• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Cv hakkında

karabay recep

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Şehitkamil Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü
yeni mezun bir çevre mühendisi olarak etkileyici bir cv hazırlama konusunda yardımcı olabilir misini?

Hazırladığım bir tane cv var elimde yalnız ne kadar etkili bilmiyorum.Bugün iş başvurusunda bulunacağım açıkcası tereddüt içerisindeyim ilk olunca

@karabay recep
İstersen mail at bana, bakmaya fırsatım olur kendimce düzenler veya üzerine not alır geri gönderirim sana ? Hayırlısı olsun bu ilk heyecanlar çok tatlı olur :)

Unutmadan, yabaci dil bilgiine sahip isen o dilde de özgeçmiş hazırlaman faydalı olacaktır :)

Merhabalar, ekteki format örnek olması açısından işinize yarayacaktır. Ik cılar açısından okunması kolay bir formattır.
Ayrıca Cv olarak linkedin profili oluşturmanızı da tavsiye ederim. Linkedin'in sadece üniversite öğrencilerine yönelik olarak hazırladığı bir sayfası var.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
ulaşabilirsiniz. İyi bir linkedin profili oluşturmak için çok yararlı bir kaynak sunuyor.

Umarım yararlı olur :)

Ekli dosyalar

• Ornek_CV_Ali_Veli.pdf
    259.1 KB · Görüntüleme: 449
ben cv lerde referans bölümüne çok takılıyorum nedense ''Talep edilmesi durumunda verilecektir.'' ne demek ki bu? referansın var mı yok mu? işimiz gereği cv yi inceledik sonuna kadar indik diyelim anaaa referans yok cv sahibini ara referansını yazmamışsın sana zahmet bana eziyet referanslarını yaz cv ni güncelle tekrar gönder ben bi daha çıktısını alayım üzerinde tekrar aynı kontrolleri yapayım sonra referanslarını bi arayalım bakalım yazdığın isimler senin hakkında ne söyleyecekler? yok böyle bir işe alınma süreci. kusura bakmasın kimse uğraşmaz bir sonraki cv ye geçelim. yapan da varsa acil eleman aramıyordur kesin. :) referansınız varsa mutlaka yazın bence. ayrıca referans olarak yazdığınız kişileri de bir zahmet bilgilendirin. haberleri olsun. sonra aradığımızda bir de sizi tanıtmaya çalışmayalım karşımızdakine.

Bence iddialı bir CV sayfa sayısı fazla olandır. (Yani; bu demektir ki tecrübeler, sertifikalar, extra bazı şeyler...) Sen ilk defa hazırlayacağın için bunlar tabiki olmayacak.
@Çiğdem Aksoy un dediği gibi referans kesinlikle yazılmalı. (Kurumsal şirketler referansa daha fazla önem verir) Bunun dışında zaten yazabileceğin şeyler ilk başta kısıtlıdır.

@Burak Bilen

Çok sayfa evet iddialı gözükebilir ama şahsi düşüncem tek sayfa veya bilemedin iki sayfa ile bir çok şeyi aktarabilirsen o da yeterli olacaktır. Atıyorum 5 sayfayı geçecek bir özgeçmişin var fakat bunu tek sayfada aktarırsan birazda havalı olmaz mı , tek sayfada şak diye sıralamış adam derler :) gerçi adres iletişim okul derken bir sayfa öyle doluyor ama yine de böyle olsa daha iyi gibi.

Açıkçası word de eğri büğrü kişinin kendi özel formatıyla yaptığı cv leri hoş bulmuyorum. Girin kariyer.net 'e oluşturun cv yi kullanın. Kişi cv sini kendisi yapınca çok mu farklı bir imajı oluyor, onu anlamadım. Kariyer.net üzerinden oluşturulan cv formatı zaten IK cıların kabul ettiği ve beklediği bir format. İlerlemesi gerektiği gibi ilerliyor bilgiler. Kısacası icat çıkarmayın. :koptum::D

Bence yeni mezun çevre mühendisinin cv sinde iş deneyimi kısmında çok da fazla bir şey yazılamayacağı için burada kişisel hedefler ve özellikler gibi bir alanı ön plana çıkarmakta fayda var diye düşünüyorum. CV genel olarak rahat bir formatta olmalı ama okuyan kişinin dikkatini çekebilecek bazı kişisel ayrıntılar içermeli. En önemlisi işi gerçekten istediğinizi ve işe girmeniz durumunda kuruma sağlayabileceğiniz faydaları klişe bir anlatıma girmeden samimi olarak yazmalısınız. Aynı durum iş mülakatında da geçerli. Karşınızdaki kişi, gözünüzdeki ışığı görürse sizi işe almak isteyecektir. Onlarca sertifika, yabancı dil, yazılım vs de bilseniz, iş görüşmesinde özgüvensiz bir ruh hali sergilerseniz başarı şansınız yarı yarıya düşer. Daha yazılabilecek çok şey var ama özeti bu...

3 tane farklı alanda sertifika, pro. İngilizce, yazılım bilgisini de 5/5 olarak CV'ne yazdığında zaten 2. aşamaya geçiyorsunuz ve işler kolaylaşıyor.
Kişisel hedefler konusuna katılıyorum. Özet bilginin içinde bunlar sıralanırsa hoş olur. En azından CV boş olmaz.