Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çökeltim Havuzu Kriterleri

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında realastala tarafından paylaşıldı.

1. realastala

realastala CMNet Üyesi

İyi günler

Sahadaki yagmur ve süzüntü sularının tutulması için fiziksel çöktürme havuzu yapmayı planpamakdayız.Sizden sorum Bu çöktürme havuzu tasarımında hangi kriterleri göz önüne almamız gerekmektedir.

Teşekkürler

2. sümeye

sümeye CMNet Üyesi

evet ben de çökeltim havuzu için belli başlı veriler var mı sorusunun cevabını arıyorum...

3. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

hidrolik yük,
    partikül madde düşme zamanı
    debi
    suyun vizkozitesi/çamur vizkozitesi

benim bildiklerim bunlar hocam,
    iyi çalışmalar,

Fatma Sena bunu beğendi.
  4. sümeye

sümeye CMNet Üyesi

Benim araştırdığım konu,herhangi bir fabrikada (mesela hazır betonda ) standart bir çökeltim havuzu boyutları,özellikleri nasıl olması gerektiğidir..Bilgisi olan paylaşırsa sevinirdim.

5. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

hocam,
    çökeltme havuz tasarım kritleri var bunlarıda debiye bağlı olarak yukarıda saydığım başlıkların hesapları yapılarak oluşturuluyor,

6. sümeye

sümeye CMNet Üyesi

Volkan Bey anladım teşekkürler...Peki bu ölçümleri yaptırmam için nasıl bir yol izlemem gerekiyor detaylı anlatsanız sevinirdim

Çökeltim Havuzu Kriterleri konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Son çökeltim

Son çökeltim havuzlarındaki çamur şişmesi,yüzücü çamur oluşumu ve gaz çıkışlarının neden ve nasıl çözümleyebiliriz.
  2. Iki beton santrali için ortak çökeltim havuzu ve tek proje onay dosyası mümkünmü ?

Yapımına yeni başlanan HES barajımız için iki adet Beton Santrali Kurulması planlanıyor ve ikisinin arasında 100 m lik bir mesafe var biz mikser ve santral yıkanmasından oluşacak atıksu için T şeklinde bir kanal vasıtasıyla 50 m ötedeki 3 gözlü bir çökeltim havuzuna iletmeyi düşünüyoruz . yani iki tesis için tek AAT Sorum iki santral için çevre izinleri kapsamında tek bir AAT proje onayı...
  3. Çökeltim havuzu

Arkadaşlar yer altı kömür madeni ocağından yer altından su çıkıyor . Şimdi bu çıkan suda bulunan askıda katı maddeleri çökertmek için nasıl bir havuz tasarlamam lazım. kaç tane havuz yapmam lazım .havuzların hacimlerini nasıl belirlemem lazım bunun hesabını nasıl yapıyoruz.
  4. Atık Kabul Kriterleri

Merhaba, Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmelikte yer alan Atık Kabul Kriterleri ile ilgili bir sorum olacaktı. I. sınıf depolama tesisi sınır değer artırımlarında LOI (Kızdırma Kaybı) parametresi değerinin 3 kat artırımı ile ilgili bir bilgi yer almaktadır. Atığımız tehlikesiz vasfında olup sadece LOI parametresi yüksek çıkıyorsa, biz bu artırımı uygulayabileceğiz. Bu artırım tek...
  5. Çökeltim havuzu

İyi günler; Bir baraj inşaatında çalışıyorum, tünellerden, beton santrallerinden çıkan sular için çökeltim havuzlarımız var bu suyu şimdiye kadar yollarda toz kontrolü amaçlı kullanıyorduk, ancak yaz bitti toz sorunu kalmadı, hatta yollar zaten fazlasıyla ıslak, tünellerden ciddi miktarda su çıkıyor, havuzlar da artık yeterli olmayacak, direk nehre vermek sıkıntı yaratır, bu suyu ne...