Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Debimetre

Konu, 'Özel Teknik Konular' kısmında Sena Ölçücü tarafından paylaşıldı.

1. Sena Ölçücü

Sena Ölçücü CMNet Üyesi

endüstri tesislerinin atıksularının debilerini ölçmek için hangi tip debimetreler daha iyidir?

2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Açık kanal mevcut İse acik kanal debimetresi uygundur diye düşünüyorum.boru üzerine sabitlerseniz ultrasonik de olabilir.paslanmaz gövdesi elektromanyetikde olabilir.sistemi bilmek lazım diye düşünüyorum.

3. M. Çağrı Karabuğa

M. Çağrı Karabuğa CMNet Üyesi

Bizim tesiste elektromanyetik debimetre kullanıyoruz.Şu an devreye almadık ama araştırmalarıma göre montajı doğru yapıldığında hiçbir sorun yaratmıyormuş.Elektromanyetik debimetreler sadece su hızını ölçüyor.Çapı sabit yani tam dolu akış olduğu kabulüyle çalışıyor.Siz debimetreyi tam dolu olacak şekilde monte ederseniz verim alacağınızı düşünüyorum.

4. Rıfat Yıldırım

Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

Yanlış hatırlamıyorsam Kayseri OSB ye yeni yapılan arıtım tesisinde venturi bulunuyordu.

venturi_stream.gif

5. Sena Ölçücü

Sena Ölçücü CMNet Üyesi

katkı paylarının belirlenmesi için osb'deki tesislerin atıksu debilerini ölçeceğiz. tek tek her tesise monte edilecek bu durumda. teşekkür ederim herkese.

6. Sena Ölçücü

Sena Ölçücü CMNet Üyesi

sabit debimetreler anlık olarak mı ölçüyor ? bir fabrikanın atıksu debisini belirlemek için ölçülen değerlerin ortalamasının mı alınması gerekiyor? mesela temmuz ayındaki debisini belirlemek için ne yapılmalı ?

7. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Genelde anlık ve belirli süre içerisinde geçen toplam debiyi görme imkanı oluyor debimetrelerde.

8. Sena Ölçücü

Sena Ölçücü CMNet Üyesi

debimetre özelliğine bağlı galiba.çok teşekkür ederim.

9. M. Çağrı Karabuğa

M. Çağrı Karabuğa CMNet Üyesi

Bizde AAT'nin scadası var.Scadada anlık,ortalama ve geçmiş debileri görebiliyoruz.OSB olarak bu organizasyonu yürütüyorsanız ve birazda imkanınız varsa bir scada sistemi kurar oturduğunuz yerden kimin ne kadar debisi var görürsünüz.İmkanınız yoksa elektromanyetik debimetrelerin ekranlarında anlık olarak görebiliyorsunuz debiyi.Muhtemelen günlük,haftalık,kümülatif debi ölçümleride mevcuttur.Siz bence en iyisi debimetre üreticilerini arayın onlar size uygun bir çözüm sunacaklardır.

10. Sena Ölçücü

Sena Ölçücü CMNet Üyesi

scada sistemini önereceğim olmazsa bencede en iyi çözümü debimetre üreticileri sunarlar. teşekkür ederim.

Debimetre konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

Arkadaşlar merhaba; İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve...
  2. İSKİ nin istemiş olduğu DEBİMETRE

merhaba arkadaşlar, başlıkta belirttiğim gibi İSKİ'nin ATIKSULARIN KANALİZASYONA DEŞARJ YÖNETMELİĞİNDE debileri 50 m3 üstünde olanlar için debimetre istiyorlar . birde numune alma cihazı istiyorlar ve bu numune alma cihazının olduğu bağlantı noktasında rögar içine debimetre/SAYAÇ istiyorlar. acaba bir fikri olan varmı?* Öneri - Bilgi - tavsiye edebileceği firma vs.. ŞİMDİDEN...
  3. Sondaj için debimetre

Arkadaşlar sondaj suyu ucuna debimetre takılmasının gerekliliği konusunda bilgisi olan varmı? Hangi yönetmelik bize yardımcı olur?
  4. Debimetre yapısı tasarımı ve oluşan sorunlar

100.000 kişilik ileri biyolojik atıksu arıtma tesisinde çalışmaktayım. Projeyi yapan firma terfi pompalarından sonra kum tutucu ile terfi ünitesinde bulunan kollektör hattında elektromanyetik debimetre cihazı yerleştirmek için redüksiyon kullanarak yarı yarıya boru küçültmesine gitmiş . Ben de bu düşürmenin pompaların verimini etkilediğini ve suyun verimli geçemediğini düşünüyorum. Ama basınç...