Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dilovası'nda şimdi de beyaz yapişkan toz kabusu

Konu, 'Ekoloji ve Doğa' kısmında Murat Erdem tarafından paylaşıldı.

 1. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  KOCAELİ'nin Dilovası İlçesi'nde geceleri ilçenin üzerine çöken ve düştüğü yere yapışan, yıkanmasına rağmen çıkmayan beyaz renkli kimyasal tabaka endişeye neden oldu.

  Eki Görüntüle 11600

  Sanayi kuruluşları ile konut alanlarının içiçe girdiği, yapılan araştırmalarda kanser vakalarının Türkiye ortalamalarının 30 kat üzerinde olduğu öne sürülen Dilovası'nda son 4 gün önce araçların üzerinde farkedilen ve yıkanmasına rağmen çıkmayan beyaz madde endişeye neden oldu. Araçların cam ve kaportasının üzerinde ince bir tabaka oluşturan, silindiğinde ele yapışan, deterjanla yıkanmasına rağmen çıkmayan bu maddenin hangi sanayi kuruluşundan kaynaklandığı henüz anlaşılamadı.

  Evlerin balkonunda bırakılan çamaşırların yanı sıra duvar, yer, ağaç yapraklarında bile görülen ve çıkmayan madde, özellikle araç sahiplerinin tepkisine neden oldu. Araçlarını oto yıkama servislerine götürmelerine rağmen onların da bu tabakayı çıkaramadığını söyleyen ilçe sakinleri, bunun insan sağlığına nasıl etki yapacağını da bilmediklerini belirterek bundan son derece detedirgin olduklarını söyledi.

  Dilovası sakinlerinin İl Çevre Müdürlüğü'ne bildirmesine rağmen şu ana kadar bir açıklama yapılmazken, ilçede yerel gazeteci Bilal Kocabay, şöyle dedi:

  "Bu madde sadece sirkeli su ile çıktı. Ayrıca araçlara mutlaka pasta cila yapılması gerekiyor. Burada yüzlerce araç var. Herkes ne yapacağını şaşırdı. Bu sadece araçların üzerinde değil, vaktandaş soluyor ciğerlerine yapışıyor."

  Araç sahiplerinden Hikmet Adıgüzel ise, "Kimyasal mı, tutkal mı belli değil. Fabrikalardan gelen bir şey ama ne olduğunu bilmiyoruz" diyerek bunun bir an önce araştırılmasını istedi. Ahmet Yalvaç da, 2-3 günden bu yana bu maddenin görüldüğünü, yıkattığı aracından bunun çıkmadığını, camlardaki maddeli de jiletle kazımak zorunda kaldıklarını anlattı.

  Dilovası Ekoloji ve Sağlık Derneği eski Başkanı Ercan Teker ise, Dilovası'ndaki kirlilik ve kanser vakalarıyla ilgili olarak 2006 yılında TBMM bünyesinde Dilovası Araştırma Komisyonu kurulduğunu, yine de birşeyin değişmediğini söyledi. Teker, "Gördüğünüz gibi araçların üzerine yapışmış kimyasal tozlar var. Bunu insanlar da soluyor. Bunun en somut örneğini araçların üzerinde görüyoruz. Bu muhtemelen kimyasal fabrikaların havaya bıraktığı ve ağır kimyasal olması nedeniyle çöken emisyonlar. Evlerin balkonunda, ağaç yapraklarında da görüyoruz. Bunu soluduğumuzda direk ciğere yapışır. Yetkililere bildiriyoruz ama bir şey yapılmıyor" dedi.

  Eki Görüntüle 11601

  TEM VE D-100'DE KAZALARA NEDEN OLUYOR

  Ercan Teker, TEM ve D-100 Karayolu'nun Dilovası'nın içinden geçtiğini hatırlatırken, bu geçiş güzergahının Türkiye'de en fazla kaza meydana gelen kara noktalardan biri olduğunu belirterek, "Bu kazaların bir bölümü de bu kimyasalların yola çökmesi ve kayganlaştırmasından kaynaklanıyor" iddiasında bulundu.

  Mustafa BAĞDİKEN/ DİLOVASI(Kocaeli), (DHA)
   
 2. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  [video=youtube;uTqHXbl69Dg]http://www.youtube.com/watch?v=uTqHXbl69Dg[/video]
   
Dilovası'nda şimdi de beyaz yapişkan toz kabusu konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Dumansız Hava Sahası mı? Dilovası ve Yatağan Ne Olacak?

  [FONT="Verdana"][SIZE="2"]Dumansız Hava Sahası mı? Dilovası ve Yatağan Ne Olacak? ÇMO Şube Başkanı Tuncaelli "'Dumansız hava sahası' sloganının altı doldurulmak isteniyorsa sigara yasağıyla birlikte sanayiden kaynaklanan hava kirliliğini engelleyecek önemler alınmalı" diyor. Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İstanbul Şubesi Başkanı Eylem Tuncaelli, kapalı...
 2. Dilovası Evsel ve Endüstriyel AAT Projesi - (ÇED) Teknik Olmayan Özeti

  KOCAELİ BÜYÜKSEHİR BELEDİYESİ İSU GENEL MÜDÜRLÜGÜ VE DİLOVASI ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ MÜDÜRLÜGÜ DİLOVASI EVSEL VE ENDÜSTRİYEL ATIKSU ARITMA TESİSİ PROJESİ ÇED RAPORU-TEKNİK OLMAYAN ÖZET KOCAELİ, GEBZE, DİLOVASI BELEDİYESİ, TAVSANCIL BELEDİYESİ (KAYAPINAR MAHALLESİ VE YENİMAHALLE) İTÜ İNSAAT FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİGİ BÖLÜMÜ (Bir ENVEST Planners Konsorsiyumu üyesidir)...
 3. Kütahya'da siyanür kâbusu

  Kütahya'da gümüş işleme tesisindeki dev siyanür havuzunun 2 seti art arda çöktü. 15 milyon metreküp çok zehirli atığı 3. ve son set tutuyor. Kütahya’da, Eti Gümüş AŞ’ye ait tesiste siyanürlü atıkların depolandığı dev barajın setlerinden biri önceki gün çöktü. Çökmeyle birlikte 2. set de zarar gördü. 15 milyon metreküp siyanürlü atığın 3’üncü ve son set tarafından tutulduğu açıklandı....
 4. Atık bantlar, etiketler ve yapışkan kağıtlar

  Arkadaşlar, İlgili atıklar mevzuata göre "Yapışkanlar ve Macunların İFTK’larından Kaynaklanan Atıklar" kategorisinde, "08 04 09 - Organik çözücüler yada tehlikeli maddeler içeren atık yapışkanlar ve macunlar" tanımında yer almakta ve muhtemel tehlikeli atık olarak belirtilmekte. Tesislerinizde bu atıkları direkt tehlikeli atık olarak mı değerlendiriyorsunuz,...
 5. Dilovası mı? 'kanser' ovası mı? !!

  Türk sanayiinin lokomotif kuruluşlarını bünyesinde barındıran Kocaeli’de son birkaç yıl içinde genç yaşta kanserden ölümler dikkat çekmeye başladı. [FONT=Verdana][COLOR=#00256c]Petrol, Kimya, Lastik, Demir-Çelik başta olmak üzere parlayıcı, patlayıcı, kanserojen içerenler dahil tüm sanayi dallarında tesis bulunan bölgede, kanser vakaları tartışılırken, Sadece İzmit’te son bir hafta içinde...