• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇYS prosedürleri

operasyonel kontrol prosedürü ile izleme ve ölçüm prosedürü arasında nasıl bir fark var, çok fark göremedim. birleştirilip operasyonel kontrolde toplanamaz mı?

İzleme ve ölçüm prosedürü ÇYS/KYS sisteminin uygunluğunu ve uygulanabilirliğini kontrol etmek için yapılır. Operasyonel kontrol ÇYS 'den ziyada tüm şirket sistemini kontrol etmek içindir.
Aşağıdaki alıntı açıklayıcı olacaktır diye düşünüyorum.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

İkisini de ÇYS ve OHSAS kapsamında hazırladığımda aynı oldu. Operasyonel kontrol hazırlamayayım o zaman ben. KYS kapsamında hazırladıkları operasyonel kontrolde biraz çevreye değinmişler, biraz da satın alma sırasında çevreye verilen önemden bahsedilmiş. Bahsettiğiniz süreçlerin diğerleri yok. Ben de bunu aldım biraz ilave yaptım, İSG' yi ekledim. Sonra izleme ölçüm prosedürü geldi karşıma. Baktım aynı şeyleri yazıyorum, yardım alayım dedim.

Bence entegre yönetim sistemini de düşünmeye başlayın. İzleme ve ölçme prosedürü ÇYS, OHSAS, KYS için ortak hazırlanabilir diye düşünüyorum. Bu hazırlandıktan sonra operasyonel kontrol için prosedür oluşturulur. Bunu kalite departmanı yapar. Yukarıdaki ifadeden anlaşıldığı üzere bunun ÇYS, OHSAS ile bir ilgisi yok. OHSAS kapsamında gerekirse satın alınan malzemeye OHSAS prosedürlerinde değinirsiniz aynı şekilde ÇYS içinde geçerli.

Daha önceki yazılarımdan belki anlaşılmıştır. Şirket bunu uygulamaz. Çevre biraz kapsam dışında tutuluyor. Belgemiz var mı var. Toplam kalitenin içine almıyorlar. Geçenlerde prosedürlerden bir tanesinde satınalma sırasında çevre ve isg ile ilgili gereklere de dikkat edelim diye bir görüşme yaptım, nasıl takip edeceğiz, adamlara iş kazasından dolayı kaç gün kaybınız var mı, çevre veya isg cezası almışlar mı diye mi soracağız, varsa biz bu malzemeyi almayacak mıyız gibi tek başıma uyraşamayacağım sorular geldi. En güzeli onların kaliteyi ayrı yürütmeleri, ben çevreyi ve İSG'yi yürütürüm. Müşterilerden zorlayıcı birşey gelmedikçe bu alana eğilmiyorlar.

Bu nedenle ben operasyonel kontrolü çıkarayım en iyisi. Hepsini izleme ve ölçmede değerlendireyim. Operasyonel kontrolde ne yaparlarsa yapsınlar. Müşteri talebi olursa benden isterlerse ben de ilavelerimi veririm onlara.

Şimdi de uyumun değerlendirmesi ve yasal mevzuat ve diğer yükümlülükler prosedürüne takıldım. Aynı durum burada da var sanırım. Ayrı ayrı hazırlanacak şeyler değil gibi geldi bunlar bana.