Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Diyaliz merkezlerinde danışmanlık hakkında

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında F.Kansu tarafından paylaşıldı.

1. F.Kansu

F.Kansu CMNet Üyesi

arkadaşlar çalıştığımız ilde diyaliz merkezlerine danışmanlık vereceğiz.
    Bu konu hakkında daha öne çalışan varsa yardımlarınızı bekliyorum.

2. Melih Coşar

Melih Coşar Genel Yönetici

Daha önceden danışmanlık yaptınız mı?

3. F.Kansu

F.Kansu CMNet Üyesi

halan yapmaktayım danışmanlık melih bey buyrun

4. Melih Coşar

Danışmanlığını yaptığınız diyaliz merkezi 20 yatak ve üzeri bir kapasiteye sahip mi?

5. F.Kansu

F.Kansu CMNet Üyesi

diyaliz merkezleri günlük hasta gelip gidiyor. kalıcı bir hasta olmuyor. ama 20 yatağın altında melih bey

6. Melih Coşar

Fırat Bey,

Şöyle bir şey yapabilirsiniz o halde; Tesisiniz Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkındaki Yönetmelik eklerinden herhangi birisine girmiyor görünüyor. Ancak konuyu bir de İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne görüş bildirerek kapsam dışı yazısı almanızda fayda var. Bunun dışında tesiste atık yönetimi üzerine çalışmalar yapabilir ve Atık Yönetim Planları hazırlayabilirsiniz.

İyi Çalışmalar, Şimdiden kolay gelsin

F.Kansu ve Göksel Kurtuluş bunu beğendi.
  7. F.Kansu

F.Kansu CMNet Üyesi

teşekkürler melih bey ilginiz için .

8. morgul

morgul CMNet Üyesi

arkadaşlar danışmanlık firması olarak diyaliz merkezleriyle yeni çalışmaya başladım. Diyaliz Merkezlerinin seveso bildirimi zorunluluğu varmı?
    daha önce işletmenin çalıştığı firma msds lerini talep etmiş seveso bildirimi için,ancak biz eski çalıştığımız diyaliz merkezlerinden böyle bir talepte bulunmamışız.doğru olan hangisidir?
    teşekkür ederim

9. Melih Coşar

Bünyesinde kimyasal barındıran veya Büyük Endüstriyel Kazalar Yönetmeliği maddelerinde belirtilen maddeleri barındıran tüm kuruluşların Seveso bildirimi yapmaları mecburidir. Büyük Endüstriyel Kazalar Yönetmeliği maddelerinde muafiyet bazında istisnai bir kaç sektör ve durum belirtilmiştir sadece.

10. bll_2081

bll_2081 CMNet Üyesi

diyaliz merkezi ile ilgili olarak kapsam belirleme ve çevre izinleri değerlendirmesi dilekçesi gönderin il çevreye.İzin lisans kapsamında bir maddeye giriyorsa kapasite olarak değerlendirip direk muafiyetleri alabilirsiniz. diğer türlü kapsam belirlerlerse zaten gfb sürecini biliyorsunuz

11. morgul

morgul CMNet Üyesi

teşekkür ederim..

12. Arif Öztürk

Arif Öztürk CMNet Üyesi

Arkadaşlar diyaliz merkezleri kapsamda,

10.9 Hastane ve sağlık kuruluşları (yatak kapasitesi 20 ve üzeri olanlar)ilehastane ve tıp merkezleri bünyesi dışında yer alan diyaliz merkezleri(15 cihaz ve üzeri) 1,2

13. hepaistos

hepaistos CMNet Üyesi

- tıbbi, tehlikeli, ambalaj depolarını yaptırın.
    - kaynağında ayırmak için kutular ayarlayın
    - ünite içi ve end. atık yönetim planını yapın.
    - personele eğitim verin.
    - çevre izni muafiyetlerini alın.

Bence hastanelere, diyaliz merkezlerine ve diğer sağlık kuruluşlarına Sağlık Kuruluşu Çevre izni diye bir belge çıkarmak lazım.
    Yoksa belge alınmıyor diye kimse uğraşmıyor atık yönetim planını da pek sallayan yok.

Bakanlığın yönetmeliklerinde dengesizlik 50 m2 tehlikeli, tehlikesiz atık atık geri kazanım tesisine küçük bir bacası olan yere çevre izni lisansı veriyor. 500 yataklı 1000 yataklı atığın merkezi olan hastanelere bir şey yapılmıyor.

SKKY göre 84 kişi çalıştıran yerlere AAT yaptırılıyor. Şehrin göbeğinde tehlikeli atık su çıkaran hastanelere karışan yok.

Melih Coşar ve Arif Öztürk bunu beğendi.
  14. Gizem Sunar

Gizem Sunar CMNet Üyesi

Hastanelerin de Kanal Bağlantı İzni almaları gerekiyor aslında, bu izni alabilmek için de belirli bir ön arıtım sistemi kurulması gerekiyor. Ancak çoğu belki de neredeyse bütün kamu hastanelerinde bu sistem yok. Haliyle özel hastanelere de çok fazla yüklenemiyorlar. Şehrin içindeki bi hastaneye de bu alt yapıyı kurmak o kadar zor ki. Bunu onlar da biliyor. Ama ortak bir çözüme de kimse yanaşmıyor. :/

Bu arada diyaliz merkezleri de artık EK-2 kapsamında olduğuna göre sisteme dahil eden var mı? Henüz bu işlemi yapmadım, yapan var mı aramızda?

