Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Doğa suçları ülkeleri tehdit ediyor

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Dünya Doğa Fonu WWF, canlı türlerinin yasadışı ticaretinin, çetelere yılda 20 milyar dolara yakın gelir kazandırırken, bazı ülkelerin istikrarını ciddi şekilde tehdit ettiğini bildirdi.
  haber.jpg
  Doğa koruma örgütü WWF tarafından yaptırılan araştırmanın sonuçlarının yer aldığı rapor silahlı grupların sınırları aşarak işlediği doğa suçlarındaki artışa odaklanıyor.
  Raporda bu şekilde elde edilen paralarla iç savaşların finanse edildiği de yazıyor.
  Raporun yayımlanışı Malezya yetkililerinin, tarihin en büyük fildişi kaçakçılığını ortaya çıkarışıyla aynı sıraya rastladı. Malezya yetkilileri tam 20 ton kaçak fildişine el koydular.
  WWF'nin genel başkanı Jim Leape'e göre, rapor doğal yaşama karşı işlenen suçlarda son on yılda büyük bir artış olduğunu ve artık çok daha büyük bir tehdide dönüştüğünü ortaya koyuyor.
  Fildişi silah oluyor

  Leape düzenlediği basın toplantısında, "Bu olgunun etkileri doğal yaşamın çok ötesinde" diye konuştu ve "Bu kriz hükümetlerin istikrarını tehdit eder hale geldi. Ciddi bir ulusal güvenlik tehdidine dönüştü" dedi.
  Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya türlerin ticaretini düzenleyen Cites adlı örgütün genel sekreteri John Scanlon, Afrika'daki silahlı isyancı grupların, fil, kaplan ve gergedan talebini paraya çevirerek silah temin ettiklerini ve savaşlarını sürdürdüklerini söylüyor.
  Scanlon, "Bu yılın başlarında Çad ve Sudan'dan isyancı grupların, fildişlerini satıp silah alabilmek amacıyla Kamerun'un kuzeyine geçerek 450 fil öldürdüklerine tanık olduk" dedi ve benzer olayların Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde de yaşandığını anlattı.
  WWF raporu yasadışı hayvan ve bitki ticaretinin dünyada, uyuşturucu madde, sahte ürün ve para ve insan kaçakçılığından sonra dördüncü en büyük kaçakçılık faaliyeti olduğu sonucuna varıyor.

  BBC Türkçe
   
Doğa suçları ülkeleri tehdit ediyor konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Kadın gözyaşı erkeği tedavi ediyor

  İsrail'de yapılan bir araştırma, kadının gözyaşındaki bir kimyasalın erkeklerde testosteron hormonu seviyesini düşürdüğünü ortaya koydu. Wiezmann Bilim Enstitüsü ve Wolfson Hastanesi'nde, gözyaşlarının sözsüz iletişimdeki rolü üzerine yapılan çalışmanın sonunda, kadının gözyaşlarının erkek için kazanım olabileceği saptandı. Weizmann Enstitüsünden Profesör Noam Sobel, bazı...
 2. Çevre ve Sanayi Buluşmaları Devam Ediyor...

  [FONT=calibri] [FONT=calibri][COLOR=black] [FONT=calibri][COLOR=black]Genel Müdürlüğümüzün, endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanan kirliliğin önlenmesi, çevrenin korunması ve sanayi kuruluşları tarafından Çevre Mevzuatının getirmiş olduğu yasal sorumlulukların yerine getirilmesinin temini için sanayicilere yönelik geliştirdiği “AB Sürecinde Sanayi ve Çevre” konulu bilgilendirme...
 3. Su üstünde yelkenle dans ediyor

  Arka Sokaklar dizisinin Elif’i eski manken, milli sörfçü Çağla Kubat, “Sporla uğraşırken aynı zamanda hep başka mesleklerde yaptım” diyerek Türkiye’de sporcu olmanın zorluklarından bahsediyor. Spor yapmaya vakit bulamayanlara da “Doğru seçimlerle, zamanı doğru kullanın” mesajını veriyor. Asıl mesleği makine mühendisliği olan Arka Sokaklar dizisinin oyuncularından Çağla Kubat, rüzgar sörfü ile...
 4. Körfez ülkeleri güneş enerjisine dönüyor

  Maliyetinin düşük ve üretim şeklinin birçok alternatifinin bulunması, yenilenebilir kaynaklardan olan güneş enerjisini birçok ülke için cazip hale getiriyor. Enerji kaynağı olarak petrolü kullanan ve tüm dünyaya petrol ihraç eden körfez ülkeleri, petrol rezevlerinin azalması sebebi ile farklı enerji kaynaklarına yöneldiler. Bu ülkelerin en başında Körfez İşbirliği Konseyi ( GCC ) üyesi olan...
 5. Çalıştığım halde gss devam ediyor gözüküyor.

  Merhaba arkadaşlar, 2013 martta işe girdim fakat hala gss devam ediyor.bir dilekçe yazıp sgk'ya mı gitmeli yoksa affı mı beklemeli? bunun iptalini nasıl sağlayabilirim. bir de üstüne faiz koyarak gidiyor.