Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dünyada bir ilk!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Akın Y. tarafından paylaşıldı.

 1. Akın Y.

  Akın Y. CMNet Üyesi

  Dünyada bir ilk!

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin güneşini tarımsal sulama amaçlı kullanacak ”mobil pil” üretildi
  Mobil pilin, diğer güneş pillerinden ve panellerinden farkı, değişik su kaynaklarına taşınabiliyor ve ürettiği elektrikle güneşi gün boyu otomatik takip edebiliyor olması.

  slide.jpg

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nceGüneydoğu Anadolu Bölgesi’nin güneşini tarımsal sulama amaçlı kullanacak ”mobil pil” üretildi.

  Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, TÜBİTAK tarafından desteklenen, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nce geliştirilen ”Mobil Güneş Pili Prototip Sulama Makinesi” tüm gerekli enerjiyi kendisi üretiyor.

  Saatte 70 ton su atma kapasitesine sahip makine, maksimum 170 metreden su çekebiliyor ve damlama sulama sistemiyle kullanıldığında ürünün cinsine ve mevsimine göre 400 dekar alanı sulayabiliyor.

  Araştırmalara göre, elektrik şebekesi su kaynağına 1 kilometreden uzak mesafede bulunuyorsa sistem kendini ilk yıl amorti ediyor.
  [COLOR=#333333]Güneş pili ve pompa kapasitesi artırılarak, daha geniş alanların sulamasında kullanılması planlanan Mobil Güneş Pili Sulama Makinesi ilk olma özelliği taşıyor.

  [COLOR=#333333]İmal edilen makineye ilişkin bilgiler şöyle: ”Makine, ulusal ve uluslararası literatürlerde mobil özelliği ve uygulamaya dönük olarak bir ilk. Bu prototip makinenin diğer güneş pillerinden ve panellerinden farkı, mobil özelliğiyle farklı su kaynaklarına taşınabiliyor ve kendi ürettiği elektrikle güneşi gün boyu otomatik takip edebiliyor olması. Sistem, ışınım şiddetinin yeterli olduğu bulutlu havalarda dahi çalışabiliyor.

  [COLOR=#333333]GAP Bölgesi gibi [COLOR=#032a7f]Akdeniz[COLOR=#333333] Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesi’nin güneşlenme süreleri de dikkate alındığında, küresel ısınmadan dolayı oluşacak su ve sulama sıkıntılarına da önlem olması açısından çevreye duyarlı ve maliyeti düşürecek bu sistemlerin yaygınlaştırılması planlanıyor. Sistemin yaygınlaştırılmasıyla mobil güneş pili destekli sistemlerin, kuru tarım yapılan ve elektrik şebekesinin olmadığı yerlerde özellikle gölet ve kanal kenarlarındaki arazilerde damlama sulama gibi kapalı sulama sistemlerine entegre edilerek, kırsal alanda enerji transferi ve sulama ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilecek.” Sistemin, [COLOR=#032a7f]Şanlıurfa[COLOR=#333333] GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yarın enstitünün uygulama arazisinde, üreticilere ve basına tanıtılacağı bildirildi.[/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
   
 2. Cihan Yeşil

  Cihan Yeşil CMNet Üyesi

  böylesi gelişmeler sevindirici.teşekkür ederim
   
 3. AÖzcan

  AÖzcan CMNet Üyesi

  sevindirici evet, ama kendi imalatimiz olmadigi icin buruk bir sevinc deyilmi ??
   
Dünyada bir ilk! konusuna benzer içeriklerimiz
 1. dünyada ve türkiyede su politikaları

  6 MART 2009 Cuma günü saat 13:00-17:00 arası Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumunda Dünya'da ve Türkiye'de Su Politikaları konulu bir panel düzenlenecektir. Panel programı aşağıdadır. Katılımlarınızı bekliyoruz. PANEL DÜNYA'DA VE TÜRKİYE'DE SU POLİTİKALARI -DÜNYA SU POLİTİKALARI FUAT ERCAN ( MARMARA...
 2. Dünyada sadece Türkiye'de

  Doğu Anadolu’da yaşayan turnaların dünyadaki tüm turnalardan farklı bir alttür olduğu keşfedildi. Anadolu dağ turnalarının diğer turnalardan en önemli farkı başlarında kırmızı bir leke bulunmaması. 20 çiftten az sayılarıyla dünyanın en nadir turnası olduğu ortaya konan Anadolu dağ turnası (Grus grus archibaldii) Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Muş, Sivas ve Van’da yaşıyor. Anadolu dağ...
 3. Dünyada Son Yaşanan Gelişmeler İle İlgili (Ciddi ve Güzel Bir Tespit)

  Yaklaşansaat'in Yorumu DÜNYA "KIYAMET SAVAŞI"NA GİDİYOR! İslam coğrafyasında 11 Eylül saldırılarının 11. yıldönümünde ortaya çıkan ABD'ye yönelik saldırılar- protestolar, özellikle Libya'da ABD büyük elçisinin ve elçilikte görevli kişilerin öldürülmesiyle sonuçlanmıştır. Bu saldırıların görünür tetikleyici sebebi, İnsanlığın son rahmet elçisi ve İslam peygamberi olan Hz....