• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çmo kayıt iptali

Murat H. Ünsal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
xxx
upload_2017-10-12_15-34-55.png

merhaba ben odadan kaydimin iptalini nasil yapacagimi sordum kendileri bunu yazdılar. zaten çalışmıyorum. bu borcu odemekte bile zorlanacagim fakat bu oda ile ilişkimi kesmek istiyorum. dilekce ornegi ve ya daha once kaydini sildirmiş olan var mi? Ayrıca belgelemek derken bunu ne ile belgeyecegim.

Odamıza kayıtlı olduğunuz sürece ödemeniz gereken ücretleri ödemeniz gerekiyor. Çalışmama durumu ile ilgili bir durum yok, siz bir Mühendissiniz ve odamıza kayıt olmaya gerek duyduğunuz bir durum ile karşılaşmışsınız (Oda sicil no. edinme veya işe başvururken ihtiyacımız olan oda kayıt belgesi için kayıt olan arkadaşlarımız oluyor genelde) Eğer 2017 yılı içerisinde Yüksek Lisans, Doktora veya Askerlik gibi mevzulardan dolayı indirim alma durumunuz yoksa, ödemeniz gereken kesin ücret belirlidir. 2016 veya daha öncesinde olan borçlar için zamanında Y.Lisans, Doktora veya Askerlik için bildiirm yapmadığınız için indirim alamazsınız.

Sorunuza gayet açık bir şekilde cevap verilmiş bence, borcunuzu ödediğiniz takdirde odadan ayrılabileceksiniz. Herkes neden odaya bu kadar düşman anlamış değilim, meslekte çok yeniyim belki tecrübesizliğimden ötürü farkında olmadığım durumlar söz konusudur bilemiyorum ama bazı şeylerin biraz da abartıldığını düşünüyorum. Bu arada odada üyeliğim yok ve odanın tüm görüşlerini savunuyor değilim sadece biraz tarafsız yaklaşmaya çalışıyorum. Şu sitede yazılanlardan ötürü bir türlü odaya üye olma cesaretini gösteremiyorum...

@Melike Yıldız

Eğer odamıza üye olmak istiyorsanız, üye olmadan odamızın yönetimleri ile tanışabilir, organizasyonlara katılabilirsiniz. Bu süreçte aklınıza takılan ne varsa yönetimlere sorabilirsiniz. Meslektaşlarınızla bir arada olmak için illa odamıza üye olmanıza gerek yok. Odaya yardımcı olmaya çalışan meslektaşlarımızın hepsi yeni bir meslektaşıyla daha tanıştığı için mutlu olacağından eminim ;)

@Melike Yıldız

Melike Hanım, ihtiyaç duyduğunuzda arkanızda sağlam bir şekilde duramayan (hatta arkanızın boş olduğunu göreceksiniz) ve peşinde koştuğu tek şeyin sizden alacağı aidat ücreti olan bir oda olduğunu acı bir şekilde zamanla öğreneceksiniz. Ayrıca bu kadar savunduğunuz halde neden üye olmadınız bunu da anlamadım.

@Murat H. Ünsal

Murat Bey, yazdığınızdan ben ödemekte zorlanacağınız halde, yine de ödeyeceğinizi anladım. Dolayısıyla ayrılma isteğinizi gerekli şartları gerçekleştirdiğinizi (ödeme dekontu gibi) ve ayrılmak isteğinizi belirtir basit bir dilekçeyle gerçekleştirebilirsiniz.

@Tuğçe Özdemir

"Tek isteği aidat olması" konusuna kesinlikle itiraz ediyorum. Bu cümle beni yansıtmıyor. Bu sizin odaya bakış açınız sadece

@Tuğçe Özdemir Mesajları tekrar okuyup tavrınızı bir kez daha gözden geçirmenizi öneriyorum. Bu kadar savunuyorsunuz demişsiniz ama benim burada hiçbir şeyi savunduğum yok, üstelik üstüne basa basa da söylüyorum sektörde yeniyim ve oda hakkında net görüşlerim yok üye olup olmama konusunda kararsızlıklarım var bu da çok normal. Belki haklısınız, belki ben de bir iki yıl içerisinde sizinle aynı görüşe sahip olacağım ama yine de şu yaklaşım hoş değil bence.

@Baran Ulutaş

Beklentim çok açık ve çok basit;

-Belirlediği ücret politikasının arkasında durması ve uygulanmasının sağlanması. Uygulamaların denetlenmesi.

