Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Damocracy belgeseli - ılısu baraj inşaatı mardin hasankeyf

Konu, 'Ekoloji ve Doğa' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

?

Sizce Hidro Elektrik Santralleri desteklenmeli mi?

 1. Evet

  oy sayısı 8
  66,7%
 2. Hayır

  oy sayısı 4
  33,3%
 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Damocracy Belgeseli

  IrmhJ1bUEeI

  dogadernegi.org | Damocracy belgeseli, Amazon ve Hasankeyf'in ortak hikayesinden yola çıkarak büyük barajların iddia edildiği gibi 'temiz' enerji olmadığını ortaya koyuyor.

  Kanadalı yönetmen Todd Southgate, dünyanın en çok tartışılan iki baraj projesi olan Brezilya'daki Belo Monte ve Türkiye'deki Ilısu'yu konu alan bir belgesel hazırladı. Southgate, ilk yolculuğunu Brezilya'nın görkemli Amazon ormanlarına, yerli kabilelerin yaşadığı bölgelere yaptı. Oradan Türkiye'ye gelen yönetmen, Hasankeyf başta olmak üzere Mezopotamya'nın bereketli ovaları ve derin vadilerine giderek yaşamları baraj projeleriyle tehdit altında olan ve bu barajlara karşı mücadele veren yerel halklarla, bunun yanı sıra sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve avukatlarla görüştü.

  Bu belgesel, Dicle ve Xingu (Şingu) nehirlerinin beslediği topraklarda binlerce yıldır varlığını koruyan yerel halkların, kültürlerin ve yaban hayatının barajlarla nasıl yok edileceğini gözler önüne seriyor. Aynı zamanda, gezegenimizin akciğerleri olan Amazon'u ve medeniyetlerin beşiği olan Mezopotamya'yı yok edecek barajların 'temiz' enerji adı altında iklim değişikliğine çözüm olarak sunulmasını da eleştiriyor.
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  İzletmeme gerek yok aslında, çünkü HES yapılmalı ona göre .Gelecekte torunlarımız siz ne kadar gelişmemişsiniz , derlerMİŞŞŞ :)
   
Damocracy belgeseli - ılısu baraj inşaatı mardin hasankeyf konusuna benzer içeriklerimiz
 1. NetPRO - Profesyonel Yol/Kanal/Baraj Tasarım Uygulaması

  NETPRO 6.0, Profesyonel Yol/Kanal/Baraj Tasarım Uygulaması Tanım Arazi çalışmaları, karayolları, otoyollar, orman yolları, kent geçişleri, demiryolları, havaalanları, limanlar, barajlar, kaplama ve yol yenilenmesi, tüneller ve alt geçitler, açık madencilik, yerleşim alanları planlaması ve hafriyat gibi tüm hacim projelerinin hazırlanmasını kolaylaştıran modüldür. TCK...
 2. Bu da baraj göçü

  Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde yaşayanlar, bölgedeki 4 barajın su havzalarını kuruttuğunu ve tüm tarımsal üretimi yok ettiğini söylüyorlar. Yöredeki köylüler evlerini terk ediyorlar... Tabiat harikası Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde, bölgenin içme suyu ihtiyacını karşılayan 4 barajın su havzalarını kuruttuğu ve tüm tarımsal üretimi yok ettiği öne sürülürken, yöredeki köylülerin...
 3. 3. köprü, ilısu barajı gibi dev projeleri

  3. köprü, Ilısu Barajı gibi dev projeleri, 'Çevresel Etki Değerlendirme' (ÇED) süreci dışında tutan yönetmelik maddesi Danıştay'da iptal edildi. Ekoloji örgütleri ile bürokrasi arasında yıllardır süren "Çevresel Etki Değerlendirme" (ÇED) muafiyeti mücadelesi, Danıştay 14. Dairesi’nin kararıyla son buldu. Radikal gazetesinden Enis Tayman imzalı habere göre; 14. Daire, ÇED sürecine...
 4. Ilısu barajı akım şeması

  ILISU BARAJI AKIM ŞEMASIna ihtiyacım var acil , arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim
 5. Bir baraj için kaç , kamyon - delici - kırıcı - arazöz ve yükleyici gerekir?

  ARKADAŞLAR bir baraj için kaç damperli kamyon ,kırıcı, delici , yükleyici gerekir ??? yardım edebilecek arkadaşlar lütfen bilginiz varsa paylaşır mısınız ????