Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dezenfeksiyon ihtiyacı..?

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında sukrugorel tarafından paylaşıldı.

 1. sukrugorel

  sukrugorel CMNet Üyesi

  merhabalar evsel atıksu tesisimiz geçici kabül aşamasında iller bankası projesi debisi 5500 m3/gün olup uzun havalandırmalı aktif çamur A2o prosesi fakat çıkış yapısında dezenfekte ünitesi proje kapsamında değil alıcı ortam olarak dereye vericez ordan da denize dökülüyo turizm şehrindeyiz yaz aylarında aşırı maximum debiyle çalıştıgında alıcı ortam da sıkıntı yaşayabilirmiyiz fikirlerinizi öğrenmek istedi.
   
 2. Kezban Özer

  Kezban Özer CMNet Üyesi

  Bence çıkışa bir dezenfeksiyon ünitesi olmalı,bizimde buna benzer daha düşük debili bir arıtmamız var alıcı ortamda dere,dezenfeksiyon yapıyoruz.
   
  sukrugorel bunu beğendi.
 3. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  Şükrü Merhaba,

  Yasal gereklilik olarak bakmak lazım ama, bence klor ile dezenfeksiyon yapılmalı.Boru hattına direkt dozlama yapılabilir mesela.
   
 4. sukrugorel

  sukrugorel CMNet Üyesi

  uzun havalandırmalı aktif çamur daha devreye alınmadı , ileri biyolojik arıtma fakat benı korkutan e-coli ve toplam koliform. fakat arıtılan suyu da sulama suyu olarak kullanıcaz klor da bitkilere zarar verebilir. dezavantajıda var.
   
 5. Serap Töre Çelik

  Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

  teknik usuller tebliğinde sulama suyu ile ilgili olarak bakiye klor miktarı > 1 mg/L diyor. Üst sınır belirtilmemiş ama bakiye klor 1 mg/L nin üzerinde ve yakın değerler oldukça problem olmaz.(1-2 gibi mesela). Bizde sulama suyunda kullandığımız bir tesiste klor ile dezenfeksiyon yapıyoruz. Tabi sulanacak bitkinin niteliği de önemli ne kadar hassas bir bitki.Çok hassas bir bitki ise 1 mg/L de fazla gelir belki. Bence Teknik Usuller Tebliği 'ni incelemen sana yardımcı olacaktır.

  Kolay Gelsin
   
  sukrugorel bunu beğendi.
Dezenfeksiyon ihtiyacı..? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Dezenfeksiyon

  Bir suyun, içerdiği patojenik mikroorganizmaların elemine edilerek, emniyetle içilebilecek hale getirilmesine suyun dezenfeksiyonu adı verilir. Suyun içerdiği bütün canlı organizmaların yok edilmesine ise (sporlar dahil) suyun sterilizasyonu denir. Sterilizasyon, dezenfeksiyonun bir kademe daha ilerisidir. Spor bakteriler, diğer bakterilere nazaran dezenfektan maddelere karşı daha mukavim...
 2. Dezenfeksiyon Yan Ürünleri

  21.NCİ YÜZYILDA NİÇİN KLORLAMA ? Teknolojideki ve tıp alanındaki gelişmelere rağmen, halen insan sağlığını ve yaşamını tehdit eden en büyük doğal tehlikelerden birisi hastalık yapıcı mikroorganizmalardır. 1900’lü yıllara kadar büyük çaplı salgınlar yaygın olarak görülmekte ve bunların başında da su kaynaklı salgınlar gelmekteydi. 1900’lü yıllardan itibaren içme sularının klorlanmaya başlanması...
 3. Klorla Dezenfeksiyon

  1. DENEYİN AMACI Amaç, suların dezenfeksiyonunda klor kullanımını uygulamalı görmek, gerekli klor miktarını hesaplayabilme becerisi kazanmaktır. 2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ Su kaynaklarının veya atıksu deşarjlarının dezenfeksiyonundan maksat, patojenik organizma sayının azaltılarak bu kaynaklardan ortaya çıkabilecek risklerin minimize edilmesidir. Dezenfeksiyon işlemi ısıtma, ultraviyole,...
 4. Su deposu dezenfeksiyon ve izolasyon

  arkadaşlar bu konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsanız sevinirim. birde okullarda ve resmi kurum depolarının her yıl bu işleme tabi olması gerekiyormuş gibisinden ayrıca bu işleri de yetkili firmaların yapacağı gibi bir şeyler duydum bilgisi olan varsa paylaşırsanız sevinirim.
 5. Dezenfeksiyon prosesleri

  Merhaba arkadaşlar, Elinde su ve atıksu arıtımında dezenfeksiyon proseslerinin uygulanması ile ilgili örnek bir çalışması olan var mı? Yardımcı olursanız sevinirim...