Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Coğrafi bilgi sistemi uzmanı hakkında

Konu, 'Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS)' kısmında Pelin Güven tarafından paylaşıldı.

 1. Pelin Güven

  Pelin Güven CMNet Üyesi

  coğrafi bilgi sistemi uzmanı olabilmek için nereye başvuru yapmalıyım ?
  herhangi bir kurs veya yapmam gereken bir başvuru tarihi var mı ?
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesinin işbirliğiyle düzenlenecek sertifika programıyla, özel sektörün ihtiyacını karşılamak üzere 15 bin coğrafi bilgi sistemi (CBS) uzmanı yetiştirilecek...

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, özel sektörün CBS uzmanı ihtiyacını karşılamak için harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Anadolu Üniversitesinin işbirliğiyle yeni sertifika programı açacak.

  Programla, son dönemde dünyada yaygın kullanılan coğrafi bilgi sitemlerinin, kamu ve özel sektörde hızlı ve etkin kullanımının sağlanması için CBS uzmanı yetiştirilecek. Sertifika programıyla, 15 bin gencin özel sektör ve kamu kurumlarında istihdamına imkan sağlanacak.

  Eğitimlerle, coğrafi bilgi teknolojileri ve yönetim sistemleri konusunda veri yönetimi, stratejisi ve tekniklerine sahip, analitik düşünen, hızlı karar veren ve sorun çözen elemanlar yetiştirilecek. Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında, CBS operatörü ve uzmanı meslek standartlarını ve yeterliliklerini belirlemek üzere protokol de imzaladı.

  Bu bölümleri bitirenler sertifika alabilecek

  Programa, CBS operatörlüğü için tapu kadastro, harita ve kadastro gibi bölümlerden en az ön lisans mezunu olanlar başvurabilecek.
  CBS uzmanlığı için de harita, jeofizik, jeoloji, inşaat mühendisliği, şehir planlama, peyzaj mimarlığı, coğrafya bölümlerini bitiren lisans mezunları başvuru yapabilecek.

  CBS nedir?

  Coğrafi bilgi sistemi, dünyadaki karmaşık sosyal, ekonomik, çevresel sorunların çözümüne yönelik mekana ve konuma dayalı karar verme süreçlerinde kullanıcılara yardımcı olmak üzere, büyük hacimli coğrafi verilerin toplanması, depolanması, işlenmesi, yönetimi, mekansal analizi, sorgulaması ve sunulması fonksiyonlarını yerine getiren donanım, yazılım, personel, coğrafi veri ve yöntem bütünü olarak tanımlanıyor.

  CBS sayesinde, kamu ve özel sektörde doğru ve güncel bilgiye zamanında ulaşılması, problemlerin çözümü ve ortak proje uygulamaları kolaylaşıyor. Birimlerarası koordinasyon ve hızlı bilgi akışı, mevcut uygulamaların geliştirilerek kaynak tasarrufu sağlanması ve güvenilir veri arşivi oluşturulması da CBS'nin ilgi alanları arasında bulunuyor.

  (AA)
   
  A_K Özalp bunu beğendi.
 3. Pelin Güven

  Pelin Güven CMNet Üyesi

  detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim.
   
 4. Hamza Ay

  Hamza Ay CMNet Üyesi

  Çevre mühendisleri olamıyor mu CBS uzmanı ?
   
 5. Noyan Temuçin

  Noyan Temuçin CMNet Üyesi

  Kırmızı ile yazılmış kısımda görünüyor.
   
 6. Anadolu Üniversitesi mezunuyum, Alper Hocamız sağolsun ( ki Bakanlığa bu projeyi sunan odur) Çevre Yönetimi dersi kapsamında bize uygulamalı CBS eğitimi vermişti ve bu dersten geçmek için notumuzun hatırı sayılır bir kısmını bu uygulamadaki başarımıza bağlamışlardı... ve tüm dönem boyunca bu uygulamanın biz çevre mühendisleri için ne kadar yararlı ne kadar gerekli olduğundan dem vurulmuştu.Bizlere bu fırsatı vermemeleri garip olmuş..
   
Coğrafi bilgi sistemi uzmanı hakkında konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Coğrafi bilgi sistemi nedir?

  Coğrafi Bilgi Sistemi (Geographic Information System=GIS), • Veri Tabanı (Database), • Donanım (Hardware), • Yazılım (Software), • İş istasyonu (Workstation), • Sayısallaştırıcı (Digitizer), • Tarayıcı (Scanner), • Resim harita (Raster), • Çizici (Plotter), • Sayısal harita (Digital Map), • Tematik harita (Thematic Map), • Tabaka (Layer).
 2. Atık Ambalaj Sistemi- Çevre Bilgi Sistemi İşlemleri Hk.

  [FONT=book antiqua]Arkadaşlar Atık Ambalaj Sistemiyle ilgili Çevre Bilgi Sistemi işlemleri şu şekildedir; [FONT=book antiqua]BELEDİYE İÇİN ATIK AMBALAJ SİSTEMİ; [FONT=book antiqua]http://online.cevre.gov.tr/ adresine giriş yapın. "Kayıt Başlangıç" tıklayarak "Belediye (Sadece Atık Ambalaj ve Belediye Atıkları Uygulamaları için)" seçimini yaparak kaydı tamamlayın ve...
 3. Atık beyan sistemi ve çevre bilgi sistemi

  iyi çalışmalar.çevre bilgi sistemi ve atık beyanı için kullanıcı kodu ve şifresi almamıza ragmen firmanın girişi yapıldıgı zaman atık beyan formları çıkmamaktadır ne yapmamız gerekir.?
 4. Çevre bilgi sistemindeki güvenlik bilgi formu bildirim sistemi

  Arkadaşlar ÇBS de ki Güvenlik bilgi formu bildirim sistemine hangi kimyasalların MSDS bilgilerini yüklememiz gerekiyor.( üretilen tehlikeli özellikli kimyasallar mı? yoksa tesiste kullanılan bütün kimyasalların mı ? sadece tehlikeli özellikleri olan kimyasallar mı ? ithal edilen kimyasallar mı? ) Yardımcı olursanız çok sevinirim.
 5. Çevre bilgi sistemi üzerinden, atıksu arıtma tesisleri bilgi sistemi (aat) sekmesi

  Çevre Bilgi Sistemi üzerinden, Atıksu Arıtma Tesisleri Bilgi Sistemi (AAT) sekmesine, Atıksu arıtma bilgilerini, Atıksu giriş ve çıkış özelliklerini BÜTÜN FİRMALAR GİRMEK ZORUNDA MI?