Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Deşarj suyunda yeşillenme

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında bahar kuytu tarafından paylaşıldı.

1. bahar kuytu

bahar kuytu CMNet Üyesi

merhaba arkadaşlar,
    eloksal işlemi yapılan bir alüminyum firmasında kimyasal arıtma ile ilgileniyorum.
    nedenini bilmediğim deşarj suyunda bir yeşillenme var.
    nitrit azotu kaynaklı olabilir diye analiz ettirdik ama değer olması gereken değerlerin altında çıktı.
    acaba yeşillenmenin nedeni ne olabilir?
    şimdiden teşekkürler

2. Murat Er

Murat Er CMNet Üyesi

Yeşillenme derken alg türü bir şey mi? Eğer öyle ise fosfordan olabilir.

3. bahar kuytu

bahar kuytu CMNet Üyesi

yosun gibi..kaygansı bir yesıllenme..
    işletmede fosfor kullanmıyoruz.

4. Murat Er

Murat Er CMNet Üyesi

Azot ve fosfor türevleri neden olur. Aynı durum bizim arıtma tesisimizde söz konusu, bizde ki sebebi fosfor.

5. bahar kuytu

bahar kuytu CMNet Üyesi

nitrik asit kullanıyoruz ordan gelmiş olabilir.
    fakat sürekli çalışan bi sistem neden şimdi oldu.
    birşey tetiklemiş olabilir mı acaba?
    bı sure var olmasının sebebi olmalı.
    ve ben bu konuda önlem almak istiyorum.

6. Murat Er

Murat Er CMNet Üyesi

Hava sıcaklığı, güneş ışığı etkili fakat uzun süredir yazdayız.

7. bahar kuytu

bahar kuytu CMNet Üyesi

güneş görmüyor su sıcaklığı da 35 derece

8. Şeyma Huyut Eyigün

Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

vuuu fosfor kaynaklı olması yüksek muhtemel ;) suyun sıcaklığı da bu durum için oldukça elverişli.

9. bahar kuytu

bahar kuytu CMNet Üyesi

prosesimizde fosfor yok kı..baska bi şekılde olma ihtimalı var mı acaba

10. Şeyma Huyut Eyigün

nitrit, nitrat, amonyum o halde bu üçlü arasındaki denge/dengesizlikten kaynaklanıyordur. ;) üçüne de baktırmanızda fayda var derim. Kolay gelsin.

11. bahar kuytu

bahar kuytu CMNet Üyesi

amonyuma baktırmak lazım o zman.
    diğerlerine bakıldı çünkü.
    amonyum analızı nasıl yapılıyo acaba?
    biliyorsanız benımle paylaşma durumunuz var mı acaba?

12. Şeyma Huyut Eyigün

kendiniz mi yapıyorsunuz?

13. bahar kuytu

bahar kuytu CMNet Üyesi

hayır normalde kendim yapmıyorum.anlaşmalı firmaya yaptırılıyor bu tur analizler fakat kendimde yapılabileceğim analizler var. genelde gidişatı takıp etmek amaçlı yapıyorum.
    kısa çaplı önlem amaçlı dıyelım.

14. Şeyma Huyut Eyigün

aslında kendiniz yapıyorsanız çok kolay kitler var laboratuvarınızda kapasiteniz varsa standart kitlerden biriyle yapabilirsinz ama daha sağlıklı bir sonuç için akredite edilmiş laboratuvarlarda tümüyle analiz yaptırmanız daha verimli olmaz mı?

15. bahar kuytu

bahar kuytu CMNet Üyesi

normalde akretide olmus laboratuvarlar yapıyor. test mer ile çalısıyoruz.
    arada bende kontrol temek amaçlı yapıyorum.
    ama benımkını gecerlılığı yok.. sadece arıtmayı izlemek amaçlı.

16. Araya giriyorum kusuruma bakmayin fakat oksijenli her suda sebebi ne olursa olsun bu durumun olmasi normaldir. Sadece çözüm olarak bir teklifte bulunmak istiyorum. Ozon jeneratörü ile bu sorunu halleddebilirsiniz.Atik Su miktari fazla olmasa gerek o yüzden bu cihazla sorunu düşük maliyetle çözebilirsiniz.

17. bahar kuytu

bahar kuytu CMNet Üyesi

ilginiz için çok tesekkur ederım. tek vardıya calıstıgımız için atık suyumuz pek fazla olmuyor. bu dedığınız cıhaz hakkında bırazcık daha bılgı alırsam mınnettar kalırım. çunku hiç duymadığım bır cihaz. nerden bulabılırim. ne amaçlı kullanıyır. dıyelım yesıllenmeyı çözdük bu sefer baska bır sorunla karşılaşma ihtimalimiz nedir?

18. Ozon jeneratörü genellikle avrupada dezenfektan olarak kullanilan bir sistem. Yeşillenmeden bahsettinz bu tamamiyle bir canli oluşumundan meydana geldigi için bu tarz bir dezenfektan ile bu canlilarin bertaraf edilmesini saglayabilirsiniz. Ozon ucucu bir madde oldugu içinde her hangi bir kalinti birakmamakta. Internetten bir cok yerden bulabilirsiniz. Detayli bilgiyide satan arkadaslardan verebilir diye tahmin ediyorum. Hatta bir tavsiye olarak önce bir deneme yaptirin sonra alin.

Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
  19. bahar kuytu

bahar kuytu CMNet Üyesi

çok tesekkur ederım.

Deşarj suyunda yeşillenme konusuna benzer içeriklerimiz
  1. içme suyunda antimon

içme sularında antimon giderimi için nasıl bir yol izlenmeli neler yapılmalı. yardımcı olursanız çok sevinirim.
  2. Karışık endüstriyel atık suların alıcı ortama deşarj standartlarına uygun olarak deşarj izin belgesi

Herkese kolay gelsin iyi çalışmalar; Arkadaşlar bir konuda kafam karıştı, sizin fikirlerinize ihtiyacım var, Öncelik çalıştığım firma Atık solvent ve atık yağ geri kazanımı yapan bir firma, 2008 yılında Deşarj izin belgesi almış bulunmaktadır.Skky 37. maddesine göre "Karışık Endüstriye atıksuların alıcı ortama deşarj standartları"na göre. ÇKAGİLHY'ince Linsalarını...
  3. İçme Suyunda Toplam Koliform ve P.Aeruginosa

Arkadaşlar yeni başladığım tesiste kuyudan içme suyu temini yapılıyor. Su sırasıyla; 1. kum filtresi 2. karbon filtresi 3. Yumuşatma 4. Ters Osmoz işlemlerinden geçmekte. İçme suyu analizinde toplam koliform ve p.aeruginosa çıktı. Sizce sıkıntı neden olabilir.
  4. İçme suyunda sertlik

İçme suyu kalite standartlarında sertlik tanımı var mı arkadaşlar ? Ben 5 Fransız sertliği diye hatırlıyorum ama yanılıyor muyum? Şimdi TS 266 baktım göremedim. bu konuda tecrübekli bir arkadaş açıklama yaparsa sevinirim.
  5. Su kaynaklarına deşarj standartlarının üzerinde atıksu deşarj etmek

su kaynaklarına deşarj standartlarının üzerinde atıksu deşarj edersek su kaynağında ve çevrede olabilecek problemler nelerdir bilginize ihtiyacım var sunum hazırlıyacağım