Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ÇMO Seçimlerinin Elektronik Ortamda Yapılması

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında cemba82 tarafından paylaşıldı.

1. cemba82

cemba82 CMNet Üyesi

Merhaba arkadaşlar,

Son günlerde hararetle tartışma konusu olan oda seçimleri zihnimde bir fikir oluşmasına neden oldu.
    Çevre Mühendisleri Odası seçimleri elektronik ortamda (e-imza ve mobil imza kullanılarak) yapılabilir mi? Böyle bir uygulamanın önünde herhangi bir hukuki engel bulunuyor mu?

Çevre görevlisi olarak çalışmakta olan bütün meslektaşlarımızda e-imza veya mobil imza uygulamasının mevcut olması katılım bakımından işleri çok kolaylaştıracağı kanaatindeyim. Böyle bir fikrin hayata geçirilebilmesi için bir takım altyapı çalışmalarına ihtiyaç duyulacaktır tabii olarak. Ama ben meslek kuruluşumuzun en hızlı gelişen ve bilişim uygulamalarının kullanımının devlet öncülüğünde yaygınlaştırılmaya çalışıldığı bir iş dalını temsil etmesi nedeniyle bu işin üstesinden gelebileceğini düşünüyorum.

Alanında bir ilk olabilecek ve odamıza prestij ve daha yaygın katılımcılık ruhu kazandıracak bir uygulama olmaz mıydı?

Sedat Bayar ve Fatih Özcan bunu beğendi.
ÇMO Seçimlerinin Elektronik Ortamda Yapılması konusuna benzer içeriklerimiz
    ADEMKONUK
  1. paslanmaz bir malzmeyi gazlı bir ortamda nasıl kesebiliiriz

arkadaşlar digester hattı üzerinde 2 adet çamur hattı var. 1-fazla çamur hattı, 2- taşkan hattı, taşkan hattı paslanmaz 150 lik bir boru ve bazı sebeplerden dolayı bu borunun boyunu kısaltmamız gerekiyor fakat sizlerinde bildiği üzere metan gaz içeriği olan bu ortamda spiral vs.kullanamayız, önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler...
  2. Fatih Özcan
  3. Tehlikeyı Ortamda ve kaynağında önleme

Baş iş Müfettişi Kibar Erten tarafından hazırlanan sunuma ekten ulaşabilirsiniz.
  4. Veysel Kılıç
  5. ÇED raporları elektronik ortamda

Bu yıl başlayacak ''e-ced'' projesiyle Çevresel Etki Değerlendirmesinin (ÇED) tamamı elektronik ortama aktarılacak. ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürü Mustafa Satılmış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, herkesin ortak değeri olan çevrenin artık uluslararası boyuta taşındığını vurguladı. Türkiye'de oy birliği ile karar alınan ÇED dışında başka bir mekanizmanın olmadığının altını çizen...
  6. cevreciyiz
  7. Ortamda bulunan maddelerin oran ve miktarları

Ortamda bulunan asit miktarı deneyin yürütülmesi açısından son derece önemlidir.Asit miktarınn ast ( numune + dikromat ) oranının 1:1 olacak şekilde ayarlanması gerekir .Bu oran küçülürse dikromatın şahit sarfiyatı artar ( sülfirik asit konsantrasyonunun artması ile karışımın kaynama noktası yükselir ,dikromat ise yüksek sıcaklıkta bozulur.)50 ml numune kullanıldığında ortama 1 gr HgSO4 ilave...
  8. Fatih Özcan
  9. Oda seçimlerinin ardından

Herkesin bildiği üzere yakın zamanda çevre mühendisleri oda seçimleri yapılmıştır. Kıyasıya bir rekabet ortamında güzel seçimler oldu kanaatindeyiz. Sizlere seçim sonuçları ile derlediğimiz bilgileri aşağıda aktarmak istiyorum. Ankara şube seçimlerine toplam 2 grup aday olarak katılmıştır ve şubeye kayıtlı seçmen sayısı yaklaşık 3014 kişidir ve seçimde 408 geçerli oy kullanılmıştır. Alınan...