-Yeni mezun arkadaşlara aidat ücreti konusunda destek sağlanması ( Bu desteğin öğrencilere indirim şeklinde uygulandığını savunacaksınız. Ancak maddi sebeplerden uzun bir süre kayıt olamadım ve danışmanlık firmasında çalışmaya başladığımda eced sistemine kaydımın yapılabilmesi için üye olmak durumunda kaldım. Ancak yüksek lisans öğrencisi olduğumu belgelediğim ve mezuniyetimden sonraki süreci aralıksız öğrenci olarak geçirdiğim halde geriye dönük borçların tam aidat biçiminde ödedim sizin de yukarıda belirttiğiniz gibi. Bu çok büyük bir bedel değil bakıldığında ama ücret politikası ÇMO'nun belirlediği tarifenin çok altında olduğundan yeni işe başlamış ve hepimizin içinden geçtiğimiz yeni mezun ve işsizlik sürecini yeni aşan biri için ağır bir darbe. Murat Bey'in sıkıntısını bu sebepten iyi anlıyorum)

-Mavi yaka personel için sendikalar var ve hakları sendikalar tarafından savunulduğu için, bazı kurumlarda beyaz yakalardan daha iyi şartlara sahipler. Bunu mavi yakaları küçümsediğimden söylemiyorum, beyaz yakalı personelin de odalara bağlı olduğu halde bu gibi haklardan yararlanamamaları sebebiyle söylüyorum. Odaların aidat toplamak dışında varoluş amacını da bu gibi sebeplerden dolayı algılayamıyorum.

@Melike Yıldız

Melike Hanım, yukarıdaki yazıları gözden geçirdiğimde sizinle aynı şekilde düşünenlerin tavrını olumlu bulduğunuzu, farklı görüş belirtenlerin ise tavırlarını tekrar gözden geçirmelerini talep ettiğinizi görüyorum. Meslekte yeni olduğunu belirttiniz ve ben de İzmir şubesi ve Bursa temsilciliğiyle temasta bulunan biri olduğumdan ve meslekte bir süredir bulunduğumdan dolayı izlenimimi paylaştım. Bu durumda durup düşünmesi gereken siz oluyorsunuz sanırım.

@Tuğçe Özdemir
Ben burada sadece yaklaşım şeklinizle ilgili yorum yaptım ve tekrar üstüne basarak söylüyorum ki savunduğum bir görüş yok bu nedenle aynı görüşte olmak ya da olmamak diye bir durum da söz konusu değil. Ek olarak yorumunuzun sonuna şu cümleyi ('Ayrıca bu kadar savunduğunuz halde neden üye olmadınız bunu da anlamadım. ') yazmamış olsaydınız size de tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederdim ki yine de yorumlarınız ve yönlendirmeniz için teşekkür ederim, meslek hayatınızda başarılar.

@Tuğçe Özdemir

1- Belirlediği ücretin zaten arkasında duruyor, sadece mevcut yılın içersinde kişi askere gitmiş, yüksek lisans yapmışsa indirimler yapılıyor. Ama geriye dönük borçlar, borçtur nettir.

2- Yeni mezun arkadaşlara aidat desteği sağlanıyor. Bu konuda özellikle son 1 yılda yeni kararlar alındı, yeni üye olacak arkadaşlarımıza uygulanıyor. Zaten her geçen gün yeni kararlar alınıp odamız daha iyi yerlere geliyor.

3- Bu konuyla ilgili bir şey demem doğru olmaz. Odamız tüm Çevre Mühendisleri için var. Ayrımcılık söz konusu olamaz, olduğunda karşıdır. Oda neden vardır, ne yapar konusundaki sorularınız için en yakın temsilciliğimiz veya şubemize uğrayınız.

Tüm beklentilerinizi karşılıyor aslında sadece araştırmadan yazıyorsunuz.

@Baran Ulutaş

Baran Bey,

1. maddede bahsettiğim çevre mühendislerinin çalışması için odanın belirlediği brüt ücret.

2. maddede gelecekle ilgili değil mevcut durum üzerinde konuşabiliriz yalnızca, gelecekte iyileştirme yapılırsa aynı şekilde üyelerin ne kadar memnun olduğu üzerine konuşabiliriz.

3. madde ise çevre mühendisleri arasında değil, beyaz yaka ve mavi yaka kıyaslaması yapmıştım.

Ben yazdıklarınızın içinden herhangi bir beklentimin karşılandığı sonucunu çıkaramadım, üzgünüm.

Aslinda odaya bir dusmanlik yok. Oda kendisini itici gosteriyor. Mail kutunuzda surekli sizden para talep eden mailler oldugunu dusunun. Aidat borcu, egitim (ucretli) vs. Vs. Odadan farkli beklentiler var. Mesela bir gun bir mail gelse "cevre gorevlisi belge ve egitim ucretini protokol ile cevre muhendisligi mezunlari icin kaldirttik" gibi ya da atiyorum meslek adina guzel bir haber. Veya borcumuzu oduyoruz diyelim, bize aylik yayinladiklari dokumanlari kargolasa, bilgilendirme mailleri atsa yaklasim ve biraktigi izlenim farkli olur. Ama surekli maddi taleplerle kapinizi calan kisi ya da hangi kurum olursa olsun antipatik gelecektir.

