Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çöp Sızıntı Sularının MBR, UF ve NF ile arıtılması

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Veysel Kılıç tarafından paylaşıldı.

1. Veysel Kılıç

Veysel Kılıç Genel Yönetici

Arkadaşlar,

Çöp sızıntı sularının MBR, UF ve NF yöntemleri ile arıtılması konusunda faaliyet gösteren, daha önce bu tür tesisleri kuran firma bilgisine ihtiyacım var.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

2. Emre Eryiğit

Emre Eryiğit CMNet Üyesi

Bu konuda uygulama gösteren İSTAÇ A.Ş var çöp sızıntı sularını toplayıp M:F,U:F,N:F gibi membranlarla arıtımı gerçekleştiriliyor.Bence İSTAÇın Sayfasına bir gir bakalım. www.istac.com.tr

3. Aykentk

Aykentk CMNet Üyesi

çöp sularını bu dediğin yöntemle arıtmak oldukça pahalı bir metod olacaktır .konuya ilişkin daha ekonomik biyolojik+kimyasal arıtma düşünmek gerekli ! Türkiyede bu filtre membranlarını ve casinglerini yapan yok maalesef bunlar pompalar geri yıkama oytomasyon derken tır yükü ile para tutar !

Selamlar

4. Erdem Samancı

Erdem Samancı CMNet Üyesi

Bildiğim kadarıyla Samsun Belediyesi UF ve NF kullanarak sızıntı suyu arıtımı yapıyor Kuşadasında da bu tür bir uygulama var ve giderek yaygınlaşıyor

5. Erdem Akgül

Erdem Akgül CMNet Üyesi

tarsus belediyesi katı atık aktarma istasyonunda fiziksel+biyolojik + mbr arırım yapıyoruz. koi 50.000 lerden 100 civarına kadar indirdik.

6. seyaher

seyaher CMNet Üyesi

7. Mahir Yakın

Mahir Yakın CMNet Üyesi

Proje ayrıntılarını bizimle paylaşırsanız çok sevinirim.

8. Erdem Akgül

Erdem Akgül CMNet Üyesi

merhaba arkadaşlar;
    çöp sızıntı(süzüntü) suyu çok karışım bir malzeme.çss evsel katı atıkalr içerisinde bulunan çeşitli kirleticilerin çözünmesiyle oluşan kirletici yükü 45000-50000 KOİ ye sahip.bunun için bir arıtma tesisi seçilirken analiz süreci çok iyi yönetilmelidir.tek bir analiz yerine farklı günlerde farklı yerlerden örneklem üzerinde yoğunlaşarak gerçek değerler elde edilmelidir.

arıtma tesisinin girişinde kesinlikle kaba ızgara olmalı ki çss ile birlikte gelen katı parçacıklar diğer proseslerde ve ekipmanlarda sıkıntı vermesin.debiye göre bir dengeleme tankı sonrasında DAF ünitesi mevcut.burada hava ile yağ yüzdürülerek sistemden uzaklaştırılıyor.DAF gişinde yine bir ince döner elek mevcut.çss yi ister direk olarak biyolojik tanka (MBR-mebran ünütesi)alabilirsiniz fakat bizde tekrara bir dengeleme havuzu mevcut.sonrasında byolojik reaktör sözkonusu. burada uygun derişimde oksijen veriliyor.biyorektör de kesinlikle perdeleme olmalı bazen kaçan yağları ara bölgede tutabilem şansınız var.burası önemli çünkü biyoreaktör içerisinde deşarj noktasında olan membranların tıkanma sürecini uzatabiliyorsunuz. yine de mebran ünitesi çss fiziksel yapısına bağlı olarak tıkanma süreci iyi işletme yapaılamazsa süreklilik gösterebiliyor..DAF ünitesinde kimyasal arıtma (çöktürme-koagülasyon) da yapılabilir ama MBR olduğu sürece buna gerek yok sadece pH dengeleme süreci biraz sıkıntılı olabiliyor.

bu yapıdaki tesisin işletilmesi çok basit.su seviyeleri su alım ve deşarjı tüm mekanik ekipmanlar birbirine bağlı ve otomasyonla yapılırsa bu noktaya ulaşılabilinir.

Fatma Sena bunu beğendi.
  9. Murat Erdem

Murat Erdem Genel Yönetici

Çöp Sızıntı Sularının arıtımı son zamanlarda oldukça popüler bir hale geldi, Özellikle büyük şehir belediyeleri konuyla ilgili ard arda ihaleler açmaya başladı. Ancak bu iş öyle sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Bazı arkadaşlar şöyle olsun böyle olsun demişler ama dünyada bu işi yapan firmalar belirli, türkiyeden de bir kaç firma bu işe girmeye kalktı ama sonu hüsran malesef. Erdem AKGÜL arkadaşımızın dediği gibi 50.000 mg/lt'yi bulan KOI, Deniz suyundan bile yüksek çıkan TDS ve iletkenlik değerlerinde vs.. olan bir suyuda biyolojik havuzu verimli çalıştırmak sanıldığı gibi basit bir işlem değil. Kaldı ki klasik evsel atık sularda bile binbir problemle karşılaşıyorsunuz. Bende son bir kaç haftadır konu üzerinde çalışıyorum.

