyen bir ÇED Yeterlilik taslağı mevcut,
- laboratuvarlar için yeterlilik ile ilgili yönetmelik çıkartıldı.
- bir şekilde yasal olarak hakkımızı arayacağımız şartların oluşması gerekli yeni yönetmelik ile ilgili,
- acilen danışman firmalar dernekleşmeli.

ne yani yönetim değişince herşey düzelecek mi aniden? bakın, fiyat dipti iyice rezil oldu, maaşlar buna paralel yükselmiyor. masraflar artıyor ama fiyatlar aynı. bu konuda haklar aranmalı. organize olmamız gerekli. hırsınızı birbirimize dökmeden bir yol bulmalıyız.

slm kaan bey

tüm çevre mühendislerinin birlik olma zamanıdır....bunun önşartıda elinde gücü bulunduranların seçimlerin demokratik ortamda gerçekleştirmesini sağlamasıdır. seçimlerden sonra herkes grup gömleklerini çıkarsın; sadece çevre mühendislerinin hakları için birlik olalım.