Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Deniz deşarjı izni

Konu, 'Deniz Kirliliği ve Kontrolü' kısmında Murat Erdem tarafından paylaşıldı.

1. Murat Erdem

Murat Erdem Genel Yönetici

Arkadaşlar Merhaba,

İstanbul'un Karadeniz Sahiline kıyısı olan bir mevkide büyük bir RO sistemi kurulacak, ancak konsantre olan atık suyu tekrar denize verilecek. Ben bir kaç araştırma yaptım, bu gibi konularda ilgili izni bakanlık düzenliyormuş ancak bu durumda karşılaşan, bilgisi olan yada böyle bir süreci yaşamış arkadaşlarım varsa tecrübelerinden yararlanmak isterim.

İyi Çalışmalar

2. Şafak Yılmaz

Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

Murat RO deşarjı için bakanlık üniversitelerden uygunluk raporu hazırlatılmasını talep ediyor bu rapora göre de gerekli deşarj boyu ve derinliğe kadar hat çekilmesi isteniyor. Mevcut SKKY deşarj standartlarını RO sisteminin sağlaması imkansız olduğundan böyle bir rapor isteniyor.

Murat Erdem ve Fatih Özcan bunu beğendi.
  3. Murat Erdem

Murat Erdem Genel Yönetici

Şafak Bey yazınız için teşekkür ederim. Dün iş yoğunluğundan oturup yazamadım kusura bakmayın. Şuan ki uygulama sizinde sözünü ettiğiniz gibi yürümekte. Bakanlıktan Recep Bey ile görüştüm, bu konuda forumdaki diğer arkadaşları da bilgilendirmek adına yazıyorum. Kendisinin söylediğine göre şuan bakanlıkta bekleyen bir taslak çalışması var ve 1-2 aya kadar Başbakan'ın imzasına sunulacak. Bana tavsiyesi izin konusunda beklemem yönünde oldu, yeni kanuna göre, bundan sonra deşarj izinlerinde 3000m³/gün gibi bir sınır değer söz konusu olacak, bu değerin altındaki kapasitelere Çevre il Müdürlüğü bakacak, üstündeki kapasitelere ise bakanlık karar verecek. Birde deşarjın niteliği önem kazanacakmış (Kimyasal, biyolojik, konsantrasyon değerleri vs.. ) Bana çok mantıklı geldi zira diğer şekilde Üniversitelerden her türlü onay alınabilirdi. Malesef üniversiteler arasında da bir standart yok, yani ben istediğim projeyi tanıdığım bir akademisyen aracılığıyla bana min. maliyete patlayacak şekilde çevreyi 2. plana atarak geçirebilirdim.

Deniz deşarjı izni konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Deşarj İzni / Derin Deniz Deşarjı İzni

Bu ikisi arasındaki net farkı iyi bilen birilerinin yorumuna ihtiyacım var. Elimde bir tesis var. Bu tesisin 1999 da kurulmuş bir arıtma tesisi var. Bu tesis için şimdi izin almam gerekiyor ancak elde bir proje vb bir şey yok. Arıtma tesisi atıksuyunu denize deşarj ediyor, 300 - 400 m kadar ileriden. Ancak olayın karıştığı konu şu: Öncelikle alınacak izin deşarj izni mi dersiniz, derin...
  2. Derin deniz deşarjı

Merhaba Arkadaşlar, Derin deniz deşarjı yapılan bir arıtma tesisinde 2200 mm çaplı bir borudan 70 metre derinliğe nekadar deşarj yapılır? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  3. Deniz deşarjı uygulamaları

DENIZ DESARJI UYGULAMALARI Deşarj Öncesi Atıksu Arıtımı Karada bir şekilde arıtıma tabi tutulmuş atıksular özümseme kapasitesi yüksek olduğundan denizlere ve büyük göllere deşarj edilirler. Atıksu, denizde seyrelerek kirletici konsantrasyonu düşer. Atıksu deşarj noktasına deniz dibine döşenmiş veya gömülmüş boru veya kanallar vasıtasıyla taşınır. Alıcı ortam su kalitesi standartlarını...
  4. Derin deniz deşarjı

Arkadaşlar elinde derin deniz deşarjı proje ve çizimleri örneği olan varsa paylaşabilir mi? bu konuyla ilgili bir projem var ancak daha önce derin deniz deşarjı projesi çizmedim.. yardımcı olursanız çok memnun olurum..
  5. Derin Deniz Deşarjı Konulu Çevre İzni - Yavuz Gördük

TUÇEV Uygulamalı Çevre Görevlisi Eğitimi Sueno Hotel Ekim-2012 Arkadaşlar, Yavuz Gördük Bey' in "Derin Deniz Deşarjı Konulu Çevre İzni" adlı sunumu ekte bilgilerinize sunulmuştur.