• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Deniz deşarjı izni

Murat Erdem

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Merhaba,

İstanbul'un Karadeniz Sahiline kıyısı olan bir mevkide büyük bir RO sistemi kurulacak, ancak konsantre olan atık suyu tekrar denize verilecek. Ben bir kaç araştırma yaptım, bu gibi konularda ilgili izni bakanlık düzenliyormuş ancak bu durumda karşılaşan, bilgisi olan yada böyle bir süreci yaşamış arkadaşlarım varsa tecrübelerinden yararlanmak isterim.

İyi Çalışmalar

@Murat Erdem
Murat RO deşarjı için bakanlık üniversitelerden uygunluk raporu hazırlatılmasını talep ediyor bu rapora göre de gerekli deşarj boyu ve derinliğe kadar hat çekilmesi isteniyor. Mevcut SKKY deşarj standartlarını RO sisteminin sağlaması imkansız olduğundan böyle bir rapor isteniyor.

Şafak Bey yazınız için teşekkür ederim. Dün iş yoğunluğundan oturup yazamadım kusura bakmayın. Şuan ki uygulama sizinde sözünü ettiğiniz gibi yürümekte. Bakanlıktan Recep Bey ile görüştüm, bu konuda forumdaki diğer arkadaşları da bilgilendirmek adına yazıyorum. Kendisinin söylediğine göre şuan bakanlıkta bekleyen bir taslak çalışması var ve 1-2 aya kadar Başbakan'ın imzasına sunulacak. Bana tavsiyesi izin konusunda beklemem yönünde oldu, yeni kanuna göre, bundan sonra deşarj izinlerinde 3000m³/gün gibi bir sınır değer söz konusu olacak, bu değerin altındaki kapasitelere Çevre il Müdürlüğü bakacak, üstündeki kapasitelere ise bakanlık karar verecek. Birde deşarjın niteliği önem kazanacakmış (Kimyasal, biyolojik, konsantrasyon değerleri vs.. ) Bana çok mantıklı geldi zira diğer şekilde Üniversitelerden her türlü onay alınabilirdi. Malesef üniversiteler arasında da bir standart yok, yani ben istediğim projeyi tanıdığım bir akademisyen aracılığıyla bana min. maliyete patlayacak şekilde çevreyi 2. plana atarak geçirebilirdim.