• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Daf ünitesi yaklaşık maliyeti

Mustafa Polatlı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Reçber Kablo
Arkadaşlar merhaba ben çevre mühendisliği son sınıf öğrencisiyim ve bitirme projem için maliyet hesabı yapıyorum hiç bir arkadaşım DAF ve belt press maliyeti konusunda bilgi vermiyor yardımcı olacak arkadaşlar cevap verebilir mi?
Teşekkürler...

ekte 6 m3/gün kapasiteli atıksu arıtma tesisine ait (madeni yağlı su) 2010 yılındaki birim fiyatlar verilmiştir. bu günkü miktarı bulmak için her yıla ait ÜFE ve TÜFE miktarlarını bularak şu formülle bugünkü yaklaşık maliyetini hesaplayabilrisin. 2011 yılı için (ÜFE + TÜFE)/2 çıkan oran ile 2010 yılının fiyatını çarpacaksın ve 2010 yılına ekleyeceksin bu oran 2011 fiyatını verecektir bu şekilde 2013 yılına kadar hesaplayacaksın. Yalnız şunuda belirteyim bu fiyatlar hesaplanırken minimum olarak değil maksimum olarak hesaplanmıştır. yani alınacak ekipmana tedarikçi karıda eklenmiştir.

Ekli dosyalar

• YAKLAŞIK MALİYET TABLOSU.docx
    20.1 KB · Görüntüleme: 334
DAF ünitesi olarak bence bir sanayi sektörünü seçerseniz daha uygun olur. DAF üniteleri özellikle ön arıtmaya tabi tutulması gereken tesisler için (Süt endüstrisi, gıda endüstrisi vb.) önemlidir. Bir sanayi kolunu bu şekilde tasarımıyla daha detaylı öğrenmiş olursunuz

DAF ünitesinin temel amacı suyu içerisindeki çözülen ve çözülemeyen yağı suda uzaklaştırmaktır. bunun için tankın orta kısmında suya hava verilerek yağların yüzeyde toplanması sağlanır ve otomatik sıyırıcı yardımıyla bu yağlı su alınır.

doğrudur kapasiteye göre fiyat artışı olabilir. benim verdiğim bilgiler 6 m3/gün kapasiteli kesikli arıtma sistemine göre verilmiştir. bu arada malzeme kalitesi borulama ekipmanlarıda fiyatlandırmayı oldukça değiştirir. yani paslanmaz krom kaplı boru ile plastik boru arasında çok ciddi fiyat farklılığı vardır.

@Serap Töre Çelik

bu arada tasım bilgileri verilen arıtma tesisinin fotosunu ekte gönderiyorum.IMG_7796.jpg

@Adem Taş

Evet ben kapasiteyi yazmamışım kusura bakmayın.Hatta dekantör yazmışım :) bir yandan işe bakıyorum dalmışım, 4 m3/saat'e kadar fiyatını verdiğim dekantörün kapasitesi.

Beltpress ise ankarada bir firmadan almıştık, 17.000 € civarıydı, tabi konveyörü var ve daha bir sürü malzeme cinsi de önemli . Kapasitesi 2-9 m3/h idi.

çok teşekkürler SERAP hanım. peki sizlerden bir de AKR nin maliyet analizini isteyebilir miyim mümkünse paylaşır mısınız ?

@Mustafa Polatlı
Rica ederim. AKR için bir sürü kalem var hesaplanması gereken, maliyet hesaplamalarını da ben hazırlamadığım için elimde net bir liste yok. Beltpress ve dekantor özel bir projeydi bu nedenle ben ilgilendim, elimde olduğu için de paylaştım. Maalesef paylaşabileceğim elimde hazır bir maliyet listesi yok.