15. Alper Kros

Alper Kros CMNet Üyesi

Merhaba Arkadaşlar,

Bu işi biz kurduğumuz sistem ile yapıyoruz sorunu kökünden çözüyoruz.
    Bizim cihazımız laboratuvar cihazından çıkan m sınıfı tehlikeli atıkları ve diyaliz atıklarını el değmeden tam otomatik olarak bir prosesler zincirinden geçirerek. Atığınızın hem TÜBİTAK 'ın yaptığı EK-3B Tehlikeli Atık Analizinden geçmesini hem de kanal bağlantı izninizi almanızı sağlayacak Tablo 25'e uygun hale getirilmesini sağlıyoruz.Daha fazla ayrıntılı bilgi için beni arayabilirsiniz.

16. morgul

morgul CMNet Üyesi

danışmanlık firmasında yeni işe başladım. diyaliz merkezini online çevre sistemine yüklemeye çalışıyorum.uygulamalar sayfasında hangi uygulamalrı seçmeliyim..eksik kalan olursa daha sonradan sistem üzerinden uygulama ekleyip çıkarabiliyormuyuz

Arkadaşlar diyaliz merkezlerinde tehlikeli atık beyanı yaparken fiili üretim kapasitesine ne yazıyorsunuz. Gelen hastalar hep aynı. Aylık hizmet verilen hasta sayısının 12 aylık toplamımı yazılmalı yoksa yıllık ortalama hizmet verilen kişi sayısı mı
    İfade edebildimmi acabao_O

17. Yusuf Özkır

Yusuf Özkır CMNet Üyesi

hayırlı olsun.

ek uygulama olarak atık yönetim uygulaması ve çevre bilgi sisteminde görüntelensin işaretleyebilirsin, kullandığınız kimyasalları bilmiyorum ama BEKRA'yı da ekleyebilirsin. Eksik kalan olursa yine aynı sistemden alacağın başvuru formu ile uygulama ekleyebiliyorsun.

Diyaliz merkezlerinin kapasite raporu yoktur muhtemelen Üretim kapasitesine işletmenin diyaliz merkezi ruhsatında yer alan kapasiteyi yazabilirsin 20+1 ünite, 25+1 ünite gibi kapasiteleri olur birim olarak da diğer yazanı seçer birimini ünite olarak girersin.

18. morgul

morgul CMNet Üyesi

Sağlık kuruluşlarında kapasite hasta sayısı diye biliyorum:kötü:

19. Yusuf Özkır

Yusuf Özkır CMNet Üyesi

yatak sayısıdır.

diyaliz merkezleri içinde diyaliz cihazı (ünitesi) sayısıdır.

20. Hamdiye Güzel

Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

Arkadaşlar diyaliz merkezine ilk defa danışmanlık hizmeti vereceğim.Çalışanlara eğitim vereceğim elinde eğitim sunumu örneği ve diyalizlerle ilgili unite içi atık yönetim planı örneği yarımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

Diyaliz merkezlerinde danışmanlık hakkında konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik

Çevre görevlisi ve danışmanlık firmalrı hakkında yönetmelik yayınlandı.Tüm çevre mühendisleri çevre görevlisi oldular. Yönetmeliğe aşağıdaki linkten veya EKTEN ulaşabilirsiniz. http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2010/11/20101112-10.htm
  2. 21.11.2013 tarihli değişen çevre danışmanlık yönetmeliği hakkında öneriler

Merhaba arkadaşlar. 21.11.2013 tarihinde değişen çevre danışmanlık yönetmeliği ile ilgili olarak hazırladığımız öneri yönetmeliği ekte yer almaktadır. Bu yönetmelikte, genel olarak değişmesini istediğimiz yerlerin, mevcut yönetmelikle karşılaştırmalı olacak şekilde bir çalışma yaptık. İstenilen değişikliklerin mevcut yönetmelikte ne gibi etkileri olduğunun net bir şekilde görülmesini istedik....
  3. 21.11.2013 çevre görevlisi ve danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik ardından

Herkese merhaba, Çevre görevlileri, danışmalık firmaları ve çevre yönetim birimlerinde haksız uygulamalara yol açan yönetmeliğimiz çıktıktan sonra neler değişti, sizlerden öğrenmek istedim. -Yönetmelik sonrası kurulacak olan danışmanlık firmaları gereklilikleri sağladığında neye göre kurulacak. Bunun için nereden başvuru yapılıyor -Yeni kurulacak olan çevre yönetim birimleri ya da daha önce...
  4. Diyaliz makinelerinden çıkan enfeksiyöz sıvı hakkında

Günaydın Arkadaşlar, Diyaliz makinelerinden çıkan enfeksiyöz sıvının kontrolü hakkında bilgisi olan var mıdır ? Tşkler.