Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dünyanın en ilginç ağaçları

Konu, 'Ekoloji ve Doğa' kısmında Hakan Nizamogullari tarafından paylaşıldı.

1. Hakan Nizamogullari

Hakan Nizamogullari CMNet Üyesi

BOABAB AĞACI

Baobab” sözcüğü, bin yıllık ağaç anlamına gelir; bu ağacın ömrü, gerçekten, sonsuz denecek kadar uzundur.

Asya ve Afrika’ da bulunan Boabab ağacı dünyadaki en şekilli ağaçlardandır.Genelde üzerlerinde yaprak bulunmayan ağaçların boyları 18 m ve gövde çapları 9 m yi bulur.

Yaz sıcaklığının çok yüksek olduğu yerlerde yok olmadan yaşabilmesinin İlahi sırrı ise ağaçların uzun ve kalın gövdesi adete bir su deposu görevi görüyor olmasıdır. Bu yüzden ağaç dışarıdan kuru gibi görünse de asla kurumuyor ve yangına karşlı dirençli oluyor.

Kabuğundan ve yapraklarından "adasonina" adı verilen ateş düşürücü madde elde edilen baobabın odunundan kâğıt da yapılır. Portakal büyüklüğünde, yumurta biçiminde olan meyvesinin ekşi etli bölümü, şeker ekilerek yenir.

1.png 2.png

2. Şeyma Huyut Eyigün

Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

gerçekten ilginç, hele ikincisi çok iyi olmuş.

3. Hakan Nizamogullari

CHANDELİER AĞACI

ABD’ nin California eyaletinde bulunan bu ağaç 100 m boyunda, 6 m çapında ve 2400 yaşında sekoyadır. Bu ağacın en ilginç özelliği belki dünya’ da içinden yol geçen tek ağaç olmasıdır. Dev ağaç zamanla yolu kaplamış ve yetkililer ağacı kesmemek için 1930 yılında gövdesini kazıyarak ortasından tünel geçirmişler.

3.png

4. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Paylaşımlar çok güzel hakan bey,
    Ben 1. ağacı daha çok beğendim. Yaratan yaratıyor işte her şeyi düşünerek..

Seda Güney bunu beğendi.
  5. Şeyma Huyut Eyigün

ben de 1. ağacı daha çok beğendim ilk ağacın ikinci fotosu çok enteresan ve güzel :)

6. Hakan Nizamogullari

oylama başladı sanırım.. paylaşımlar devam edecek .en sonunda bir oylama yaparız .1.ye ödül var mı :)

en fazla beğenilen ağaç birinci olsun.. herkes davetlidir.yarışma başladı.bugün 3. ağacımı paylaşıyorum.. Hergün 3 ağaç paylaşacağım.

EJDER AĞACI

10 m boyunda ve 1m çapında bulunan ve yaprak dökmeyen iğne yapraklı bu türden dünyada yalnızca 40 tane mevcuttur.

4.png

İspanyanın kanarya adasında bulunan bir örneğinin yaklaşık 1000 yaşında olduğu tahmin edilmektedir.

Bu ağacın en önemli özelliği gövdeleri yaralandığı zaman kırmızı kan gibi bir sıvı akıtmalarıdır. Bu özelliklerinden dolayı Ejder ağacı olarak adlandırılır. Bu özelliklerinden dolayı oldukça fazla turist çekmektedirler.

7. Hakan Nizamogullari

Ta PROHM AĞACI

Kamboçyanın vahşi ormanlarında bulunan bu ağaç Ta Prohm tapınağının en ürkücütü ağaç türüdür. Bu gün ise Kamboçya Angkor Arkelojik parkının bir parçası durumunda.

Yaşı henüz tam tespit edilemeyen ve terk edilmiş bir bölgede sürekli büyüyen ağaçlar yüzyıllar önce ta phorm tapınağına ev sahipliği yaptı.

Yılan şeklindeki görünümüyle çok ürkütücü olan bu ağaçlar bu gün turistlerin en uğrak yerlerinden biri haline gelmiş.

5.png 6.png

Burak Dumlu ve A_K Özalp bunu beğendi.
  8. Şeyma Huyut Eyigün

Bunu sevmedim. :D Çığlık atarım orada :D, korkunç.

9. Hakan Nizamogullari

tapınak ta tapınmasınlar diye bir hali var sanki , görenler kaçsın mantığı olabilir mi?

10. Şeyma Huyut Eyigün

:D olabilir. :D

11. Şeyma Huyut Eyigün

Dönüp dönüp bakıyorum, gerçekten çok ilginç. Ve dediğiniz çok mantıklı.

