Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"Çöp" değil "Elektrik" (Süleyman Demirel Ünivertesi)

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  [​IMG]

  Süleyman Demirel Üniversitesi’nde her türlü atığı termal filtre şartlarında biyogaza çeviren reaktör geliştirildi.

  Üniversitenin Yenilenebilir Enerji Kaynakları Merkezi YEKARUM tarafından geliştirilen reaktörden biyoyakıtla birlikte kompost yani gübre de elde edilebiliyor.

  YEKARUM Müdürü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Üçgül, yemekhanede yemek atıklarını toplayarak özel bir sistemle bunları parçaladıklarını ve suyla karıştırdıklarını söyledi.

  Karışımın, biyogaz reaktörü içinde 37-55 derece sıcaklığa getirildiğini dile getiren Üçgül, malzemenin işlenerek metan gazı üretildiğini bildirdi.

  Üçgül, biyogazın metandan oluşan bir gaz olduğunu hatırlatarak, bu sistemle sadece biyogaz elde etmediklerini, atıklar biyogaza çevrildikten sonra sıvı ve gaz kısımları ayrılarak gübre de elde ettiklerini vurguladı.

  Yenilenebilir Enerji Kaynakları Merkezi olarak alternatif enerji kaynakları üzerinde çalıştıklarını kaydeden Üçgül, biyogazın, doğalgazın kullanılabildiği her alanda kullanılabildiğini, ısıtma amaçlı, gaz motoru yakıtı, jeneratör, elektrik üretimi gibi alanlarda da kullanılabildiğini söyledi.
   
"Çöp" değil "Elektrik" (Süleyman Demirel Ünivertesi) konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Süleyman Demirel Üniversitesi

  Süleyman Demirel Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü arkadaşları bekliyoruz
 2. Süleyman Demirel Üniversitesi

  yeni üyerlerle daha guzel işler yapmak dileğiyle, hepiniz hoşgeldiniz arkadaslar..
 3. "Kömür çözüm değil"

  Aliağa'da yapılması planlanan termik santrale karşı tepkiler büyüyor.. Kimya Mühendisleri Odası Aliağa’da yapılmak istenen termik santrallerin yalnızca Aliağa için değil, İzmir ve Kuzey Ege kıyıları, hatta bölgenin tamamında büyük bir çevresel felaket yaratacağı uyarısında bulundu. EGEÇEP, İMECE Derneği, EDP ve TEMA Vakfı temsilcilerinin de destek verdiği açıklamada, Şube Başkanı İrfan...