Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dumansız Hava Sahası mı? Dilovası ve Yatağan Ne Olacak?

Konu, 'Ekoloji ve Doğa' kısmında Murat Erdem tarafından paylaşıldı.

1. Murat Erdem

Murat Erdem Genel Yönetici

Dumansız Hava Sahası mı? Dilovası ve Yatağan Ne Olacak?

ÇMO Şube Başkanı Tuncaelli "'Dumansız hava sahası' sloganının altı doldurulmak isteniyorsa sigara yasağıyla birlikte sanayiden kaynaklanan hava kirliliğini engelleyecek önemler alınmalı" diyor.

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İstanbul Şubesi Başkanı Eylem Tuncaelli, kapalı alanlarda sigara yasağını genişleten "dumansız hava sahası" politikasının eksik olduğunu söylüyor.

Tuncaelli "Maalesef Türkiye'de dumansız hava sahasından bahsetmemiz mümkün değil" diyerek Dilovası ve Yatağan felaketlerinin hâlâ başucumuzda durduğunu hatırlatıyor.

"Sigara içmese de kansere yakalanıyor"

Bir sanayi yerleşimi olan Dilovası'nda havadaki zehir oranı Avrupa Birliği standartlarının 30 katı. 170 fabrikanın olduğu organize sanayi bölgesindeki fabrikalarda yaklaşık 15 bin işçi çalışıyor. Diğer yandan 1995- 2004 tarihleri arasında 495 ölüm vakasının görüldüğü bölgede, ölümlerin yüzde 32'sinin kanserden olduğunu tespit edilmişti.

Termik santralin bulunduğu Muğla, Yatağan'da da hava kirliliği uzun yıllardır sorun. Santral 1982'den beri kömür yakarak elektrik üretiyor. Santralde elektrik üretmek için yakılan kömürde bulunan yüzde 4 oranındaki kükürtün yüzde 1,3'ü bacalardan salınıyor. Santral bugüne dek bölgeye 300 bin tonu aşkın kükürtdioksit yaydı. Çevre sağlığı uzmanlarının çağrısı santralin kapatılması yönünde.

"Varolan düzenlemeler uygulanmıyor"

ÇMO İstanbul Şube Başkanı Tuncaelli "Yatağan ve Dilovası örneklerini göz önüne aldığımızda insanların sigara dumanına maruz kalmaları gerekmeksizin kanser olma riskiyle karşı karşıya yaşadıkları ortada" diyor.

"'Dumansız hava sahası' sloganının altı doldurulmak isteniyorsa sigara yasağından çok daha önce sanayiden kaynaklanan hava kirliliğini engelleyecek önemler alınmalı."

Tucaelli'ye göre Türkiye'de çevre sağlığı konusunda mevcut yasa ve yönetmelikler uygulanmıyor. Diğer yandan fabrikalar baca gazı arıtım sistemleri olmaksızın üretimde bulunuyor.

"Hükümet sanayinin baca gazı atıklarını kontrol altına alıp yasaları uygulamalı." (EZÖ)

İstanbul - BİA Haber Merkezi

Eki Görüntüle 11827

http://www.bianet.org/bianet/cevre-ekoloji/116001-dumansiz-hava-sahasi-mi-dilovasi-ve-yatagan-ne-olacak

21 Temmuz 2009, Salı

Emine ÖZCAN

Dumansız Hava Sahası mı? Dilovası ve Yatağan Ne Olacak? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Dilovası Evsel ve Endüstriyel AAT Projesi - (ÇED) Teknik Olmayan Özeti

KOCAELİ BÜYÜKSEHİR BELEDİYESİ İSU GENEL MÜDÜRLÜGÜ VE DİLOVASI ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ MÜDÜRLÜGÜ DİLOVASI EVSEL VE ENDÜSTRİYEL ATIKSU ARITMA TESİSİ PROJESİ ÇED RAPORU-TEKNİK OLMAYAN ÖZET KOCAELİ, GEBZE, DİLOVASI BELEDİYESİ, TAVSANCIL BELEDİYESİ (KAYAPINAR MAHALLESİ VE YENİMAHALLE) İTÜ İNSAAT FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİGİ BÖLÜMÜ (Bir ENVEST Planners Konsorsiyumu üyesidir)...
  2. Grip aşısı olacak mısınız?

Gripten korunmanın yolları neler? Sizde bu yıl grip aşısı olacak mısınız? Arkadaşlar haberlerde son günlerde bir sürü yayın yapılıyor sizce de bu aşının yapılması gereken zaman geldiği için mi yoksa yine para kazanılması için mi? Ben normalde domuz gribi görülene kadar aşı yaptırıyordum. Gerçekten de faydasını gördüm. Ama yapılacak aşı içerisinde geçen yıla ait virüslerin de...
  3. Dilovası'nda şimdi de beyaz yapişkan toz kabusu

KOCAELİ'nin Dilovası İlçesi'nde geceleri ilçenin üzerine çöken ve düştüğü yere yapışan, yıkanmasına rağmen çıkmayan beyaz renkli kimyasal tabaka endişeye neden oldu. Sanayi kuruluşları ile konut alanlarının içiçe girdiği, yapılan araştırmalarda kanser vakalarının Türkiye ortalamalarının 30 kat üzerinde olduğu öne sürülen Dilovası'nda son 4 gün önce araçların üzerinde farkedilen ve...
  4. Araçlarda iç hava ortam hava kalitesi

arkadaşlar çok acil araçlarda veya taşıtlarda iç ortam hava kalitesiyle ilgili bir tez makale bulmam lazım bana yardım edebilcek biri var mı :(
  5. Dilovası mı? 'kanser' ovası mı? !!

Türk sanayiinin lokomotif kuruluşlarını bünyesinde barındıran Kocaeli’de son birkaç yıl içinde genç yaşta kanserden ölümler dikkat çekmeye başladı. [FONT=Verdana][COLOR=#00256c]Petrol, Kimya, Lastik, Demir-Çelik başta olmak üzere parlayıcı, patlayıcı, kanserojen içerenler dahil tüm sanayi dallarında tesis bulunan bölgede, kanser vakaları tartışılırken, Sadece İzmit’te son bir hafta içinde...