Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çmo ankara'da 26.11.2013 tarihinde yapılan toplantı hakkında değerlendirme

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Melih Coşar tarafından paylaşıldı.

 1. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Arkadaşlar,

  Hepinizin bildiği üzere 26.11.2013 tarihinde Çevre Mühendisleri Odası, Ankara Şube'de Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkındaki Yönetmelik (21.11.2013 tarih ve 28828 sayılı Resmi Gazete) hakkında bir toplantı düzenlenmiştir (toplantıya ilişkin detaylar ÇMO Ankara Şube web sayfasında yer almaktadır). Bu toplantıya toplamda 100 küsür kişi ile birlikte 35 Danışmanlık firması katılmıştır. Bu 170 küsür danışmanlık firmasının bulunduğu Ankara için oldukça az bir rakamdır.

  Oda Başkanımız Baran Bozoğlu; Güçlü Oda, Güçlü Çevre Mühendisliği sözünü vurgulayarak, çevre mühendisi meslektaşlarımızın da odadaki çalışmalara katılmaları, görüş bildirmeleri, toplantılara katılmaları konusunda biraz daha istekli olmaları gerektiğini vurguladı. Mesleğimize ancak bir arada ve güçlü olursak sahip çıkabileceğimizi, tek ses ve tek yürek olmamız gerektiğini önemle dile getirdi.

  Odada toplantıya katılan danışmanlık firmalarından bazıları söz alarak Yönetmelik'teki Bakanlık personeline sağlanan yetki kıyağına karşı olduklarını, eğer ki bir sınav düzenlenecekse aynı sınavın Çevre Görevlisi belgesini alacak devletteki personele de düzenlenmesi gerektiği dile getirildi.

  Genel olarak "Çevre Görevlisi" kavramının Çevre Mühendisi tanımını sağlamadığı, bu kavramın Yönetmelikte belge kovalamak tanımına indirgendiği ancak tesislerdeki durumların belge kovalamaktan fazlasını ve özellikle bir çevre mühendisi disiplini ile yaklaşımının gerektirdiği dile getirildi. Mesleğimizin, başka meslek grupları tarafından yapılmasının önüne bu şekilde geçileceğinin önemi özellikle ve önemle vurgulandı.

  Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin Lisanslar Hakkındaki Yönetmelik Eklerde yer alan tesis kapasiteleri ile ilgili olarak bu yönetmelikte verilen sürelerin yetersiz olduğu, Ek-1'de yer alan tesislerin 2 günde incelenmesinin çevresel açıdan yetersiz olduğunu, 2 günde ancak evrakların toplanarak üstünkörü hizmet verileceğine dikkat çekilmiştir.

  ÇMO, mücadelenin henüz bitmediğini, Çevre Mühendislerinin haklarını meslektaşları ile birlikte savunacaklarını ve bu Yönetmeliğe bir dava açılacağını bildirerek toplantıyı sonlandırmıştır.
   
Çmo ankara'da 26.11.2013 tarihinde yapılan toplantı hakkında değerlendirme konusuna benzer içeriklerimiz
 1. 17.01.2013 tarihinde açılacak 365 tesis

  Arkadaşlar 365 tesis açılacak diye 1 aydır reklam yapılıyor acaba kaç tane çevre mühendisi alacaklar yoksa buralar torpilli arkadaşlarca mı doldurulacak ? :kötü:
 2. 18 mayıs 2013 tarihinde yapılacak isg uzmanlık sınavı hakk.

  Şimdi kurstan mail geldi. Sınav tarihi ve hangi yönetmelikten sorumlu oldugumuz yazıyor. 21 Ekim 2012 sınavının yapıldığı yönetmeliklerden sorumluymuşuz.. Yani eski yönetmeliklerden. Ancak bunlar hangileri bilmiyorum. Kursa yeni başladım. Nelerden sorumluyuz şimdi biz ?
 3. 18 mayıs isg sınav sonuçları 12 haziran 2013 tarihinde açıklanacak..

  Adayların sınav sonuçları 12 Haziran 2013 tarihinde İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek, http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde aynı anda yayımlanacaktır.
 4. 05.11.2013 tarihinde güncellenen yönetmelikler hk soru

  Merhabalar Herkese, 5 Kasım 2013 tarihinde güncellenen tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliği, atık yağların kontrolü yönetmeliği ve bitkisel atık yağların kontrolü yönetmeliklerinde bazı maddeler; "Madde ...-.... ilişkin hususlar Bakanlıkça diğer düzenleyici işlemler ile belirlenir." ifadesi kullanılarak değiştirilmiştir. Değiştirilen bu maddelerde geçen"Diğer Düzenleyici...
 5. Çmo istanbul şubede yapılan toplantı hk. bilgilendirme

  Merhaba, Dün Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesinde yapılan ve tüm çevre mühendislerine açık olan toplantıya katılım maalesef konunun önemi ile ters orantılıydı. Forumdaki, mail gruplarındaki sosyal medyadaki serzenişlerin tamamen kendi kendimizi tatmin etmek için olduğu, çözüm değil ağlama duvarı istediğimizi gözler önüne seren bir tablo ile karşı karşıyaydık. Ancak az sayıda kişi...