Aşağıdaki akış diyagramını inceleyerek konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Çö Sızıntı suları hakkında detaylı bilgi bulmak isterseniz internette çok fazla özgün kaynak yok malesef. Ek olarak konuyla ilgili EPA'nın son derece ayrıntılı bir kitabını paylaşıyorum.

İYİ ÇALIŞMALAR

Ekli Dosyalar:

10. Müjgan Ergül

Müjgan Ergül CMNet Üyesi

Merhaba arkadaşlar;
    Benimde Katı Atık Sızıntı Sularının Biyolojik Proseslenmesi ile ilgili bilgi almak istiyorum.
    Şu an sızıntı sularında kimler hangi biyolojik yöntemleri tercih ediyor ve kullanıyor?
    Bilgi verirseniz çok sevinirim....

11. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Merhaba,
    Bursa Hamitler Katı Atık Depolama Tesisi, sızıntı sularının arıtım yöntemi ile ilgili detaylı bilgiye ekteki dosyadan ulaşabilirsiniz.
    İyi çalışmalar

Ekli Dosyalar:

12. Müjgan Ergül

Müjgan Ergül CMNet Üyesi

çok teşekkür ediyorum..

13. Nur Hilal

Nur Hilal CMNet Üyesi

erdem bey, bende size tesisin yapım ve işletim maliyetini sormak isterim...

14. Muharrem Kılıç

Muharrem Kılıç CMNet Üyesi

Veysel bey

Çalışmakta olduğum firma italyan bir firmanın türkiye distibütörlüğünü yapmaktadır. Yurt dışında bu konuda mevcut çalışmaları vardır. Elinizde proje varsa teklif ve kurulum açısından size yardımcı olabilirim.

15. Kenan Güney

Kenan Güney Misafir

Merhaba Sayin Yetkililer

Öncelikle sunu belirtmeliyim ki cöp sizinti suyu karakteristigi mevsimsel, yöresel, ve cöp depolama alaninin yasina bagli olarak degiskenlik arzetmektedir.
    Dolayisiyla her cöp sizinti suyu aritim projesinin ayri ayri incelenmesi gerekmektedir.

Proje hazirlanmasi icin bilinmesi gerekenler sunlardir:
    -Atiksu karakteristigi, atiksu debisi
    -Istenilen desarj kalitesi (kanalizasyona desarj, alici ortama desarj, denize desarj, etc.)

Ancak bu bilgiler esliginde en uygun sistemin secilmesine karar verilebilir.

Biz WEHRLE Umwelt GmbH olarak dünya genelinde MBR ile sizinti suyu aritimi yapan ilk firmayiz.
    Harici MBR sistemleri ile Sizinti suyu aritiminda dünya lideriyiz. Dünya genelindeki sizinti suyu aritim tesisi referanslarimizin sayisi 150 yi asmis durumdadir.
    Müsterimizin istegine bagli olarak degisik ülkelerde yapmis oldugumuz sistemleri ayni zamanda isletmekteyiz de.

Eger cöp sizinti suyu aritimi ile ilgili daha detayli bilgi almak isterseniz benimle iletisime gecebilirsiniz.

MBR ile cöp sizinti suyu aritimi hakkinda bu yil istanbulda düzenlenen Istanbul International Solid Waste, Water and Wastewater Congress 2013 kongresinde yapmis oldugum sunuma it makaleyi ekte sizlere yolluyorum.

Vaktim dar oldugundan simdilik kisaca size bilgi vermek istedim.
    Detayli sorulariniz olursa benimle proje bazli görüsebilirsiniz.

Dr. Ing (Cand.) Kenan Güney

Ekli Dosyalar:

Aydın Demirel bunu beğendi.
  16. Pelin Bozkurt

Pelin Bozkurt CMNet Üyesi

Merhaba Arkadaşlar, benim bir ödevim var araştırma konum 'sızıntı sularının ultrafiltrasyon membran sistemi ile arııtlması' bu konuyla ilgili son 10 yılda yapılan çalışmaları arıyorum uluslararası makale. Yardımcı olabilir misiniz? Herkese iyi çalışmalar.

