Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çöplük koku değil, ışık saçıyor

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Mustafa K. tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa K.

Mustafa K. CMNet Üyesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Hamitler Katı Atık Depolama Alanı'nda oluşan metan gazından elektrik üretme projesinde enerji elde edilmeye başlandı. Proje kapsamında saatte 4 bin 800 kilovat elektrik üretimi sağlanırken, yaklaşık 25 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayan çöplük artık koku değil, ışık saçmaya başladı.

Eki Görüntüle 3165

Büyükşehir Belediyesi, katı atıkları da ekonomiye kazandıracak projenin ihalesini 2010 yılı sonunda gerçekleştirmişti. Üretilecek elektriğin yüzde 10'unun Büyükşehir'e kalması şartıyla açılan ve 4 firmanın katıldığı ihaleyi, oranı yüzde 41'e kadar çıkaran ITC-K Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ- AKDAŞ Döküm Sanayi ve Ticaret AŞ ortak girişimi kazanmıştı. Demirtaş çöp toplama sahasında 1998 yılında başlayan elektrik üretiminden Büyükşehir Belediyesi'ne ilk iki yıl yüzde 3, kalan yıllarda ise yüzde 6 oranında pay verilirken, Hamitler Katı Atık Depolama Sahası'nda kurulan tesiste Büyükşehir'in payının yüzde 41'e çıkmasıyla Bursa'nın rantının en iyi şekilde Bursa'da kalması da sağlanmıştı. İhalenin ardından katı atık depolama sahasındaki yatırıma hızla başlayan firma, çöpten enerji elde etmeye başladı. Yaklaşım 10 milyon TL'ye mal olan yatırımın ardından saatte 4 bin 800 kilovat elektrik üretimi sağlandı.

Eki Görüntüle 11482

ÇÖPTEN ENERJİ ÜRETİLİYOR
    Elektrik üretiminin başladığı tesislerde incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, firma yetkililerinden üretim hakkında bilgi aldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar ve Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın'ın da katıldığı ziyarette konuşan Altepe, önemli bir çevre projesinin de hayata geçmiş olduğunu söyledi. Depolama sahasında oluşan gazların, yatay ve dikeyde yerleştirilen borulama sistemiyle toplanarak gaz motorlarında elektrik enerjisine dönüştürüldüğünü dile getiren Altepe, 'Böylece, depolama alanlarında oluşan ve karbondioksite göre 21 kat daha zararlı olan metan gazının neden olduğu sera etkisinin önüne geçildi. Şu anda saatte 4 bin 800 kilovat elektrik üretimi sağlanarak yaklaşık 22 bin konut aydınlatılabiliyor. İlave yatırımlarla bu 9 bin 800 kilovata kadar çıkacak. Firma ürettiği elektriği TEAŞ'a satıyor. Cirosunun yüzde 41'i de Büyükşehir Belediyesi'ne kalıyor. Bunun yanında yer kirası da aldığımız için Bursa'nın rantının en iyi şekilde yine bu kente döndüğü önemli bir projeyi hayata geçirmiş olduk' diye konuştu.

Altepe, bu arada elektrik üretim tesislerinin yanına 4 bin metrekarelik bir sera kurulacağını, serada hiç enerji kullanmadan, sistemin soğutma suyu aracığıyla ısıtma sağlanarak tarımsal üretim yapılacağını da sözlerine ekledi.

2. Seda Güney

Seda Güney CMNet Üyesi

İşte benim memleketim :) Bu arada daha tasarı halindeyken haberim vardı benim bundan :) Çünkü o zamanlar Büyükşehir Belediyesinde staj yapıyordum :D Hatta lisans dersleri kapsamında Hamitler'e teknik geziye gittiğimde de söylemişlerdi böyle bir sistemin hayata geçirileceğini :) Bursa'm benim işte yaaa :)

Mustafa K. bunu beğendi.
  3. Mustafa K.

