Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Devlet eski TV'leri, bilgisayarları, buzdolaplarını evlerden toplayacak

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Göksel Kurtuluş tarafından paylaşıldı.

 1. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi


  Çevre Bakanlığı, bozuk bilgisayar, cep telefonu, ömrünü tamamlamış televizyon ve buzdolapları ücretsiz olarak evlerden toplama kararı aldı. Söz konusu hurdaların bilinenin aksine durdukları yerde bile kansorejen etkilerinin olduğu belirtildi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı evlerde kullanılan ekonomik ömrünü tamamlamış elektrikli ve elektronik cihazların insan sağlığına büyük tehdit oluşturduğu gerekçesiyle yeni bir "atık" yönetmeliği taslağı hazırladı.
  Taslak, bilgisayar, monitör, televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, cep telefonu ve bunun gibi ev, ofis ve endüstride kullanım alanı bulan, yararlı ömrünü tamamlamış veya arıza nedeniyle daha fazla kullanılamayan, tamiri mümkün olmayan aletlerin atık merkezleri tarafından ücretsiz toplanmasını öngörüyor.

  GERİ DÖNÜŞÜM SAĞLANACAK
  Bakanlık atık tesisler aracılığıyla bu cihazların hem insan sağlığını tehlikeye düşürmesini önlemeyi hem de geri kazanım yoluyla cihazların içindeki değerli madenlerin yeniden ekonomiye kazandırılmasını hedefliyor. Önümüzdeki yılın ikinci yarısından itibaren uygulanması öngörülen yönetmelikle evlerin köşesinde boş bekleyen, depoya kaldırılmış ya da çöpe atılmış cihazların toplanması sağlanacak.

  CİHAZLAR ZEHİR SAÇIYOR
  Bakanlık tarafından yapılan tespitlere göre elektronik eşyalar içlerindeki madde ve metaller nedeniyle adeta zehir saçıyor. İşte hurdalardaki gizli tehlikeler:
  Bozuk televizyon ve aküler: Eski lehimler, entegre devreler, aküler, bozuk TV'ler Pb yani kurşun içeriyor. kurşun çocuklarda beyin hasarı ve üreme bozuklukları yapıyor. Her bilgisayar 2-4 kg Pb içeriyor. Atık sahalarındaki Pb yeraltı ve yerüstü sularına karışabiliyor.
  Monitör ve televizyon tüpleri: Yüksek oranlarda kurşun, baryum, fosfor gibi ağır metaller içeriyor. Gerekli güvenlik önlemlerini almadan yapılan işlemler birinci derecede atığı işleyen kimseler ve işleme ortamındaki toprak ve yer altı suları için tehlikeli yan etkilere yol açıyor.
  Pil, ambul, termostat: İçlerinde bulunan civa miktarı düşük dozlarda bile zehirlidir beyin ve böbreklere zarar verir. Anne sütüyle bebeğe geçebilir. Ömrünü tamamlamış tıbbi cihazlarda ve mobil telefonlarda da civa bulunur.
  Atık plastikler: BFR adındaki madde plastiklerde alev geciktirici olarak kullanılır. Ofislerdeki bilgisayar üzerindeki tozlarda, plastiklerde, basılı devrelerde, bağlantı parçalarında, kablolarda ve süngerlerde bulunur. ABD ve İsveç'te yapılan testlerde anne sütünde bu maddeye fazla rastlandığı görülmüştür.
  Buzdolobı, yalıtım köpükleri: Ozon içerir. Böbrekte biriker ve insanı zehirler.
  Bilgisayar ana kartı: Berilyum içerir. Kanserojen madde olarak olarak sınıflandırılır.
   
  meriç4122 ve Fatih Özcan bunu beğendi.
Devlet eski TV'leri, bilgisayarları, buzdolaplarını evlerden toplayacak konusuna benzer içeriklerimiz
 1. 3ds max 7 türkçe eğitim cd leri ( 6 cd )

  [COLOR=navy]3d Max 7 Video Ders Türkçe 6 Cd CD 1 Part1 | Part2 | Part3 | Part4 | Part5 | Part6 | Part7 | CD 2 [COLOR=magenta]Part1 | [COLOR=magenta]Part2 | [COLOR=magenta]Part3 |[COLOR=magenta] Part4 | [COLOR=magenta]Part5 | [COLOR=magenta]Part6 | CD 3 [COLOR=blue]Part1 | [COLOR=blue]Part2 | [COLOR=blue]Part3 | [COLOR=blue]Part4 | [COLOR=blue]Part5| [COLOR=blue]Part6 | CD 4...
 2. Çevre Bakanlığı tüm 'sit'leri sildi ...

  Çevre Bakanlığı tüm 'sit'leri sildi Yeni uygulamayla 1685 doğal sit kararı iptal edildi. Cumhuriyet tarihinin tüm kararları gözden geçirilecek. Çevre Bakanlığı, 1685 doğal sit alanı için tek yetkili olan Koruma Kurulu'nu feshetti. Yeni bir uzman komisyonu, sit statülerinin devam edip etmeyeceğine karar verecek. Türkiye genelindeki binden fazla "doğal sit" alanı...
 3. Ambalaj atıklarını kim toplayacak?

  MERHABA ARKADAŞLAR, danışmanı olduğum firmalar ambalaj atıkları kontrol yönt. göre piyasaya süren ve yükümlülükleri arasında da piyasaya sürdükleri ambaljları yöntmelikte verilen mik. kadarını toplattırmak. son günlerde yapılan değişikliğe göre toplama yükümlülüğü kime ait.
 4. PTT şubeleri atık pil toplayacak

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 5 bin PTT şubesinde atık pil toplama merkezi oluşturuldu. Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde atık pillerin kaynakta ayrı toplanması için Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’ne (TAP) yetki verildi. Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinatörlüğünde TAP ile PTT arasında,...
 5. Ötl uatf leri

  Merhabalar, Ben toplama ayırma tesisinde çalışıyorum. Firmamıza gelen UATF lerin Bakanlığa gönderilmesi gereken mavi nüshalarıyla ilgili sizlere şöyle bir sorum olacak: Bu UATF nüshaları dilekçe ile birlikte Bakanlık adresine mi kargolanıyor? Öyleyse bunu aylık mı yapmak gerekir? (Bu arada UATF ler ömrünü tamamlamış lastikler için hazırlanıyor.) Kütle denge sisteminde UATFlerle ilgili bir...