Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dünyanın İlk güneş Ormanı Projesi Tarsus'ta...

Konu, 'Enerji Kaynakları' kısmında Erdem Akgül tarafından paylaşıldı.

 1. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  Türkiye'de 109 yıl önce elektriğin ilk üretildiği kent olan Mersin'in Tarsus İlçesi'nde, belediye ile Temiz Dünya Ekolojik Çözümler Platformu 'Güneş Ormanı' oluşturdu.

  Türkiye'de 109 yıl önce elektriğin ilk üretildiği kent olan Mersin'in Tarsus İlçesi'nde, belediye ile Temiz Dünya Ekolojik Çözümler Platformu 'Güneş Ormanı' oluşturdu. Güneş Ormanı Projesi'nin tanıtım toplantısında konuşan Tarsus Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz, Türkiye'nin ilk elektrik enerjisini 1902 yılında Tarsus'ta kurulan bir hidroelektrik santralinden üretmeye ve kullanmaya başladığını belirtti.

  15 Eylul 1902'de Berdan Nehri Bentbaşı mevkinde kurulan hidroelektrik santralinden, su değirmeni miline bir dinamonun bağlanması ile Tarsus'un sokaklarının aydınlatıldığını kaydeden Burhanettin Kocamaz, 109 yıl sonra Türkiye'nin ilk kapsamlı temiz enerji projesi olan 'Güneş Ormanı Projesi'ni hayata geçirmenin gururunu yaşadıklarını söyledi. Kocamaz şu bilgileri verdi:

  "Tarsus Belediyesi ve Temiz Dünya Ekolojik Çözümler Platformu tarafından geliştirilen proje ile Tarsus Belediyesi Kampusu adım adım güneş ağaçları ile donatılacak, bu özel ağaçların ürettiği elektrik ile kampus içerisinde bulunan Kadın Sığınma Evi, Yenilenebilir Enerji Laboratuarı, Poliklinik ve Sosyal Tesislerin enerji ihtiyacı karşılanacak. İlk etapta 100 güneş ağacı entegre edilecek olan Tarsus Belediyesi Kampus Alanı, sadece ilk 100 'güneş ağacı'ndan 25 yıl boyunca 3. 900 MWh enerji elde edecek. "

  'TEMİZ ENERJİ'

  Tarsus'taki firmaların da 100'er güneş ağacı satın almasıyla 'Güneş Ormanı' oluşturulacağını kaydeden Kocamaz şunları söyledi:

  "Türkiye'de temiz enerji üretecek olan projeye herkesin sahip çıkmasını istiyorum. Tarsus Belediyesi'nin desteği ile Türkiye'nin yüksek güneşlenme potansiyeline sahip bölgelerinden biri olan Tarsus'ta uygulanan proje, sosyal tesislerin elektrik ihtiyacının güneşten karşılanması için yürütülüyor. Projede karbon azaltımı sisteminde yer alacak firmalar, solar yazılım programları ile izlenecek ve her firmanın günlük ne kadarlık karbon emisyonu azaltımı sağladığı anlık olarak izlenebilecektir. "

  Projenin tüm tanıtım ve sponsorluk çalışmalarının proje ortağı Temiz Dünya Ekolojik Çözümler Platformu tarafından yürütüleceği, bir yıllık proje süresi bitiminde ise tüm ekipmanlar ve elektriği sağlayan kurulumun ilgili belediyenin bağlı olduğu yönetim birimine devredileceği ifade edildi.

  http://www.sondakika.com/haber-tarsus-ta-gunes-ormani-projesi-2993992/


  bu projede ilk olması açısından çok önemli.tarsus belediyesi Türkiyenin hatta dünyanın tek kampüs şeklindeki belediyesidir.kampüs içerisnde bir çok sosyal tesis de bulunmaktadır.kadın sığınma evi , huzur evi gibi yerel yönetimlerin genelde karışmadıkları alanlarda Belediye öz kaynağından veya projelerle bu sosyal tesileri hayata geçirmiştir.sosyal anlamda bu tür hizmetler verilirken ayrıca bu tesislerin yapım ve işletim aşamalarında bazı ihtiyaçların giderilmesinde Çevre projeleriyle desteklenmişlerdir.Üzerinde durduğum konu burada kendini gösteriyor.Örneğin huzur evi yapımında Geri Dönüşüm projesinden kaynak aktarılmıştır.Yine bu projeyle sosyal tesislerin enerji ihtiyacının karşılanmasında Yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılmaktadır.bunula birlikte ilköğretim öğrencilerinin Yenilebilir Enerji kaynakları hakkında bilinçlendirilmesi amacıyal Çevre Sınıfı kurulmuş ve bu kaynkalrdan elde edilen enerjiyle aydınlatma yapılmış ve bazı aletlerin çalıştırıldığının gösterildiği eğitici bir sınıf oluşturulmuştur...
   
 2. nzh_33

  nzh_33 CMNet Üyesi

  Tarsus'un bir ilçe olarak çevreye katkısı yadsınamaz bir gerçektir bunun diğer tüm il ve ilçelere örnek olmasını isteriz.
   
Dünyanın İlk güneş Ormanı Projesi Tarsus'ta... konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Dünyanın en yırtıcı hayvanları

  Ahtapot Ahtapot, kabuksuz bir kafadan bacaklıdır. Kayalar üstünde kollarıyla sürünerek ve suyu hunisinden püskürterek hareket eder. Dev ahtapot çeşitleri korkunç bir şöhrete sebep olmuştur. Anakonda Yılan ailesinin en güçlü üyesi olan anakondaların çeneleri bir fili yutabilecek esnekliğe sahip. Bukalemunlar Bukalemunlar, sürüngenler sınıfına ait, bulundukları ortama göre renk...
 2. Dünyanın en değerli 19. markası

  Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, Türkiye'nin dünyanın en değerli 19'uncu, Avrupa'nın ise en değerli 10'uncu ülke markası olduğunu belirledi. Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, Türkiye'nin marka değerini 373 milyar dolar olarak belirledi. Bu rakam, Türkiye'nin dünyanın en değerli 19'uncu, Avrupa'nın ise en değerli 10'uncu ülke markası olduğunu ortaya koyuyor. Brand...
 3. Güneş enerjisi projesi

  Arkadaşlar elinizde güneş enerjisiyle konut ısıtma projesi varsa yardımcı olabilir misiniz?
 4. Belgrad ormanı imara açılıyor

  Belgrad Ormanı, Manyas Gölü ve tüm milli parkları imara açacak tasarı TBMM’de. Belgrad Ormanı, Manyas Gölü gibi Milli Parkların imara açılmasına olanak sağlayacak ve bu nedenle 113 sivil toplum örgütünün büyük tepki gösterdiği Tabiat Kanun Tasarısı, tüm itirazlara rağmen Meclis Genel Kurulu gündemine alındı. Tasarının Çarşamba ve Perşembe günleri görüşülmesi bekleniyor. Vatan gazetesinden...
 5. Dünyanın en büyük güneş tarlası elektrik üretimine başladı

  Dünyanın En Büyük Güneş Tarlası Elektrik Üretimine Başladı Sistem tam kapasite ile çalıştığında 140 metrelik kule toplam 392 megawatt(MW) enerji üretebiliyor. Bu enerji Kaliforniya’daki 140.000 evin tükettiği enerjiye denk , ayrıca bu devasa sistem yıllık 400.000 ton CO2′nin atmosfere salınımını önleyecek.Bu miktardaki CO2 salınımı yaklaşık 72.000 aracın oluşturduğu CO2 salınımına eş değer....