• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çukurova bölgesinde neden is yok?

Canan Serdar

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Merhabalar 5 ay once mezun oldum ve çevre görevlisi belgem de mevcut ama 5 aydır tek bir görüşmeye bile gitmedim çünkü ne mersin ne adana ne hatay ne antepte tek bir is yok mersinde yaşıyorum bu bölge sanayi bölgesi deli gibi is olması lazım ümmeti Muhammed aşkına biri bana bunu açıklayabilir mi?

@Canan Serdar merhaba bende mersin adana hatay bölgesinde çalışan biri olarak söylüyorum. TAT firmaları dışında millet danışmanlıkla çalışmak istiyor. Maliyeti daha uygun olduğu için. Tat firmaları yönetmelikte zorunlu olduğu için çalıştırıyor. 1 tane bulunduruyor her işine onu koşturuyor. Büyük sanayi kuruluşları da (ki çalıştığım için biliyorum o firmalarla) danışmanlıkla işlemlerini yürütüyor. Bünyelerinde bir kişi alınmış ama ünvanı saha mühendisi, işletme mühendisi( ki bunlar kendileri koyduğu ünvanlar) onlarla işlemler yürütülüyor. Bu şekilde.
Kesinlikle haklısınız ama bu bölgelerde iş bulmak zor.

@Canan Serdar 2014 yılında mezun oldum ve Adana da yaşıyorum akabinde çevre görevlisi belgesini aldım ehliyeti aldım. Ama yetti mi iş bulmaya tabi ki de yetmedi. Önüme tecrübeyi çıkardılar. Her iş görüşmesine gittiğim yerde tek engel tecrübe olmuştu artık. En sonunda canıma tak etti Sen iş vermezsen o iş vermezse nasıl edineceğiz bu tecrübeyi arkadaş. Tam 2 sene uğraştım iş bulmak için Adana, Mersin, Osmaniye tüm çevreye bakındım cv yolladım ama bir türlü dönüş alamıyordum ve sonunda bir TAT firmasında işe başladım orada işi öğrendim onu bunu yapmam etmem demedim çünkü tek hedefim tecrübe kazanmak işi öğrenmekti ve 1 seneden fazla TAT da çalıştım fakat bazı nedenlerden dolayı çıkmaz zorunda kaldım tabi bu süreçte de iş bakındım boşta kalmamak adına ama maalesef iş bulamadım. 2 ay yine işsiz kaldım en sonunda bir danışmanlık firmasında işe başladım. Demem o ki bu meslek bizim sabrımızı sınıyor. Onca emeğe çabaya karşılık da aldığımız ücret belli ona hiç değinmiyorum bile. Siz 5 aydır işsizsiniz, ben ve benim gibi arkadaşlar da sizi anlıyoruz. Umarım bir an önce iş bulur ve mesleğinizi icra edersiniz.

bu meslekte tecrübe denilen şey hurdacılardan geçiyor ve hiç birzaman maaş ne kadar veriyorsun demiyeceksin ne verirse tecrüben olana dek kabul edeceksin.

daha durun hemen ne çalışması ekimi bekleyin çevre görevlisi belgesini alın. Belgeyi almadan seni kimse işe de almaz. ve bu iş ilanla olmuyor tanıdıklarla oluyor en çok yada gidip kapı kapı hurdacıları veya çevre danışmanlıklarını gezerek cv bırakacaksın

Bildiğim tüm yerlere özgeçmişimi mail attım ve sadece bir tanesi teşekkür ederek geri dönüş yaptı. Dediginiz gibi yeter ki tanıdık olsun belgeyi de beklemezler.

aslında gaziantep ve adana da bence mersine göre daha cok firma var
hem danışmanlık hem de tat firması olarak internetten ilan arama bence mail yoluyla CV gönder derim.

Ben mezun olduktan 3 ay sonra danışmanlık firmasında iş buldum maaş başlangıç için bence iyi. Nacizane tavsiyem başvurduktan yada mail gönderdikten sonra telefon açıp işe alacak yetkili ile görüşüp kendinizi tanıtmanız. İş ilanlarını iş kur sitesinden yada çevre mühendisleri odasının iş ilanlarını takip etmeniz. Not: torpilim yok. Hiç bir zaman karamsarlığa düşmedim

Mezun olduğumda ilk firmama ilan vermemesine rağmen
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
50 tl gibi basit rakamla sektör seçerek cv mi gönderdim. Sonrasında gel görüşelim deyip başladık. Nasip herşey. İlan olmasa da firmalara özgeçmişini bir şekilde ilet derim. linkedin de aktif olmaya bak ;)

Çevre mühendisliği denildiği gibi sabrımızın sınandığı bir meslek haline geldi ne yazık ki. Daha iş bulamaz para kazanamazken önümüze bir çok engel koydular. İş sadece Çukurova bölgesine has değil İstanbul da birçok arkadaşım (bir yıl oldu neredeyse) iş görüşmelerine dahi çağırılmadı. Buda ne yazık ki bu mesleğe gönül veren bizleri üzüyor.