Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Deri Sanayinde Kromun Geri Kazanılması ve Üretimde Yeniden Kullanılması

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Deri Sanayinde Kromun Geri Kazanılması ve Üretimde Yeniden Kullanılması

Deri sanayisi suyun en fazla kullanıldığı sanayi kollarından biridir. Türkiye’deki deri
    sanayiinde günde ortalama 600 ton deri işlenmektedir. Bir ton ham deriyi işlemek için
    yaklaşık olarak 20-80 m3 suya ihtiyaç vardır. Türkiye’deki deri sanayinde ham deriyi işlemek için gerekli su miktarı 50-65 tondur. Dolayısıyla deri sanayi suyun bol olduğu bölgelerde kurulmalıdır. Deri sanayiinde 1 kg. ham derinin işlenmesi sonucu 30-50 litre atık su oluşur. Deri sanayiinde oluşan atık sular yüksek miktarda kirleticiler içerir. Dolayısıyla bu suların mutlaka arıtılması gereklidir.

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan bu dökümana ekten ulaşabilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

Deri Sanayinde Kromun Geri Kazanılması ve Üretimde Yeniden Kullanılması konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Alüminyum Malzemelerin Geri Kazanılması

Alüminyum yeryüzünde oksijen ve silisten sonra en bol bulunan maddelerden biridir.Metal olarak silisyumdan sonra yeryüzünde en bol bulunan metaldir. Alüminyum 1820 y ılında keşfedilen ve yeryüzünde %8 oranında bulunan bir metaldir. Dolayısıyla hammaddelerden Alüminyum üretimi dünyadaki bugünkü tüketim hızına göre 1000 yıl yetecek kadardır. Alüminyumun yeryüzündeki en önemli hammadde bileşiği...
  2. Plastiklerin Geri Kazanılması

Günümüzde geniş bir alanda kullanılmakta olan plastik, ilk olarak 1860 yılında Alexsander PARKES tarafından keşfedilmiştir. Dünyada yılda 80 milyon ton plastik ürünleri kullanılmaktadır. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan bu dökümana ekten ulaşabilirsiniz.
  3. Plastikler ve geri kazanılması

DAHA İYİ BİR ÇEVRE İÇİN PLASTİKLERİ GERİ KAZANALIM Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK Müsteşar Yardımcısı
  4. Atıksuların yeraltı sularının beslenmesinde yeniden kullanılması

Atıksuların yeraltı sularının beslenmesinde Yeniden kullanılması konusunda bilgi sahibi olan yardımcı olabilir mi acil bilgiye ihtiyacım var
  5. Endüstriyel atıksuların yeniden kullanılması

herkese iyi günler bitirme ödevi için yardım istiyorum endüstriyel atıksuların yeniden kullanım alanları sektörel olarak araştırmam gerekli (örneğin metal endüstrisi kağıt endüstrisi gibi...), temiz üretim teknolojisi bu konularla ilgili bilgisi olanlar var mı ?