Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dünyanın en büyük 30 şirketinden iklim değişikliği deklarasyonu

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında OnurEser Gokce tarafından paylaşıldı.

 1. OnurEser Gokce

  OnurEser Gokce CMNet Üyesi

  Dünyanın en büyük 30 şirketinden iklim değişikliği deklarasyonu

  03.05.2013

  ABD’nin çok uluslu 30 şirketi iklim değişikliği ile ortak mücadele edeceklerini bidiren bir deklarasyon yayınladı.

  ABD’nin dünya önderliğinin iklim değişikliği mücadelesinde de geçerli olması gerektiğinin vurgulandığı metninde politik karar alıcıların harekete geçmesini beklemeden iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerine engel olmak için hep birlikte hareket edilmesinin elzem olduğu belirtiliyor.

  Deklarasyon BICEP ( Business for Innovative Climate & Energy Policy) tarafından yayımlandı. BICEP, İklim ve Enerji Politikaları üzerinde yenilikçi adımlar atılmasını savunan ve iklim değişikliği ile uyumlu bir ekonomik büyüme benimsenmesi gerektiğini savunan şirketlerin birleştiği bir platform. Üyeleri arasında Levis, Starbucks, Gap gibi çokuluslu firmalar bulunuyor

  Manifestoda temiz enerji kullanımının teşviki, karbon salımları düşürülmesi, gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak vurgusu ve birlikte hareket etme gerekliliği vurgulanıyor.

  BICEP başkanı Anne Kelly iklim değişikliği düzenlemelerini ve politakaları ekonomik bir fırsat olarak değerlendiriyor. Deklarasyona imza atan firmalar karbon salımlarını azaltacak adımlar atacaklarını taahhüt ediyor ve Washington’u da göreve çağırıyor.

  İklim değişikliği deklarasyonunu imzalayan firmalar: Adidas Group, Annie’s, AspenSnowmass, Ben &Jerry’s, CA Technologies, Clif Bar &Company, eBay, EileenFisher, EMC Corporation, Ikea, Intel, JonesLangLaSalle, KB Home, L’Oréal, Levi Strauss &Co., Limited Brands, Nestle, New BelgiumBrewingCompany, New Chapter, Nike, OrganicValley, OutdoorIndustryAssociation, Patagonia, thePortlandTrailBlazers, SeventhGeneration, Starbucks, Stonyfield Farm, Swiss Re, Symantec, The North Face, Timberland, Unileverand United Natural FoodsInc.göze çarpıyor.

  Deklarasyona destek veren şirketler, geçtiğimiz yaz yaşanan rekor seviyede kuraklık ve Sandy kasırgası gibi iklim olaylarının kendilerini olumsuz etkilediğini ve iklim değişikliğinin ekonomi üzerindeki etkisine maruz kaldıklarını belirtiyorlar.

  BICEP üyeleri bundan önce de 2012 yılında yasalaşan akaryakıt verimlilik standartları ve rüzgar enerjisi vergi indirimlerini uzatılması gibi bazı iklim değişikliği kökenli politikaları desteklemişlerdi.

  Deklarasyon, başkan Obama’nın ikinci seçim dönemi kampanyasında taahhüt ettiği iklim değişikliğine karşı önlem ve Ceres, Calvert Investments ve WWF tarafından yayınlanan geleceğin 100 güçlü şirketinin yenilenebilir enerji ve sera gazı salımı düşürme hedefleri raporundan hemen sonra geldi.

  Ceres.org’da yayınlanan İklim Deklarasyonununda ABD ve Dünyanın önde gelen 30 şirketi iklim değişikliği ile mücadelenin artık kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. Deklarasyon metninde ABD’nin dünyaya önderlik vasfını iklim konusunda da göstermesi gerektiği vurgulanırken, “Günümüzde bilim insanlarının ortak fikri iklim değişikliğinin nedeninin havanın kirlenmiş olmasıdır. Çocuklarımızın geleceğini bilim insanları belki de yanılmıştır boş hayaline kapılıp riske atamayız. Amerika olarak geçmişte olduğu gibi yine mücadelenin içine girmeli, yapılması gerekeni yaparak bu mücadeleyi kazanmalıyız” deniyor.
   
Dünyanın en büyük 30 şirketinden iklim değişikliği deklarasyonu konusuna benzer içeriklerimiz
 1. 6 soruda iklim değişikliği

  1- Ne? Ortak mirasımız;“KARBON UYGARLIĞI ”! Milyonlarca yıllık doğal süreçlerle oluşan karbon varlıklarımızı sorumsuzca harcıyoruz.Son 125 yılda 1 trilyon varil petrol tüketildi, küresel orman varlığı ise 1850-1980 yılları arasında %15 azaldı. 2- Neden? Dünyanın battaniyesi KALINLAŞTI ! CO2 ve diğer sera gazları,dünyanın ortalama sıcaklığının yaklaşık 15oC düzeyinde kalmasını...
 2. Dünyanın En Büyük Fotoğrafı.. 26 GP

  Rekor kırıldı! Dünyanın en büyük fotoğrafı Almanya'nın Dresden şehrinde çekildi. Megapixel falan değil Gigapiksel hemde 26 GP.. Canon 5D Mark II fotoğraf makinesi ve 400mm lens ile çekilen panoramik fotoğraf 297.500 x 87.500 piksel yani 26 gigapiksel boyutunda. Basılırsa kağıt üzerinde 105 metreye 35 metre yapıyor. [COLOR=black] [COLOR=black] [COLOR=black] Bu fotoğraf 1.665...
 3. "İklim değişikliği'' şüphesi

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) çalışmalarının bilim akademileri tarafından incelenmesini istedi. Çalışmayı, İngiliz Kraliyet Bilim Akademisi gibi kuruluşların oluşturduğu Akademilerarası Konsey koordine edecek.Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Paneli, birçok araştırmaya ve siyasi karara temel...
 4. 'Dünyanın en büyük nükleer kazasına hoşgeldiniz'

  'Dünyanın en büyük nükleer kazasına hoşgeldiniz' Dünyanın en korkunç nükleer kazasına sahne olan Çernobil nükleer santrali turizme açılıyor. Ukrayna'da Çernobil Santrali'nden sorumlu bakan Viktor Baloga yaptığı açıklamada kazanın yaşandığı santral alanında önümüzdeki yıldan itibaren rehber eşliğnde turistik gezilerin düzenleneceğini açıkladı.Enerji Baloga, Birleşmiş Milletler...