Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çocuklarımız hidrojenle çalışan araçlara binecek!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Siemens Genel Müdürü Ali Rıca Ersoy, ''Muhtemelen çocuklarımız elektrikli araçlardan ziyade hidrojenle çalışan araçlara binecek.'' dedi.

  Siemens Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Ersoy, enerji ihtiyacını karşılamada alternatif kaynaklar arasında yer alan güneş ve rüzgarın da yeterli olmayacağını söyledi. Dünyanın hidrojen teknolojisine yöneleceği tahmininde bulunan Ersoy, “Muhtemelen çocuklarımız elektrikli araçlardan ziyade hidrojenle çalışan araçlara binecek.” dedi.

  Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD)'nin, yılın son olağan toplantısının konuğu olan Ali Rıza Ersoy, ‘Yeşil Teknolojiler ile Yeşil İş Hayatı’ konusunda konuştu. Dünya çapında 300 bin çalışana ve yıllık 80 milyar Euro ciroya sahip Siemens’in 2011 cirosunun 30 milyar Euro’sunu yeşil teknoloji satışının oluşturduğunu anlatan Ersoy, 2014 hedeflerinin, bu rakamı 40 milyar Euro’ya çıkarmak olduğunu söyledi. Siemens ürünü kullanan müşterilerinin 2011 yılı içinde çevreye 317 milyon ton daha az karbondioksit saldığını ifade eden Ersoy, “New York, Londra, Hong Kong, Singapur, Roma, Tokyo, Berlin’in bir yılda atmosfere saldığı karbondioksite eşit bir miktardan bahsediyoruz.” dedi. Siemens’in, ürünleri kadar binalarını da yeşil teknolojiye göre dönüştürdüğünü işaret eden Ersoy, “Münih’teki merkez binamız tarihi bölüm hariç tamamen yenileniyor. Halka açık şirket binası haline getiriliyor. İnsanlar şirketin içinde yürüyebilecek. Bugüne kadar dünyanın gördüğü en yeşil bina haline dönüşecek. Ona göre inşa ediliyor.” diye konuştu.

  İnsanoğlunun enerji ihtiyacını karşılamaya güneş ve rüzgarın da yeterli olmayacağını ileri süren Ersoy, şu an teknolojisi ‘ilkel düzeyde’ olsa da yakın gelecekte hidrojenin ön plana çıkacağını savundu. Hidrojeni elde etmenin nispeten kolay olmasına karşın işin zor kısmının, depolama ve verimli çalışacak motorlar yapma olduğuna işaret eden Ersoy, “Eminim her konuda olduğu gibi 5 ile 10 yıl içinde burada da çok ciddi gelişmeler olacak. Önce bol miktarda elektrikli otomobillerimiz daha sonra da bol miktarda hidrojenle çalışan otomobillerimiz olacak.” şeklinde konuştu.

  Fosil yakıtlarla çalışan araçların, yerini önce elektriğe ardından hidrojene bırakacağını kaydeden Ersoy, “Gelecek orada. Muhtemelen bizim çocuklarımız elektrikli araçlardan ziyade hidrojenle çalışan araçlara binecek.” ifadesini kullandı.

  AVRUPA ENERJİSİNİ SAHRA ÇÖLÜ’NDEN KARŞILAYACAK
  Güneşten ısı yoluyla enerji elde etme konusunda en çarpıcı örneğin Sahra Çölü’nde yaşandığı bilgisini paylaşan Ersoy, ‘Sahra Çölü’ adı verilen projeyle 15 sene sonra Avrupa enerjisinin yüzde 30’undan fazlasının, Türkiye üzerinden de geçen nakil hatlarıyla Sahra Çölü’nden elde edileceğini anlattı.

