• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Dünyanın İlk güneş Ormanı Projesi Tarsus'ta...

Erdem Akgül

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
TARSUS BELEDİYESİ
Türkiye'de 109 yıl önce elektriğin ilk üretildiği kent olan Mersin'in Tarsus İlçesi'nde, belediye ile Temiz Dünya Ekolojik Çözümler Platformu 'Güneş Ormanı' oluşturdu.

Türkiye'de 109 yıl önce elektriğin ilk üretildiği kent olan Mersin'in Tarsus İlçesi'nde, belediye ile Temiz Dünya Ekolojik Çözümler Platformu 'Güneş Ormanı' oluşturdu. Güneş Ormanı Projesi'nin tanıtım toplantısında konuşan Tarsus Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz, Türkiye'nin ilk elektrik enerjisini 1902 yılında Tarsus'ta kurulan bir hidroelektrik santralinden üretmeye ve kullanmaya başladığını belirtti.

15 Eylul 1902'de Berdan Nehri Bentbaşı mevkinde kurulan hidroelektrik santralinden, su değirmeni miline bir dinamonun bağlanması ile Tarsus'un sokaklarının aydınlatıldığını kaydeden Burhanettin Kocamaz, 109 yıl sonra Türkiye'nin ilk kapsamlı temiz enerji projesi olan 'Güneş Ormanı Projesi'ni hayata geçirmenin gururunu yaşadıklarını söyledi. Kocamaz şu bilgileri verdi:

"Tarsus Belediyesi ve Temiz Dünya Ekolojik Çözümler Platformu tarafından geliştirilen proje ile Tarsus Belediyesi Kampusu adım adım güneş ağaçları ile donatılacak, bu özel ağaçların ürettiği elektrik ile kampus içerisinde bulunan Kadın Sığınma Evi, Yenilenebilir Enerji Laboratuarı, Poliklinik ve Sosyal Tesislerin enerji ihtiyacı karşılanacak. İlk etapta 100 güneş ağacı entegre edilecek olan Tarsus Belediyesi Kampus Alanı, sadece ilk 100 'güneş ağacı'ndan 25 yıl boyunca 3. 900 MWh enerji elde edecek. "

'TEMİZ ENERJİ'

Tarsus'taki firmaların da 100'er güneş ağacı satın almasıyla 'Güneş Ormanı' oluşturulacağını kaydeden Kocamaz şunları söyledi:

"Türkiye'de temiz enerji üretecek olan projeye herkesin sahip çıkmasını istiyorum. Tarsus Belediyesi'nin desteği ile Türkiye'nin yüksek güneşlenme potansiyeline sahip bölgelerinden biri olan Tarsus'ta uygulanan proje, sosyal tesislerin elektrik ihtiyacının güneşten karşılanması için yürütülüyor. Projede karbon azaltımı sisteminde yer alacak firmalar, solar yazılım programları ile izlenecek ve her firmanın günlük ne kadarlık karbon emisyonu azaltımı sağladığı anlık olarak izlenebilecektir. "

Projenin tüm tanıtım ve sponsorluk çalışmalarının proje ortağı Temiz Dünya Ekolojik Çözümler Platformu tarafından yürütüleceği, bir yıllık proje süresi bitiminde ise tüm ekipmanlar ve elektriği sağlayan kurulumun ilgili belediyenin bağlı olduğu yönetim birimine devredileceği ifade edildi.

http://www.sondakika.com/haber-tarsus-ta-gunes-ormani-projesi-2993992/

bu projede ilk olması açısından çok önemli.tarsus belediyesi Türkiyenin hatta dünyanın tek kampüs şeklindeki belediyesidir.kampüs içerisnde bir çok sosyal tesis de bulunmaktadır.kadın sığınma evi , huzur evi gibi yerel yönetimlerin genelde karışmadıkları alanlarda Belediye öz kaynağından veya projelerle bu sosyal tesileri hayata geçirmiştir.sosyal anlamda bu tür hizmetler verilirken ayrıca bu tesislerin yapım ve işletim aşamalarında bazı ihtiyaçların giderilmesinde Çevre projeleriyle desteklenmişlerdir.Üzerinde durduğum konu burada kendini gösteriyor.Örneğin huzur evi yapımında Geri Dönüşüm projesinden kaynak aktarılmıştır.Yine bu projeyle sosyal tesislerin enerji ihtiyacının karşılanmasında Yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılmaktadır.bunula birlikte ilköğretim öğrencilerinin Yenilebilir Enerji kaynakları hakkında bilinçlendirilmesi amacıyal Çevre Sınıfı kurulmuş ve bu kaynkalrdan elde edilen enerjiyle aydınlatma yapılmış ve bazı aletlerin çalıştırıldığının gösterildiği eğitici bir sınıf oluşturulmuştur...

Tarsus'un bir ilçe olarak çevreye katkısı yadsınamaz bir gerçektir bunun diğer tüm il ve ilçelere örnek olmasını isteriz.