17. Aydın Demirel

Aydın Demirel CMNet Üyesi

Ekli Dosyalar:

Meltem Koca bunu beğendi.
  18. Pelin Bozkurt

Pelin Bozkurt CMNet Üyesi

çok teşekkür ederim @Aydın Demirel

Çöp sızıntı sularının membran sistemlerle arıtılmasına yönelik önceki senelerde yapılmış örnek çalışmalar var mı? uluslararası bilimsel makale olarak

Aydın Demirel bunu beğendi.
Çöp Sızıntı Sularının MBR, UF ve NF ile arıtılması konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Tekstil Sanayi Atık Sularının Arıtılması

T.C FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ BİTİRME ÖDEVİ TEKSTİL SANAYİİ ATIK SULARININ ARITILMASI DANIŞMAN: Yrd. Doç. Dr. Yusuf SAATÇİ HAZIRLAYAN Gökhan YILDIZ Teze ekten ulaşabilirsiniz.
  2. Deponi Sızıntı Sularının Arıtma Teknikleri ve Örnek Tesisler

Deponilerde sızıntısuyu kalitesinin ve miktarının belirlenmesi ve kontrolü deponinin uzun süredeki etkilerinin neler olabileceğini saptamak açısından çok büyük bir önem arz etmektedir. Havalandırmalı lagünler veya aktif çamur havuzları sık pratik uygulamalardandır. Ancak sızıntı su içindeki parametrelerden KOI ve AOX değerleri çok yüksektir. Bu nedenle de alışılan ve sık uygulanan...
  3. Içme sularının arıtılması ile ilgili bir soru!

soru şöyle yapılan içme suyu analizinde NH4 + 2mg/L , Fe +3mg/L, Mn +2mg/L olarak bulunmaktadir.su sicakligi 20 derece cs:9.2mg/L oldugu tespit ediliyor. suyun icme suyu olarak kullanılıp kullanilmayacagini karar veriniz. tabloda verilen degerlere baktigimda bu verilen degerler fazla ciktigi icin icilmez dedim fakat baska turlu bulunmasını istiyor galiba bende anlayamadim farkli turlu...
  4. Kostik ve Asitli Yıkama Sularının Arıtılması

Kurduğumuz ve devreye almaya hazırlandığımız kimyasal yıkama sularının geldiği bir atık su arıtma tesisi ile deneyimi olan arkadaşların fikirklerine ihtiyacım var. Kimyasal tankerlerin yıkama suları arıtmaya geliyor pH genelde 11-12 civarı genel olarak kostik tankerleri az da olsa fosforik, sülfürik, hidroklorik ve nitrik asit tankerlerinin temizlenmesi ile gelen atık suların arıtılması...
  5. Araç yıkama atık sularının arıtılması

Merhaba Arkadaşlar İşletmemizde araç yıkamadan kaynaklanan atık sularımızın arıtılıp tekrar kullanılması için firmalardan teklif aldık ama teklifler çok yüksek geldi. Bizde kendimiz bu işi halledebilir miyiz diye düşünmeye başladık. Bu konu hakkında tavsiyelerinize ihtiyacım var arkadaşlar. Araç yıkamadan sadece AKM kirletici parametremiz olacak. Sadece torba filtre kullanarak atık sularımızı...
  6. Içme sularının arıtılması

Bir içme suyu kaynağı olarak kullanılacak yeraltı suyunun Fe+2 ve NH4+ içerdiği belirlenmiştir.Labaratuarda uygulanan kaskat havalandırma modelinde kaskat havalandırmada O2 noksanlığını %95 den %60 a düştürdüğü belirlenmiştir.Her iki kirleticininde kaskat havalandırmada tam oksitlendiğini ve Fe+2 nin NH4+ dan daha hızlı oksitlendiğini kabul ederek kaskat havalandırma çıkısında en düşük 6 mg/L...
  7. Içme sularının arıtılması

[/url] Merhaba arkadaşlar pazartesi sınavımız var yalnız şöyle 3 tane sorumda var. Yardımlarınızı bekliyorumm :hhhhhh:
  8. Çöp sızıntı suyunun arıtılması

Merhabalar. Düzenli depolama sahalarında oluşacak çöp sızıntı suyunu arıtmak üzere bir arıtma tesisi kurulmasının zorunluluğuna dair bir yönetmelik varmıdır?
  9. Kazan blöf sularının arıtılması

Merhaba Arkadaşlar, Kazan blöf sularının arıtımı hakkında bir araştırma yapıyorum. Konu hakkında bilgisi olan var mı? Teşekkürler.
  10. Kentsel katı atık bertaraf tesisi sızıntı suyu

Kentsel katı atık bertaraf tesisinde oluşan sızıntı suyu ile ilgili dökümanlara ihtiyacım var. Elinde döküman makale tez vs olan paylaşabilir mi acaba ?