Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çöken toz ve pm 10 nasıl ölçülür?

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında Taylan Bunarbaşı tarafından paylaşıldı.

1. Taylan Bunarbaşı

Taylan Bunarbaşı CMNet Üyesi

emisyon imisyon ölçümleri için cihazlar nelerdir? nasıl kullanılır?

2. Hüseyin Hanlı

Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

Emisyon için,
    1-Emisyon kaynağında sıcaklık, basınç, nem, SO2, 02, CO2, NO2 Ölçmek için Testo marka ölçüm cihazı kullanılır. Makine probu numune alma deliğinden sokulur cihaz çalıştırılır değerler kararlı hale gelinceye kadar beklenir. 1 emisyon kaynağında 3 adet ölçüm yapılır.

2- Emisyon Kaynağında toz ölçümü, gravimetrik ölçümdür. Gravimetre cihazıyla Ölçülür. Baca çapıyla hesaplamalar yapılıp cihaz probuna toz tutucu takılır. Prop makineye bağlanır hesaplanan noktalara gelecek şekilde numune alma deliğine yerleştirilir. Örneğin hesaplamalar sonucunda 3 noktada ölçüm yapılacağı çıktı İlk noktada 15 dk 2. noktada 15 3. 15 dklık toz çekilir. Ölçüm bittikten sonra hasas terazi ile toz tutucular tartılır.

3- Emisyon Kaynağında VOC Uçucu ornanik bileşikler) Tayini: Absorban tüplere baca gazı çektirilmesi prensibine dayanan bir ölçümdür. Tüp cihaza bağlanır 15 dk boyunca numune alınır. Bir emisyon kaynağında 3 kez numune alımı yapılır. Alınan numuneler laboratuvarda Gaz Kromotografisi (GC) cihazları ile analiz edilir.

Merve Akgül bunu beğendi.
  3. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

@Hüseyin Hanlı Hüseyin Bey emisyon ölçümleriyle alakalı metot ya da herhangı bır dokuman var mı acaba? eni kurulan bır laboratuvarda çalısıyorum ve kaynak sıkıntısı cekıyorum acıkcası nereden baslayacagım konusunda sıkıntılar yasıyorum yardımcı olursanız cok memnun olurum

4. Yusuf Özkır

Yusuf Özkır CMNet Üyesi

evet hüseyin bey engin bilgilerinize ihtiyacımız var :kptmya: @tugbbashn hüseyin bey yıllarını vermiştir emisyon işine ancak yazılı doküman olmaz kendilerinde o konuda pek yardımcı olableceğini sanmıyorum. Hüseyin Bey'e emisyon - imisyon ölçüm uygulamalarını sorabilirsiniz.

5. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

@Yusuf Özkır İşin başında oldugum ıcın soracagım soruyu da bılmıyorum :) Haklısınız Yusuf Bey Teşekkürler düzelltiğiniz için

6. Yusuf Özkır

Yusuf Özkır CMNet Üyesi

estağfutullah, düzeltmek için demedim, hüseyin bey emisyon - imisyon ölçüm uygulamaları hakkında bilgi sahibidir, ofis kısmı ilgi alanına girmiyor, doküman çıkmaz ondan :komik::harika:

7. Hüseyin Hanlı

Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

yazılı kaynaklarım kaybolan flash belleğimdeydi. Ne yazıkki o konuda sizlere yardımcı olamayacağım:)

Ş.AKGÜL bunu beğendi.
  8. Yusuf Özkır

Yusuf Özkır CMNet Üyesi

bu da bahanesi :kptmya::kptmya::kptmya::kptmya:

Ş.AKGÜL bunu beğendi.
  9. ynsdzgn

ynsdzgn CMNet Üyesi

Standard Arama adresinden türk standartlarına ulaşabilirsiniz. yada avrupa standartları (epa) için de google arama motoruna yazın çıkıyor.standartlarda ölçümlerin nasıl yapıldıgı konusunda bilgi sahibi olursunuz.