Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dünyanın en hafif materyali üretildi..

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Çinli bilim insanları dünyanın en hafif materyalini geliştirmeyi başardı. Kütlesi havanın sadece 6’da 1’i kadar olan grafen aerojel maddesinin, petrol sızıntılarıyla mücadelede çığır açabileceği belirtildi.

  130322graphen.widec.jpg

  Çin’in Hangzhou eyaletindeki Zhejiang Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, kütlesi santimetre küp başına 0.16 miligram olan bir madde geliştirdi. Profesör Gao Chao’nun başında bulunduğu araştırma ekibi tarafından geliştirilen grafen aerojel, üretimi son derece kolay olduğu gibi, petrolü emme özelliğiyle öne çıkıyor. Bir jelin sıvı bileşiğinin bir çeşit gaz ile değiştirilmesiyle üretilen grafen aerojel, katı görünüme sahip olsa da son derece düşük bir kütleye sahip. Grafen, karbon atomunun sadece bir atom kalınlığındaki hali olarak biliniyor. China Daily sitesine konuşan Gao, “karbon aerojel, petrol sızıntıları, su kirliliği ve hatta hava kirliliğinde bizlere çok yardımcı olabilir” ifadesini kullandı. Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, grafen aerojel, çevre kirliliğine karşı verilecek mücadelenin yanı sıra, enerji depolama yalıtımı ve ses dalgalarını emen bir madde olarak da kullanılabilir.

  130322graphen_0312b.jpg

  UNVANI ABD'NİN ELİNDEN ALDILAR
  Dünyanın en hafif materyalini üretmek, uzun yıllardır bilim insanlarının amacıydı. ABD’nin California Irvine Üniversitesi ile California Teknoloji Enstitüsü, 2011 yılında yaptıkları çalışmada santimetre küp başına 0.9 miligram kütlesi bulunan nikel aerojel geliştirmiş ve en hafif materyali üretmişti. Gao ve ekibi tarafından üretilen aerojel ise soğutularak kurutuldu ve bu şekilde karbon nano tüplerdeki nem ve grafem arıtılırken, maddenin bütünlüğü korundu. Böylece ortaya dünyanın en hafif materyali çıktı. Bir çiçeğin yapraklarını bükmeyecek kadar hafif olan grafen aerojel, görünüme rağmen oldukça elastik ve dayanıklı bir yapıya sahip. Öyle ki, materyal sıkıldığı sakan genleşiyor, yüzeye çarptığı zaman sekiyor.

  graphen_02rqw.jpg

  Günümüzde petrol temizliğinde kullanılan organik çözücü maddeler kendi ağırlıklarının yaklaşık 10 katı kadar petrol emebiliyor. Grafen (karbon) aerojel ise kendi ağırlığının 900 katı petrol emebiliyor. Dahası, aerojel, organik bileşikleri hızlı bir şekilde çekiyor. 1 gram aerojel, saniyede 68.8 gram organik bileşik emiyor. Bu da denizlerdeki petrol sızıntılarına karşı materyali çok önemli bir temizleyici unsur haline getiriyor.
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Şebnem hanım resimleri sitemize yüklerseniz daha iyi olacaktır :)

  Kopyala yapıştır çok tehlikeli. Bunu şuna dayanarak diyorum;

  Zengin editöre kopyalama yaptığınız zaman karşı sitedeki tüm içerikleri ekliyor ve sonrasında orada grafik ve linkleri çekiyor. Linkler çok önemli değil ama grafikler daha sonra virüse dönüşebilir, silinebilir, başka bir resimle değiştirilebilir ve bu da hem konunuza, hem üyelere, hem de sitemize zarar verir :)
   
Dünyanın en hafif materyali üretildi.. konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Dünyanın En Büyük Fotoğrafı.. 26 GP

  Rekor kırıldı! Dünyanın en büyük fotoğrafı Almanya'nın Dresden şehrinde çekildi. Megapixel falan değil Gigapiksel hemde 26 GP.. Canon 5D Mark II fotoğraf makinesi ve 400mm lens ile çekilen panoramik fotoğraf 297.500 x 87.500 piksel yani 26 gigapiksel boyutunda. Basılırsa kağıt üzerinde 105 metreye 35 metre yapıyor. [COLOR=black] [COLOR=black] [COLOR=black] Bu fotoğraf 1.665...
 2. Bor Madeninden Araç Yakıtı üretildi

  NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri AR-GE Sanayi Ticaret A.Ş Genel Müdürü Mehmet Can Arvas, şirketlerinin araştırma geliştirme dairesi çalışmalarının olumlu sonuç verdiğini belirterek, bor madeninden araç yakıtı ürettiklerini söyledi. Petrol rezervlerinin tükenecek olmasının kendilerini böyle bir araştırmaya ve üretmeye yönelttiğini ifade eden Arvas, “Dünya da petrol...
 3. Dünyanın en değerli 19. markası

  Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, Türkiye'nin dünyanın en değerli 19'uncu, Avrupa'nın ise en değerli 10'uncu ülke markası olduğunu belirledi. Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, Türkiye'nin marka değerini 373 milyar dolar olarak belirledi. Bu rakam, Türkiye'nin dünyanın en değerli 19'uncu, Avrupa'nın ise en değerli 10'uncu ülke markası olduğunu ortaya koyuyor. Brand...
 4. Dünyanın en hafif ayak koruyucusu

  Tiger Grip Ayak Koruyucu Ziyaretçiler ve kısa süreli kullanımlar için özel olarak dizayn edilmiş, çelikten % 50 daha hafif ve çelik kadar üstün koruma sunan ALÜMİNYUM/TİTANYUM alaşımlı burun koruyucuya sahip bir üründür. CE EN 12568 uyarınca 200 Joule basınca ve max 1.500 daN yüke karşı dayanıklıdır.
 5. Koli basili (e. coli) bakterisinden mazota yakın yakıt üretildi.

  Genetik yapısı değiştirilen koli basili (e. coli) bakterisi, şekeri, mazota çok yakın bir yakıta dönüştürüyor. Bu işlemin kapsamı büyütülebilirse, bu sentetik yakıtın fosil yakıt enerjisine alternatif olabileceği düşünülüyor. Sonuçları 'Proceedings of the National Academy of Sciences' dergisinde yayınlanan araştırmayı yürüten ekipte yer alan Prof. John Love şöyle diyor: "Biyoyakıtlar gibi...