Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Deponi sahası

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında cilgincevreci tarafından paylaşıldı.

 1. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Termik santralimiz için yrni bir düzenli deponi tesisi kurmak istiyoruz. Bunun için izleyeceğimiz yol nedir? izleyeceğimiz prosedür nedir?
   
 2. Dejavu

  Dejavu CMNet Üyesi

  külünüz kaçıncı sınıfa giriyor?
   
 3. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

  Her işin başı ÇED
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 4. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  3. sınıf deponi alanı

  bu geçici 3. maddeden dolayı muafiyet söz konusu olabilir mi? bizim işletme 97 yılı öncesi kamulaştırma proğramına alınmış.
   
 5. Nefin

  Nefin Misafir

  Yeni kuracağınız düzenli depolama tesiside mi 97 öncesinde kamulaştırma proğramına alınmış? Termik santral olarak düşünmeyin siz burada yeni bir düzenli depolama tesisi yapıyorsunuz, santraliniz 3. maddeden dolayı muaf olabilir, bu yeni yapacağınız düzenli depolama tesisini bağlamaz.
   
 6. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  hayır santral 97den önce kamulaştırmaya alınmış. ama yönetmelikde diyor ki : GEÇİCİ MADDE 3 – (1) 23/6/1997 tarihinden önce yatırım programına alınmış olup 5/4/2013 tarihi itibarıyla planlama aşaması geçmiş olan veya ihalesi yapılmış olan veya üretim veya işletmeye başlamış olan projeler ile bunların gerçekleştirilmesi için zorunlu olan yapı ve tesislere, Çevre Kanunu ve ilgili diğer yönetmeliklerde alınması gereken izinler saklı kalmak kaydıyla bu Yönetmelik hükümleri uygulanmaz. Yani santralimizin zorunlu bir yapısı olmuyor mu deponi tesisimiz? bu yönetmeliğin son kısmına göre çedden muaf olmuyor muyuz?
   
 7. Dejavu

  Dejavu CMNet Üyesi

  Normalde fizibilite raporu ve uygulama projesiyle başlamanız gerekiyor ama örneğin maden faaliyetlerinin düzenli depolama sahaları için, faaliyet ve depolama entegre olduğundan fizibiliteden muafiyet söz konusu. Uğrayabiliyorsanız Bakanlığa bir sorun derim.
   
  cilgincevreci bunu beğendi.
 8. Nefin

  Nefin Misafir

  İl Müdürlüğü'ne ya da bakanlığa Deponi tesisinizin projenin gerçekleştirilmesi için zorunlu olan bir yapı olduğunu belirterek, ÇED Yönetmeliği kapsamında kalıp kalmadığı ilgili ya da Geçici 3. Madde kapsamında kalıp kalmadığı ile ilgili görüş sorabilirsiniz, kesin cevabı onlar verecektir.
   
 9. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  uygulama projesi nedir tam olarak?
   
 10. Dejavu

  Dejavu CMNet Üyesi

  lotların, yolların, varsa binaların vb bütün tesislerin mimari, elektrik, statik proje çizim, detay kesitleri, hesapları. projenin inşaatı için gerekli projeler de diyebiliriz.
   
  cilgincevreci bunu beğendi.
 11. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  o zaman benim izlemem gerekn prosedür şöyle mi?
  ön fizbilite
  çed
  uygulama projesi
  inşaat denetimi
  onay belgesi
  gfb
  lisans
   
 12. Dejavu

  Dejavu CMNet Üyesi

  ÇED çalışan arkadaşlar daha iyi bilir ama uygulama projesini de ÇED'in önüne koyabilirsiniz sanırım.
   
  cilgincevreci bunu beğendi.
 13. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  teşekkür ederim yardımınız için
   
 14. Mehtap Işık

  Mehtap Işık CMNet Üyesi

  Uygulama projesini ÇED'in önüne koyamazsınız çünkü uygulama projenizin onaylanması için öncelikle ÇED kararı olmalı.

  Ayrıca ÇED raporu ön fizibilite yerine geçmektedir. Bu nedenle ön fizibilite raporu hazırlamanıza gerek yoktur.
   
  cilgincevreci bunu beğendi.
 15. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  teşekkür ederim mehtap hanım
   
Deponi sahası konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Deponi Sızıntı Sularının Arıtma Teknikleri ve Örnek Tesisler

  Deponilerde sızıntısuyu kalitesinin ve miktarının belirlenmesi ve kontrolü deponinin uzun süredeki etkilerinin neler olabileceğini saptamak açısından çok büyük bir önem arz etmektedir. Havalandırmalı lagünler veya aktif çamur havuzları sık pratik uygulamalardandır. Ancak sızıntı su içindeki parametrelerden KOI ve AOX değerleri çok yüksektir. Bu nedenle de alışılan ve sık uygulanan...
 2. Düzenli deponi alnlarında toksikoloji

  değerli meslektaşalrım merhaba; bir konuda imkan dahilinde sizlerden yardım talep edeceğim.elinde düzenli deponi alanlarında iş-yönetim planı ile ilgili döküman olan arkadaşımız varsa paylaşırsa veya fikir beyan edebilirse sevinirim.özelde deponi alanında gerçekleştirlicek yönetim planı endüstriyel toksikoloji yönünden ele alınacaktır.
 3. Katı atık deponi alanlarının yer seçiminde coğrafi bilgi sistemleri (cbs) uygulaması

  KATI ATIK DEPONİ ALANLARININ YER SEÇİMİNDE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ (CBS) UYGULAMASI ÖZET Katı atık yönetiminde ana problemlerden biri katı atıkların bertarafı için en uygun yerin seçilmesidir. Son zamanlarda, Coğrafi Bilgi sistemi(CBS) depolama alanlarının seçimini kolaylaştırmada kullanılmaktadır. CBS gerekli ekonomik, çevresel ve politik kısıtlamaları işleme ve taklit etme yeteneğine...
 4. katı atık deponi sahası

  arkadaşlar bununla ilgili olarak elinde dökümanı olan yokmuu
 5. Katı atık deponi sahası projesine ihtiyacım var doğu anadolu bölgesi için yardım lütfen

  Ağrı kars ve erzincan illeri için oluşturağım bir katı atık deponi sahası projesine ihtiyacım var acaba taşıma ile üçü için bir saha oluşturmak yeterli olurmu yoksa ayrı ayrı sahamı oluşturmak gerekir?? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..