• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çmo'dan asgari maaş hakkında gelen mail

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
Bugün asgari ücretlerle ilgili odadan mail geldi. Ben Kalite bölümünde çalışıyorum, yani resmi olarak çevre mühendisliği yapmıyorum. Acaba 3000 TL'lik brüt maaş beni de etkiler mi ?

@ibrahim59

yine sana bir atasözüyle cevap vereceğim
"acıyan uyumuş, acıkan uyumamış"
ÇMO'nun adım atmış dediğin şey çevre mühendislerini aç bırakacak bir adımdır. o yüzden uyayamayacaksın

@ritimsiz

sana da rahmetlinin tabiriyle cevap veriyorum :)))

En kötü ihtimalle Karga ile Karıncanın hikayesine döner bu olay, verilen mücadele ve saflar belli olur. Mücadelenin olmadığı yerde zaten başarının tozu bile olmaz...

Günlerden bir gün kurbağa yarışı varmış.
Hedef, çok yüksek bir kulenin tepesine çıkmakmış.
Bir sürü kurbağa da arkadaşlarını seyretmek için toplanmışlar.
Ve yarış başlamış.
Gerçekte seyirciler arasında hiçbiri yarışmacıların kulenin tepesine çıkabileceğine inanmıyormuş. Sadece su sesler duyulabiliyormuş:

-"...Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!.."
Yarışmaya başlayan kurbağalar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarısı bırakmaya başlamışlar.
İçlerinden sadece bir tanesi inatla ve yılmadan kuleye tırmanmaya çalışıyormuş. Seyirciler bağırıyorlarmış:
-"...Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!.."
Sonunda, bir tanesi hariç, diğer kurbağaların hepsinin ümitleri kırılmış ve bırakmışlar. Ama kalan son kurbağa büyük bir gayret ile mücadele ederek kulenin tepesine çıkmayı başarmış. Diğerleri . hayret içinde bu işi nasıl başardığını öğrenmek istemişler. Bir kurbağa ona yaklaşmış ve sormuş bu isi nasıl başardın diye.
O anda farkına varmışlar ki....
Kuleye çıkan kurbağa sağırmış!
Olumsuz düşünen insanları duymayın...
onlar kalbinizdeki ümitleri çalarlar!

hayal kurmayı ne kadar çok seviyoruz. sistem en baştan değişmedikçe kimse bunların değişeceğini düşünmesin. kendi aramızda birlik olmadıkça kimse bu kadar maaş almayı beklemesin. birlik olmak derken bizler dedim bu iki kelimeyi bir arada nasıl kullandım bende anlamadım nasıl bir kafa yaşıyorsam artık....

Kardeşim hikayeler ve atasözleri her zaman doğruyu söyler diye bir genlleme yapmak yanlıştır. Bir hikayenin ak dediğine diğer hikaye kara diyebilir. Çünkü bunların hepsinin temelinde hikayeyi yazan kişinin dünya görüşü yatmakta. Yazar bir şekilde ders vermek peşindedir. Gördüğün gibi paylaştığın sitedeki diğer bir hikaye ise olumsuz düşüncelere önem vermemek gerektiğini savunuyor.

@aldemir072

Hayal kurmuyoruz küçükte olsa bir adımdır diyoruz. Kırkyılda doğru bir adım atılmış bunuda görmezden gelmek baştan kaybetmek demektir.

Neyse bu konu daha çok uzar.

@Şahin Kartal

Alakasız.

bütün çevre mühendisleri keşke birlik olabilsek. birlik olsak istediğimiz hakları alırız. kimse engel olamaz.

@ibrahim59

Hikayelerle cevap vermenin yanlış olduğunu alnlatmak için yukarıdaki hikayeyi yazdığımı anlatmaya çalışmıştım.
Anlamamışsın demek ki. İnşallah şimdi anlamışsındır.

Tutarsız bir şey söylemedim yani.

@Şahin Kartal sn hocam sizin cidden psikolojinizi anlamak adına hemen cevap vermedim.
ama herkese bi sataşma var maşallah.
buradaki herkese laf yetişirirken gayet aktifsiniz.
bunu mesleğin, odanın bir adım ileriye gitmesi için kullansanız ya.
polemik yaratmak kimseye fayda getirmez.
her konuya yetişecek kadar vaktinizde var.
iş yapmaya gelince yok!
yapanada bi sürü olumsuz laf etmekten başka bir şey yok.
bari bir rahat verinde millet size laf yetiştireceğine kendi dertlerini buraya yazsın.
bu şekilde bi popülarite mi sağlamaya çalışıyorsun? mantığını çözemedim diyorum ya.
neyse.. bende bir video ile sonlandırım muhabbeti...
ÇMO ya hepimiz gidelim destek verelim bencede...
ama mevlana değil ki bu çevreciler.

Not: video sizi kızdırmak vb için değildir. sadece mizah içindir. istenmesi durumunda silinmesinin bir mahsuru yoktur.

Şahin Kartal aynı profilinde bahsettiği gibi işsiz. Hem de en ağırından. Anca şikayet etsin, çözüme yanaşmasın. Arada hikaye yazsın falan. Hikaye üzerinden ders vermeye çalışsın gizemli kişilikler gibi. Ben bile merak etmeye başladım kendisi tam olarak ne iş yapar ne işe yarar?

Şöyle bir çözüm buldum..
herkes kendi çalıştığı şehir dışındaki bir şehrin firmalarını TMMOB ye bildirsin. SGK primleri ile ilgili bildirin yani gerekirse SGK ya bildirin. böylece hiçbir firma sen bizi şikayet ettin diyemez... :)))

Arkadaşlar birbirimizi kırmanın yersiz olduğunu düşünüyorum.
ÇMO ile SGK bir protokol yapmış. Mesleğimiz ve meslektaşlarımız açısından güzel bir adım bu. Ancak bu adım tek başına yeterli olmayabiliyor. Denetim ve yaptırım önemli. Bugün SKG takip etmezse ya da şikayet edilmezse veya şikayetlere itibar edilmezse değişen bir şey olmaz.
Yukarıda "ÇMO'dakiler kendi şirketlerinde çalıştırdıkları personelin bordrosunu koysun önce ortaya" diyen arkadaşın savı da mantıksız değil. Ama buradan yazmak yerine belki daha doğru şekilde dile getirilmeli bunlar.

çevre mühendisleri odası ne derece yeterlidir, bizi ne düzeyde temsil edebilmekte ayrı bir konu.

ancak burada, olumlu bir gelişme mevcut. bunu da görmezden gelmenin alemi yok. uygulamanın ne kadar lehimize olduğu tartışıladursun, ben, kesinlikle aleyhimize olmadığı gerçeğine bakıyorum. kaldı ki kullanmayı bilenin gayette lehine olur bu anlaşma.

ancak işi hep başkalarından beklemenin de alemi yok. bu uygulamayı beğenmeyip eleştireceğine, hiçbir meslektaşımız komik ücretlere çalışmasa, zaten bu sorun kendiliğinden hallolacak ama, mühendisim deyip, asgari ücrete eyvallah diyen arkadaşlar olduğu sürece, ne anlaşması yapılırsa yapılsın, bu düşük fiyatlar devam eder arkadaş.

özetle, kabul etmeyin arkadaş düşük ücretleri, eğer ederiniz daha yüksekse, ederinizi isteyin.