12. M. Hayri Cüneydi

M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

Bence sonuna kadar haklısınız.Tapınmayı engellemek için Yüce Rabbim'in (C.C.) yarattığı bir mükemmellik.

Seda Güney ve Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
  13. Cansu Bağ

Cansu Bağ CMNet Üyesi

12.jpg
    Adını bilmiyorum ama ben de bir resim paylaşayım dedim.

14. Hakan Nizamogullari

katkınız için teşekkürler Cansu Hanım.devamını bekliyoruz..

Cansu Bağ bunu beğendi.
  15. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

ABD deki 3000 yıllık sekoya ağaçları-1

7.jpg

16. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

ABD deki 3000 yıllık sekoya ağaçları-2

Botanikçi Marie Antoine (sağdaki) 106 metrelik bir ağacı kısmen tırmanmış. Elinde tuttuğu 750 yıllık bir sekoyanın biyografisini içeren örneği ağaç tepesi ekolojisi uzmanı Giacomo Renzullo'ya uzatıyor. Ağaçlar ne kadar yaşlanırsa, odunları da o kadar artıyor. (kaynak national geographic)

8.jpg

17. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

ABD deki 3000 yıllık sekoya ağaçları-3

9.jpg

18. Hakan Nizamogullari

SHERMAN AĞACI

Yaklaşık 3200 yaşında olan ABD ‘nin Kalifornia Sequoia Ulusal parkında yer alan bu ağaç yapılan araştırmalara göre şu an dünyanın en büyük ağacıdır.

Literatürde “General Sherman” olarak geçen bu ağaç türünün gövdesi 24.32m olup boyu yaklaşık 85m dir. 1968 yılında yapılan bir araştırmaya göre ağacın ağırlığı 2030 tondur. General Sherman ağacının yaprakları mavimsi yeşil renktedir.

General Sherman dünyanın en büyük sekoyası olmasına karşın en yaşlısı değildir. General Sherman genç gibi hala büyümeye devam ediyor.

10.png 11.png

Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
  19. Hakan Nizamogullari

HAYAT AĞACI

Bahreyn de bulunan ve her yıl binlerce turisti ağırlayan bu ağacı görenler gözlerine inanamıyor çünkü bu ağaç çölün tam ortasında 400 yıldır yaşamını sürdüyor. Bu yüzden bölge halkı tarafından hayat ağacı olarak adlandırılıyor.

12.png

A_K Özalp bunu beğendi.
Dünyanın en ilginç ağaçları konusuna benzer içeriklerimiz
  1. ilginç deniz canlıları

çok ilginç yaratıklar :eek:
  2. En İlginç Türk Buluşları !..

[COLOR="Red"]En İlginç Türk Buluşları !.. Patent alan Türk buluşları arasında suda batırmayan mayo, asansörlü korniş, yangında hayat kurtaran asansör ve sobadan gaz sızmasını önleyen cihaz da var. Ekonomik büyüme patent başvurularını artırdı. Türk Patent Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Yüksel Birinci, "Patent başvuruları son 3 yılda yüzde 50 artış gösterdi. Bu...
  3. Ilginç mühendislik videoları

Madem konu açıldı o zaman siftahı biz yapalım:) 1A8QaKGSM5M Dubai'de yapılması planlanan ve dünyada ilk olacak, katları hareket eden bina (moving building):)
  4. Ilginç bir test

İşin esprisini yakalamak için daha önce testi cevaplayan arkadaşların yazdığı cevaplara bakmayın.Kopya çekmeyin yani. Şimdi Asagidaki testi yapin. Sadece verilen yönergeleri mümkün oldugunca çabuk yapin ve düşünün ama bir önceki islemi yapmadan sonraki sorulari okumaya devam etmeyin. Yanitlari yazmaniza gerek yok, akildan hesaplayin. Sonuca sasiracaksiniz... Bitinceye kadar asagiya sarmayi...
  5. Ilginç ilan

:komik: ÇEVRE LABORATUARIMIZDA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE;Ölçüm personeli aranmaktadır. Genel nitelikler: Üniversitelerin mühendislik, tıp, fen, veterinerlik ve su ürünleri fakültelerinden mezun, En az bir yıl tecrübeli, B sınıfı sürücü belgesine sahip, Askerlik görevini tamamlamış, Bay personel alınacaktır. İş tanımı: Hava kalitesi analizleri için baca gazı numunelerini sahadan toplamak ve gerekli...