Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dekantör çalışmasında çamur verimi

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında Zehra Doğan tarafından paylaşıldı.

 1. Zehra Doğan

  Zehra Doğan CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,

  Evsel atıksu arıtma tesisinde çamur susuzlaştırma işleminde GEA marka dekantör kullanmaktayız. Yaklaşık olarak 1,5 senedir ayda ortalama 250 ton çamur susuzlaştırma işlemi yapıyoruz. Son 2 aydır çamur susuzlaştırma işleminde dekantörün kalkınma süresinin uzaması, çamurun kek haline dönüşmesi süresinde uzama, kullanılan poli miktarının neredeyse 2 katına çıkma gibi sorunlar yaşamaktayım. Yetkili servisi çağırdım ama herşeyin normal olduğunu söylediler, fakat benim sorunlarım devam ediyor.

  GEA marka dekantör kullanım klavuzu( mümkünse türkçe) elinde olan var mı?
  Havalandırma ve geri devir çamur numunesine baktırmak istiyorum, proses değişmedi ama belki çamur da bir sıkıntı vardır düşüncesiyle, sizce yağ dışında hangi parametrelere baktırmalıyım?

  Sorunun neden oldugunu bilemiyorum, benim gibi sıkıntı çeken arkadaşlar var mı?

  Zaman ayırdığınız için teşekkürler, kolay gelsin, iyi çalışmalar...
   
 2. Çağatay Çetinkaya

  Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

  Çekilen çamur konsantrasyonlarında bir değişiklik olabilir. Analizleri yapıyor musunuz?
   
 3. Zehra Doğan

  Zehra Doğan CMNet Üyesi

  Evet analizlerini günlük olarak yapıyorum, tesise giriş ve çıkış suyu konsantrasyonlarında değişiklik yok, aşağı yukarı ortalama değerler. Çamur değerlerinde de aynı durum söz konusu. Bir değişiklik yok::(
   
 4. cevreciyiz

  cevreciyiz CMNet Üyesi

  1.Dekantörün periyodik bakımları ne sıklıkta yapılıyor ? ( yağlama, rulman değişikliği v.s )
  2. Daha önceki çalışma ile sorun yaşadığın çalışma esnasındaki fark nedir ? ( ses, vibrasyon, çektiği akım, rulman yataklarında ısınma var mı ? v.s )
  3. Tamburun temizliğini ne sıklıkta yapıyorsun ?
  4. Kapasite aralığı nedir ? Çalıştığınız işletme kapasitesi ?
  5. Yıkama suyu basıncınız ?
  6. Jar testi yaptınız mı ?( Şayet çamur karakterizasyonunda bir değişiklik yok dediniz )
  7. Kullanma klavuzu var ama işinize yarayacağını sanmıyorum.
  8. Onlara göre zaten her şey normaldir.

  İyi çalışmalar....
   
 5. Serkan Kiremitçioğlu

  Serkan Kiremitçioğlu CMNet Üyesi

  camur icindeki MLVSS/MLSS oranin degismis olabilir. Bunun sebebi ise sebekeye yeni baslanan bir kaynak, bir endustri tesisi olabilir. Giris atiksuyunun karakterizisyonunu incele ve havalandirma havuzunda MLVSS/MLSS analizini yap. eger bu oran arttiya daha cok poli harcarsin ve camur kurulugun duser.
   
 6. superjax

  superjax CMNet Üyesi

  Kalkınma süresi uzuyorsa bence mekanik bir sorun var. Üst motorun tambur gövdesine girdiği kaplinleri kontrol edin. Kaplinler bitmiş olabilir. Kayışlarda kontrol edilmeli, kayış ayarsızlığı tambur devrini doğrudan etkiliyor. Eğer bunlardan değil ise motor sesleri, vibrasyon kontrol edilmeli.
  Siz çamuru dekantöre verirken azdan artarak veriyorsunuz değil mi?
  Yoksa max. debi ile mi giriyorsunuz cihaza?
   
Dekantör çalışmasında çamur verimi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Dekantör

  Dekantör hakkında bilgi verebilirmisiniz. Kaç çeşittir, Çalışma sistemi nasıldır...
 2. Dekantör

  Merhaba, Ben dekantör konusunda ön bilgi edinmek istiyorum.Şu an tesiste filtrepres kullanıyorum.Daha önce dekantör ile çalışmış arkadaşımız var mı?Filtreprese göre avantajı veyahut dezavantajı nedir?Zamandan ve enerjiden tasarruf edilebileceğini düşünüyorum.Şu an belli periyotlarda çıkan kekleri çuvallarda depoluyoruz,dekantör kullandığımızda ne gibi farklılıklar olacak bu konuda fikir...
 3. Aktif çamur proseslerinde çamur köpürmesi sorunu ve çözüm yolları

  AKTİF ÇAMUR PROSESLERİNDE ÇAMUR KÖPÜRMESİ (KABARMASI) SORUNU VE ÇÖZÜM YOLLARI Aktif çamur prosesine dayalı biyolojik arıtmalarda yetişen mikroorganizmalar tipik olarak, % 95 bakteri ve % 5 ise yüksek mertebeli canlılardan (protozoa, rotifer, vb.) meydana gelir. Biyolojik arıtma tesislerinde en sık yaşanılan problemler ağırlıklı olarak Çamur Kabarması ve Köpürmedir. Çamur kabarması...
 4. Dekantör önerisi.

  Dekantör kullanan arkadaşlar, kullandığınız markaları ve iyi-kötü yönlerini yazarak tavsiyede bulunabilirmisiniz. Dekantör seçerken nelere dikkat etmemiz lazım.
 5. Kum filtrelerinin verimi

  Kum filtrelerinin bazı modelleri içinde bulunan ve filtre görevi yapan kumun yalnızca belli bir oranı hakikatte filtre görevi yapar. Oysa kum filtresi hesabı yapılırken, filtre kumunun tamamının filtre görevi yaptığı kabul edilir. Tüm dünyada ve ülkemize kullanılan basınçlı kum filtrelerinin çoğu alışılagelmiş şekilde imal edilir ve belli alışkanlıklarla kum filtresinin yalnızca çapı göz...