Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Darwin 150 yıl sonra haklı çıktı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

1. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

Darwin 150 yıl sonra haklı çıktı

Suyu balıklar hareket ettiriyor!

31.07.2009 10:29
    Evrim kuramının babası Charles Darwin'in, balıkların suyun hareketinde rol oynadığı yönündeki kuramı önceki gün kanıtlandı...

Evrim teorisinin kurucusu, doğa bilimci Charles Darwin’in okyanuslarda yaşayan küçük ve büyük canlıların suyun hareketinde önemli rol oynadığına dair kuramı, çarşamba günü yayımlanan raporla, 150 yıl sonra kanıtlandı.
    Darwin, 19. yüzyılın ortalarında balıkların ve diğer deniz canlılarının hareketlerinin denizin hareketlenmesinde katkılarının olabileceğini ileri sürmüş, fakat bilim çevrelerince kabul görmemişti. 1960’larda yapılan bir deneyle okyanusun bir ucundan diğer ucuna oluşan türbülansların, deniz canlılarınca yapılıp yapılmadığına bakılmış, girdapların oluşmasında mikroskobik deniz canlılarının ve balıkların bir rolü olamayacağı sonucuna varılmıştı. İngiltere’de yayımlanan yeni bir araştırmadaysa Darwin’in tezi ele alınarak, nabızları düşük denizanaları kullanıldı. Kaliforniya Teknoloji Enstititüsü’nden Kakani Katija ve Joan Dabiri deneylerinde lazer kullanarak, suyun her hareketini videoya alarak hesapladı. Sonuç, Darwin’in kuramını doğruladı. Görüntülerde gölün dibindeki soğuk su ile yüzeydeki sıcak su denizanasının hareketleri doğrultusunda birbirine karışıyor. Bu da türbülans yaratıyor.

Darwin 150 yıl sonra haklı çıktı konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Darwin Designer Tanıtım

[COLOR=#333399]DARWIN DESIGNER [COLOR=#333399]Tasarım Optimizasyonu ve Su Dağıtım Sistemleri Rehabilitasyonu Hidrolik kısıtlamalarınızı, kullanılabilir boru çaplarınızı ve birim fiyatlarını girdiğiniz taktirde Darwin Designer su şebekeniz için binlerce tasarım ve rehabilitasyon stratejisi değerlendirmesi yapar. Böylelikle zaman kaybına yol açan deneme yanılma işlemlerine gerek...
  2. Darwin Calibrator Tanıtım

[COLOR=navy]DARWIN CALIBRATOR [COLOR=navy]Su Dağıtım Şebekeleri İçin Otomatik Model Kalibrasyonu Modelinizin kalibrasyonunu, milyonlarca çözümü test ederek ve sisteminize en uygun olanını bularak sizi zaman kaybından kurtararak gerçekleştirir. Çoklu arazi veri setleri ve algoritmalar sayesinde kolaylıkla talepleri ve eleman durumları düzeltilebilir. Darwin Calibrator,...
  3. GDO'ya izin çıktı !

Genetiği değiştirilmiş 3 çeşit soya fasülyesinin Türkiye'de "hayvan" yemlerinde kullanılması için izin çıktı.... Biyo Güvenlik Kurulu, GDO yani genetiği değiştirilmiş organizma içeren ürünler konusunda yeni bir karar aldı. Kurul genetiği değiştirilmiş 3 çeşit soya fasülyesinin Türkiye'de "hayvan" yemlerinde kullanılmasına izin verdi. Genetiği değiştirilmiş...
  4. Vejetaryenler haklı çıktı ! (çevre kirliliği eşdeğeri)

Çevre kirliliği açısından 110 gram pişmiş kuzu et yemek orta büyüklükte bir otomobille 21 km yol gitmeye eşit. Aynı miktarda sığır eti yemek ise bu yolun yarısı kadar... WASHINGTON - İklim değişikliği tehdidi sadece gazla ve petrolün yanmasıyla değil, metan gazı çıkaran hayvanlarla ve o hayvanların dünyanın her yerinde orta sınıfın akşam yemeği mönüsünde yer alan etlerinin üretim zinciri ile...
  5. Leyla'dan sonra

Merhabalar Arkadaşlar, Ekşi sözlükte ve Facebook'ta bir kaç arkadaşımın paylaşımından sonra düşünüp buraya bu konuyu açmaya karar verdim. Konuyu ben daha iyi yazamayacağımdan ötürü ekşi sözlükte yazılan yazıyı aynen alıp buraya kopyalıyorum: "İstanbul (çapa) tıp fakültesi' nden birkaç tıp öğrencisinin yaptığı sosyal sorumluluk projesi... bir gün, hastanede kemoterapi bölümünde leyla...