Bu sene borcumu kapattim mesela degisen hicbir sey olmadi, 2017 yilinin borcunun hatirlatmasi disinda...

@Tuğçe Özdemir

Odanın belirlediği ücrete mi itirazınız var, ayda 12 lira vermeyi çok görüyorsanız anlayamamışım affedersiniz. 12 liraya bir öğlen yemeği bile yiyemediğinizi biliyor olmalısınız.

Gelecek derken zaten her geçen gün değerlendirmeler yapılıyor. Her yıl genel toplantılara katılırsanız, neler değiştiğini biliyor olurdunuz.

Mavi yaka-beyaz yaka konusunda evet bilgim yok ama ayrıştırmalıktan bahsetmiyorsanız neyden bahsediyorsunuz?

Hepsinden anladığım kadarıyla üyelik bedava, hizmet bedava olsun istiyorsunuz. O zaman odanın harcamalarını da devlet karşılasın.. Biz birbirimize destek olmayı çok görelim

@Ayse Gul

İşte bunlar güzel tavsiye olur Ayşegül hanım. Ara sıra üye toplantılarımız oluyor, o zaman bu dileklerinizi belirtirseniz dikkate alınacağından eminim. Her zaman böyle dilekler, istekler odaya ulaştırılıyor.

@Baran Ulutaş

Uyelerle iletisim bu sekilde olunca uyeler artik aidiyet hissetmiyor, gelmiyor, uzak kaliyor ve dolayisiyla tavsiye ve talepte bulunmuyor olabilir.

12 lira konusuna da deginmek isterim. 12 liraya yiyebilecek bir seyler var. 5 lira bile olsa karsiliginda simit cay alirsiniz. Kimse 12 lira cok demiyor. Herkes 12 lira veriyorum ve oda karsiliginda bana ne yapiyor diyor. Yani dedigin gibi 5 lira veriyorum belki ama karsiliginda bir hizmet ya da herhangi bir sey aliyorum. Insanlar bu odemenin uyelere ne sekilde dondugunu soruyorlar. Mesele bundan ibaret. Miktar vs. Degil.

@Baran Ulutaş

Baran Bey,

Çevre mühendisleri için belirlenen brüt ücret politikasının (asgari ücret tarifesi) ne olduğunu bilmiyorsanız lütfen öğrendikten sonra yorum yapınız.

Mavi yakaların arkasında sendika var, beyaz yakaların da odalar var. Sendikalar işverene çeşitli yaptırımlar uygulayabiliyorken, odalar neden uygulayamıyor demeye çalışıyorum.

Ayrıca yazdıklarımı daha dikkatli okursanız, ne gibi beklentileriniz var sorusunun cevabını daha net anlayabilir ve belki yaptığınız toplantılarda bunlarla ilgili neler yapabiliriz diye çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. Üyeler odadan bunu bekliyor. Ayşe Gül hanımın belirttiği gibi verdiğimiz 12 tl ile bir derdimiz yok. Ancak alın teriyle kazanılan her kuruş değerli olduğundan, bunun da karşılığını beklemek hakkımızdır diye düşünüyorum.

Evet onu gayet iyi anlıyorum. Odamızın bizim için neler yaptığını bültenlerle açıklıyor. Dileyen odamızın websitesini takip edebilir.

Özellikle Baran Bozoğlu ve ekibinin yaptığı çalışmaları öncesi ekiplerle yapılan çalışmalar ile karşılaştırabilirsiniz. Diğer odalarımızın yaptığı ve bizim odamızın yapmadığı nerdeyse pek bir şey kalmadı. Diğer odalar ile bizim odamızı karşılaştırabilirsiniz.

Fiyatlandırma konusunda ise İnşaat mühendisleri odasının her kalem iş fiyatlarını kendim bu yaz öğrendim, bizim odamızın diğer odalardan aslında daha az para ile yönetildiğini net olarak görmüş oldum.

Ben bu konuyu en inceye kadar bildiğim için, odamıza tüm işler için verdiğimiz ücretlerin aslında az olduğunu düşünüyorum. Bazen kongre, toplantı, seçim için belirli şehirlere gideeken odamız yol ücretimi karşılamak istiyor, bunu bugüne kadar hep reddettim. Hatta Samsundayken odamız yönetim kurulu üyeleri ile samimi olduğumdan bana ödeyeceğiniz bu ücreti daha fazla öğrenci götürmek için kullanılmasını özellikle rica ediyorum.

Alınan ücretlerle neler yapıldığını ben burada sizlere anlatmak istemiyorum. Herkesin oda yönetim kurullarında illaki arkadaşları vardır, net olarak onlardan bilgi alabilirsiniz. Onlar size daha samimi anlatabilir. Ama resmi olarak da bu konu üzerine de toplantılar yapılıyor, katılabilir, yapılan harcamalara itiraz edebilir, öneri ekleyebilirsiniz. Oda hepimizin parası ile yönetildiğini için bunu sorabilmek hepimizin hakkı