Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Cr +6 yasaklaması

Konu, 'Ekoloji ve Doğa' kısmında Funda Saltık tarafından paylaşıldı.

1. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Cr +6'nın yasaklanmasında sektör sınırlaması var mı? tüm sektörleri mi kapsıyor, bilgisi olan var mı?

2. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Bu konuda bilgisi olan yok mu arkadaşlar. Cr+6'nın yalnızca otomotiv sektörü için yasaklandığını söyledi biri. Yasaksa heryerde yasak olmalı.

3. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Bunu size söyleyen kişi kaynak gösterebiliyor mu? Zira Cr +6 metal kaplama sektöründe ve deri endüstrisinde de çok kullanılan bir ürün.

4. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

O biri ingilterede bir müşterimiz. Ticaretteki arkadaşlar iletti notu bana. Dayanağını sormadım, ben araştırınca bulurum diye düşündüm. Reach'e rosh' a bakıyorum. Bizlerden bilen de yok.

5. Erhan Güler

Erhan Güler CMNet Üyesi

İnternette tedarikçi kılavuzlarını araştırırken bulduğum bir kaç firmanın kılavuzunda:
    "96/61/EEC sayılı ve 24 Eylül 1996 tarihli Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü ile ilgili Konsey Direktifine (OJ L 257, 10.10.96) göre traktörlerin üretiminde kullanılacak olan parçaların kaplama, boya ve pasivasyon işlemlerinde Krom 6 kullanılmaması gerekmektedir" deniyor.
    Diğer firmanın kılavuzunda
    "Krom 6 ve Bileşikleri, %0.074 (700 ppm) Tüm uygulamalar (spot test sonucu negatif olmalı), C, DE, T RoHS (EU Directive 2002/95/EC ve değişiklikleri) Türkiye AEEE Yönetmeliği"
    Yasaklı maddelerin kullanımına izin verilen yerler (Muafiyet): Boyanmamış metal yüzeylerde korozyon önleyici olarak kullanılan kaplamalarda, tutturucularda, IT&Telekom ekipmanı elektromanyetik shieldlerinde bulunan krom +6 (AEEE)"
    denmektedir.

Fatih Özcan bunu beğendi.
  6. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Elektronik eşyalarda ve otomotivde belirtiliyor ama diğer sektörlerden bahsedilmemiş. Cr +6 yasağı her sektörü kapsıyor mu bulamıyorum.