Mustafa K. CMNet Üyesi

Bende Bursalıyım. Bursada böyle bir projenin hayata geçirilmesi gurur verici :)

4. Seda Güney

Seda Güney CMNet Üyesi

:D :D :D Bi pot kırdım heralde galiba sanırsam?? :D :D :D Ben seviyorum memleketimi :) Bir başkadır benim memleketimmmm :)

Mustafa K. bunu beğendi.
  5. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

yav ben anlamadım. anlamayı da reddediyorum. watt zaten zamana göre verilen bir birim. (N*m/sn). saatte şu kadar watt üretilecek derse onu 3600 e bölmeli ki kurulu gücü mü her ne ise o bulunsun (ki bu da yanlış, boyut moyut kalmıyor). o zaman serçe kadar kalıyor => o zaman haberde hata var. çarpanı bölüme koyuyorlar zaten elektrik bilgim zayıf iyice kafam karışıyor okurken. internetten baktım 3-4 avm çalıştıracak kadar gücü var bu tesisin. hayrını görün bursalılar.
    (not:ben de harranlıyım)

Çöplük koku değil, ışık saçıyor konusuna benzer içeriklerimiz
  1. "Ölü değil, yaşam kaynağı"

[FONT=Verdana]Ormanlarda yaşayan türlerin üçte birine yakını, yaşamlarını sürdürebilmek için yaşlı ağaçlara ve ölü ağaç gövdelerine bağımlı. Ölü ağaçlar; kuşlar, yarasalar ve diğer memeliler için yaşam ortamı, barınma ve besin kaynağı sağlıyor. Bunun dışında, ölü ağaçlar ormanda yaşayan ama fazla dikkat çekmeyen canlıların çoğu (böcekler, mantarlar ve likenler) için de son derece önemlidir....
  2. Musluk Suyu Tehlike Saçıyor

Ankara'nın şebeke suyunda kirlilik saptandı... Sağlık Bakanlığı Laboratuvarı Ankara'nın şebeke suyunda kirlilik saptadı. Kimya Mühendisleri Odası'nda yapılan basın açıklamasına göre sudaki Alüminyum miktarı izin verilenin dört kat üstünde. Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı İbrahim AKYÜREK ve II. Başkanı Erkin ETİKE bugün Oda merkezinde yaptıkları basın toplantısında yaptıkları...
  3. cennetteki çöplük

Yapım: Almanya- 2012 Tür: Belgesel Süre: 85 dakika Yönetmen: Fatih Akın Vizyon Tarihi: 5 Ekim 2012 Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Karadeniz'de Trabzon şehri Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu Beldesi'nde yıllardır çöp depolama alanı yapmak istiyor. Film de buna karşı insanların on iki yıldır sürdürdüğü mücadele ve bu depolama alanının konusu anlatılıyor. Karadeniz'in Camburnu bölgesinde...
  4. Ilk nükleer çöplük izmir' de çıktı.

[FONT=Trebuchet MS] [FONT=Trebuchet MS] Gaziemir’de kurşun üreten bir fabrika yıllarca zehirlerini kendi arazisindeki toprağa gömdüğü ortaya çıktı. Toprak altındaki atıklar zehiri kusmaya başladı. Toprak artık için için yanıyor. Şu anda metruk haldeki zehirlerin gömüldüğü araziden insanlar her gün geçiyor. [COLOR=#3b5998][FONT=Trebuchet MS]Türkiye[FONT=Trebuchet MS] Atom Enerji Kurumu ilk...
  5. Zehir saçıyor

[COLOR=#2e2e2e]Toprağa gömülü radyasyonlu atıklar çevreye zehir saçıyor. [COLOR=#2e2e2e][FONT=Helvetica][COLOR=blue]İZMİR, (DHA) [COLOR=#2e2e2e]03.12.2012 16:56 [COLOR=#2e2e2e] [COLOR=#2e2e2e][FONT=Helvetica][COLOR=blue][COLOR=#2e2e2e]İzmir'in Gaziemir İlçesi'nde 1940 yılında 70 dönümlük arazi içinde kurulan 70 yıl burada faaliyet gösterdikten sonra 2 yıl önce Torbalı İlçesi'ne taşınan...