  DÜNYA ŞEHİRLERDE YAŞAYACAK
  Geleceğin dünyasının şehirlerden oluşacağına değinen Ersoy, şöyle konuştu: “Şu an 7 milyar olan dünya nüfusu 2050’ye varmadan 9 milyar olacak. Şu an şehirler, dünya coğrafyasının sadece coğrafi olarak yüzde 1’ini kaplamaktayken, enerjinin yüzde 75’ini harcıyor ve karbondioksitin yüzde 80’ini çıkarıyor. Saniyede iki kişi kırsaldan şehre gidiyor. 2050’de dünya nüfusunun yüzde 70’i şehirlerde yaşamaya başlayacak. Türkiye’de bu oran bugün için yüzde 70’in üzerinde. Biz dünya ortalamasının üstünde şehirleşmişiz. Türkiye’de yüzde 80-85’te bu oranın duracağı varsayılıyor. Çin, 2020’ye kadar birer milyon nüfuslu 200 şehir kuruyor şu anda. Böyle bir değişim, baş döndüren bir dönüşümün içindeyiz. 2035 yılına geldiğimizde karbondioksit emisyonu iki katı olacak. Dünyanın ısısının 1,5 ile 4,5 derece arasında artması bekleniyor. Bunun olmaması için her şeyin yapılması gerekiyor.”

  haber.jpg

  Kaynak: press.com.tr/haber/cocuklarimiz-elektrikle-degil-hidrojenle-calisan-araclara-binecek2
   
 2. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

  Hidrojen gerçekten çok önemli bir enerji kaynağı,
  Lisans dönemimdeyken Dokuz Eylül Üniversitesindeki hocalarımız bu konuda çalışmalar yapıyorlardı, hala da devam ediyorlar.
  Hidrojen eldesinde bir sıkıntı olmuyor. Tek sıkıntı hidrojenin üretildikten sonra depolanabilmesi.
   
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Yıldız Teknik Universitesinde de bildiğim kadarıyla bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bakalım gelecek ne gösterecek :)
   
Çocuklarımız hidrojenle çalışan araçlara binecek! konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çöp ve Çamurla Çalışan Otobüs

  Ege Üniversitesi Biyomühendislik Fakültesi'ndeki bilim insanları dünyayı kurtaracak bir proje üzerinde çalışıyor. "Çöp ve çamurla çalışan otobüs"... Ege Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü'ndeki “Çevre Biyoteknolojisi ve Biyoenerji Laboratuvarı'nın kurucusu Profesör Doktor Nuri Azbar, sorularımızı yanıtladı: [FONT=inherit][FONT=inherit]- Petrol bitiyor, ona alternatif onlarca...
 2. Sigortalı çalışan

  aynı anda hem bir toplama ayırma tesisinde hemde sadece isg işi yapan bir firmada sigortalı gözükebilir miyim?gözüksem sorun olur mu? acil bitakım bilgi ve yoruma ihtiyacım var.
 3. Tat firmasında çalışan arkadaşlar...

  Arkadaşlar Merhaba, Ben bir TAT firmasında çevre mühendisi olarak çalışmaktayım. Bulunduğum şehirde büyük bir belediye çalışmaktayız. Sıkıntım şu, kaçak depolar kaçak toplayıcılara karşı acaba diğer TAT firmaları çalıştıkları belediyelerde bu konu için nasıl bir çalışma yapıyosunuz. Yönetmelikte belirli sorumluluk sahipleri var burda kendilerini tekrar anımsatmak gerekmez ama nası bir çalışma...
 4. Çalışan annelere müjde!

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. GEBE KADINLARA YÖNELİK YENİ UYGULAMALAR Yönetmenliğe göre gebe kadınlar için işyerlerinde gebe şu uygulamalar geçerli olacak: Sağlık raporu ile gerekli görüldüğü takdirde gebe...
 5. Tehlikeli atık taşıyan araçlara mobil takip sistemi takılması

  Merhabalar arkadaşlar, Bu konu hakkında bilgisi olan var mıdır bilmiyorum. Ama muamma bir mevzu. "Resmi Gazete Tarihi: 18.01.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28532 ATIKLARIN KARAYOLUNDA TAŞINMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ"e göre Mobil cihaz taktırılması zorunluluğu GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu Tebliğin yürürlüğe girmesinden önce lisans almış olan firmaların araçlarına bu Tebliğin yürürlüğe girmesini...