Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çöktürme Tankı Yüzeyinde Yosun

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında İbrahim Uysal tarafından paylaşıldı.

1. İbrahim Uysal

İbrahim Uysal CMNet Üyesi

Biyolojik arıtma tesisimizin çöktürme tankının yüzeyinde yaklaşık üç haftadır yem yeşil yosunlaşma var ve BOI KOI değerleri yükseliyor. Haziran başında arıtma revize edildi difüzör sayısı arttırıldı ve bakteri aşılaması yapıldı. İlk zamanlarda bir problem yoktu. Sıcaklarla bi ilgisi olabilir mi?
    Arıtma tesisi 400 konutluk evsel atıksu arıtma tesisi. Su rengide giderek siyahlaşıyor. Bakteriler ölüyor galiba.

2. Meltem OSMANOĞLU

Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

dediğiniz gibi sıcaklık bir faktör olabilir onun ölçümünü yaptınız mı hiç sanırım sıcaklık değeri 36,5 olmalı

3. Kerem Şenel

Kerem Şenel CMNet Üyesi

sıcaklığın 36-37 dereceyi aşmasıyla birlikte yeşil sülfür bakterilerine uygun ortam oluşur. bunlar etkin hale geldiklerinde çöktürme havuzunda yüzeyinde toplanır çökelmezler. demirsülfat verir, C/N/P beslemesi yaparsanız bir miktar etkisini azaltabilirsiniz ama asıl çözüm sıcaklığı düşürmeniz gerekir. Sıcaklık yükseldiğinde O2 konsantrasyonu da azalacağından denitrifikasyon artar, bu da zaten çökelmeme problemlerine neden olur.

Erol DALKILINÇ bunu beğendi.
  4. Erol DALKILINÇ

Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

veya şunu da yapabilirsiniz atık suyu seyreltme yoluna gidebilirsiniz.

5. İbrahim Uysal

malum havalar sıcak olduğunda sıcaklığın düşmesi için kışı beklemek yada arıtma tesisine gölge yapmak lazım :) bu yosun problemini bi kaç arıtma da daha görmüştüm.
    atık suyu seyrelmeye gitmemiz mümkün değil. oksijenle ilgili sıkıntı olamaz blower oksimetreye göre çalışıyor. çökeltmeye kimyasal ilavesi belki çözüm olabilir. yorumlarınız için teşekkürler.

6. Sedat Güven

Sedat Güven CMNet Üyesi

Çökelme havuzunun yüzeyi sıyrılarak uzaklaştırılıyor mu?
    Eğer sadece evsel arıtma ise, ölü bakterileriniz oluşmakta buda çökeltim yüzeyine çıktığını düşünüyorum. (görmediğimden sadece yorum bu) Güneşi görmesi ile beraber, yosunlaşmalar başlamış olabilir. Havuzun fotosunu çekebilirseniz ve paylaşırsanız daha gerçekçi yorumlar yapılabilir. Aksi takdirde çoğu yorum havada kalabilir.

7. Çağdaş Hacıoğlu

Çağdaş Hacıoğlu CMNet Üyesi

Seyreltme hem ekonomik değil hemde yasal değil...Geri devir oranını arttırmak sıcaklığın bir nebze olsun kontrolünü sağlayabilir kanımca( Tesis bu prosese uygunsa) ÇO konsantrasyonlarını ve blower verimlerini kontrol ettiniz mi?

8. İbrahim Uysal

Çöktürmede savak kullanılıyor. Şimdilik geri devir oranını arttırıp, blower devrini yükselttim bikaç gün bekleyeceğim bakalım ne olacak.

9. akdenizyıldızı

akdenizyıldızı CMNet Üyesi

slm,
    Projede hesap edilmeyen yosunlaşmaya bağlı oksijen tüketimi çok fazla artar, aeratör ve difrüzörler bir noktadan sora daha çok yosunla çalışır. Bu hem fazladan enerji kaybı demektir hem bakterilerin inhibasyonuna yol açmakta hem, oksidasyonun önüne geçmekte hemde KOİ ve BOİ yi yükseltmektedir.
    Yosun ve alg önleyici kullanmanızda fayda var, ama bunar algasit olmamalı yoksa mevcut bakterilerinizi de öldürürsünüz. Bu arada sağlıklı olan yol sistemi kuran firma ile irtibata geçin.
    http://www.akdenizyildizi.com.tr/BP-1502.html

10. Çağdaş Hacıoğlu

Çağdaş Hacıoğlu CMNet Üyesi

Yüksek kirlilik yüklerinde, susuzlaştırmaya gelmiş aç çamuru (sorun giderilene kadar) havalandırmaya almayı tavsiye ederler aslında ama denendiğini hiç görmedim, riskli bir yöntem gibi gelmiştir hep...

11. Mk1453

Mk1453 CMNet Üyesi

C/N/P oranınızı kontrol etmeniz gerekiyor. C oranınız gereğinden fazla yükselmiş N oranınız kesin düşük P oranınızda muhtemelen yüksek gözüküyor. Sıcaklıkla o kadar da çok ilgili bir durum değil. Lakin asıl önemli nokta oksijeninizin yetersiz kaldığı. Oksijen miktarını aşırı derece arttırmalısınız. Sorun çözülücektir. Çözülmez ise DEBİ BOD COD TOK NO3-N PO4-P giriş çıkış değerlerinizi yollarsanız kesin çözüm konusunda yardımcı olabilirim.

Çöktürme Tankı Yüzeyinde Yosun konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Yosun problemi yardım...

Arkadaşlar merhaba, Ben talaşlı imalat sektöründe çalışıyorum. Fabrikada klorlama,kum-antrasit, aktif karbon, yumuşatma sisteminden oluşan küçük bir arıtma var. Suyumuz kuyu suyu ve çok sert su. Arıtma cihazlarını kuran firma bir türlü sistemi oturtamadı ve hep sorun çıkıyor. Yağlı parçaları yıkamak için yağ sökücü solvent kullanılıyor sorun şu ki yıkama makinesine giden temiz su...
  2. Çöktürme havuzunda problem...

İşletme konusunda sanırım biraz zayıfım bu yüzden bilen birilerine sormak ihtiyacı duydum yardım ederseniz sevinirim... Yaptığım tesisi 500 m3/gün kapasiteli , uzun havalandırmalı aktif çamur sistemi... Tesis deniz kenarında bir beldede... Tesise yaklaşık 10-15 gündür su alıyorum. Tesisteki oksijenmetre arızalı çıktı bu yüzden aeratörleri 1 saat dur 15 dak. çalış şeklinde çalıştırıyorum....
  3. Pp çöktürme tankı hesabı

100 m3/gün 8 saat vardiyalı çalışacak sistem için PP Çöktürme tankı hesabı nasıl yapılır ?
  4. Giriş ve çıkış savak yapıları (çöktürme tankı)

Çöktürme Tankı giriş ve çıkış yapılarının hesaplamasına ekten ulaşabilirsiniz.
  5. Alternatif enerjide yeni kaynak: yosun

Dünyanın enerjisini yosundan sağlayan ilk binası görücüye çıktı. Hamburg’daki uluslararası bir fuarda görücüye çıkan ev, duvarlarında yetiştirilen yosunlarla biyoyakıt üretiyor. Enerjisini tamamen yosundan sağlayan bir bina, bu özelliğiyle de dünyadaki bir ilk. Biyoyakıt üzerinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği proje Hamburg’daki uluslararası bir fuarda görücüye çıktı. Binanın dış...