Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Deşaj ve Emisyon İzni hk.

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında omeruni tarafından paylaşıldı.

 1. omeruni

  omeruni CMNet Üyesi

  Benim sorun Deşarj ve Emisyon izinleri hakkında. Bu izinlerin alınmasında fabrikanın inşaat aşamasında mı başlıyoruz yoksa fabrika çalışmaya başladığı anda mı? Ayrıca birde bunlara ait ön izinler var bunlar da işletme öncesimi yoksa başladığında mı başvuruluyor. Gerçekten kafam karıştı.

  Yardımlarınız için teşekkürler.
   
 2. Aslı Boyacı

  Aslı Boyacı CMNet Üyesi

  bildiğim kadariyla fabrika çalışmaya başladıktan sonra alıyorsunuz bu izinleri
   
 3. Selma Akdoğan

  Selma Akdoğan CMNet Üyesi

  çevre izinleri için iki aşamalı başvuruda bulunuluyor.İlk yapmanız gereken Geçici Faaliyet Belgesi Başvurusu.(ek3A,ek3B)Bunun için gerekli evrakları faaliyete geçmeden hazırlamaya başlayın.Emisyon ile ilgili Çevre Müdürlüğünden uygunluk yazısı almanız gerekiyor.Çevre müdürlüğü yerinde inceleme yapacağı için inşaatın bitmiş olması gerekiyor.Deşarj ile ilgili ilk aşamada atıksu arıtma tesisi proje onayı yeterli.

  Geçici faaliyet belgesi alınmasından itibaren 6 ay içerisinde başvurunuzu tamamlamanız gerekiyor.(ek3C)Fabrika üretime geçtiğinde atıksu arıtma tesisinizin çalışması ve deşarj değerlerini sağlaması gerekiyor.Emisyon ölçüm raporu da hazırlanacağından tesisin S.K.H.K.K.Y ne uygun olarak çalışması gerekiyor.
   
 4. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Firma faaliyete başladıktan sonra bu izinleri alıyorsunuz selmanın dediği gibi ilk olarak geçici faaliyet belgesi için başvuru yapıyorsunuz.Bu belgeyi aldıktan sonra ki 6 ay içerisinde ise asıl izin belgesi için gerekli evrakları hazırlamaya zamanınız oluyor.Emisyon için belirli bir zaman gerekiyor.İlk belgeyi alıralmaz emisyon ile ilgili gerekli prosedürleri yerine getirmelisiniz.

  Tabi çed belgesi de almalısınız gerekli değildir yazısı veya çed olumlu yazısı almalısınız.
   
 5. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  Bunu belirtmek isterim. İlk etapta "ÇED GErekli Değildir Kararı" ya da "ÇED Olumlu Kararı" yada "ÇED Kapsam Dışı Yazısı" olması gerekiyor. İnşaata başlayabilmeniz için ÇED Görüşü her halükarda gereklidir, şayet alınmadıysa inşaatı durdurup bir an önce tamamlanmadan ÇED görüşüne başvurun. Aksi taktirde arazinin eski haline çevrilmesine kadar giden cezai yaptırım bulunmaktadır.

  İşletme aşamasında,

  Emisyon ya da Deşarj kapsamına giriyor iseniz; GFB (Geçici Faaliyet Belgesi) Başvurusu yapılıyor bunu artık tesiste "Çevre Görevlisi" varsa o yapıyor ki siz oranın "Çevre Görevlisi"niz artık herhalde. Sizin üzerinden başvurular yapılır. GFB alındıktan sonra Selma ve Tugba hanımların dediği gibi 6 ay içinde "Çevre İzni" için tamamlamanız gereken evraklar olucak. BUnları tamamladıktan sonra Çevre İzni (eski dilde; emisyon ve/veya deşarj izni :))

  Tabi bu etapta işletme izni almak istiyorsanız bunları beklemeniz gerekmemekte işletmeniz 50 kişi üzerinde ise "işletme izni"ne "T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı" İl müdürlüğüne başvurunuzu yapabilirsiniz. 1 günde alınır hale gelmiş durumda işletme belgesi. Şayet 50 kişi altında iseniz, muaf yazısı isteyin ileride basınız agrımasın.

  Bunların hepsi işletme aşamasında, inşaat aşamasından önce TEK ÖNEMLİ OLAN "ÇED GÖRÜŞÜ"dür.

  Saygılarımla,
   
 6. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Tabi günümüzde ÇED almak ta kolaylaştı,faaliyet sırasında arazi uygunlaştırılıp, çed olumlu belgesi alınıyor,tabi olması gerekli takip ve uygulamak gerekir...

  Biz çevre mühendislerine bu konuda çok iş düşüyor,etik davranarak, olması gerekeni zamanında ve prosedürüne uygun olarak yapabilir ve yaptırabiliriz.
   
Deşaj ve Emisyon İzni hk. konusuna benzer içeriklerimiz
  Sinem Yener
 1. Emisyon İzni

  Taş ocaklarında emisyon izni nasıl alınıyor? ÇEVRE GÖREVLİSİNİN ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVLER NELERDİR?
 2. Müjdat Öner
 3. Emisyon izni.

  iyi akşamlar herkese.içom dan emisyon iznine gerek yoktur yazısı olan ve verildiği tarihten sonra emisyon açısından herhangi bir değişiklik olmayan bi işyeri için çevre kanunca alınması gereken izin ve yönetmelikler hakkında yönetmelik kapsamında tekrar çevre izni alınmasına gerek varmıdır?
 4. Erman Şenyürek
 5. Emisyon İzni Hk.

  Merhaba arkadaşlar, sizlere bir sorum olacak, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Danışmanlık işlerini yaptığımız bir firmamızın emisyon konusunda "Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliği" kapsamında değerlendirildiği "İzne Tabi Tesisler Listesi" kapsamında yer almadığını belirten bir yazımız mevcut 2009 tarihli. "ÇKAGİLHY" kapsamında il...
 6. Aysun Kurt
 7. emisyon izni. yardım

  Arkadaşlar merhaba, Çevre kanununca alınması gereken izin ve lis. yön. göre Biz ek 1 ve ek 2 ye girmiyoruz. Dolayısıyla emisyon ölçümü yaptırdıktan sonra mı il çevre müdürlüğünden kapsam dışıdır yazısı almalıyız? Yoksa yaptırmamıza gerek yok mu? Nasıl bir yol izlemeliyiz?
 8. Tuğçe Kökbaş
 9. Emisyon İzni

  Emisyon izni başvurusu yapıldıktan sonra teknik uygunluk raporunu yazabilmeleri için tesise geliyorlar. Bu konuyla ilgili sadece baca şartlarını mı kontrol ediyorlar. Yoksa atık sahası gibi başka durumları da kontrol ediyorlar mı?