Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Düşük sıcaklıklı jeotermal rezervuarlar için boyutsuz rezervuar modelleri

Konu, 'Özel Teknik Konular' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Düşük sıcaklıklı jeotermal rezervuarlar için boyutsuz rezervuar modelleri

Hülya SARAK*, Abdurrahman SATMAN, Mustafa ONUR
    İTÜ Maden Fakültesi, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü

Bu çalışmada, düşük sıcaklıklı jeotermal rezervuarların üretim davranışı analitik olarak modellenmektedir. Modellerde üretim, enjeksiyon ve doğal beslenmenin, düşük sıcaklıklı ve sıvının etken olduğu bir jeotermal rezervuarın basınç veya su seviyesi üzerindeki etkileri göz önüne alınmaktadır. Modellemede rezervuar ve akifer ayrı ayrı tanklar olarak temsil edilmekte ve beslenme kaynağının etkisi incelenmektedir. Model sonuçları sabit debide üretim/tekrar-basma durumunda analitik ifadeler şeklinde verilmekte, debi değişimleri Duhamel ilkesi yaklaşımıyla modellenmektedir. Rezervuar ve akifere ait model parametrelerinin tahmin edilmesinde, doğrusal olmayan ağırlıklı en küçük-kareler parametre yöntemi kullanılmaktadır. İzlanda’daki düşük sıcaklıklı jeotermal sahalardan biri olan Laugarnes jeotermal sahası ile Türkiye’den bir örnek olarak Balçova-Narlıdere jeotermal sahasına ait üretim ve su seviyesi verileri kullanılarak modelleme çalışması yapılarak, model sonuçları ile saha verileri karşılaştırılmaktadır.

Makalenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Düşük sıcaklıklı jeotermal rezervuarlar için boyutsuz rezervuar modelleri konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Fosfor ve glikojen depolayan organizmaların metabolik ve matematik modelleri

itüdergisi/e su kirlenmesi kontrolü Cilt:15, Sayı:1-3, 83-92 2005 Fosfor ve glikojen depolayan organizmaların metabolik ve matematik modelleri Nevin YAĞCI*, Nazik ARTAN İTÜ İnşaat Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, 34469, Ayazağa, İstanbul Özet Fosfor depolayan organizmalar (PAO) ve glikojen depolayan organizmalar (GAO) hücre içi enerji kaynakları dışında benzer metabolizmaya...
  2. jeotermal turizm tesisi için arıtma tesisi akın şeması

bir jeotermal turizm tesisi için arıtma tesisi iş akım şeması bulmam gerekiyor tıkandım saatlerdir, elinde olan veya bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?
  3. Jeotermal sondaj

jeotermal sondaj konusunda gfb almak için gerekli evraklar kısmındaki kapasite raporu, yapı kullanma izni ve işletme belgesinin nasıl olması gerektiği konusunda bilgisi olan var mı?
  4. Jeotermal Enerji Teknolojileri Fuarı (Denizli)

Denizli’de gerçekleştirilecek jeotermal enerji teknolojileri fuarı ile ilgili link aşağıda yer almaktadır. http://www.demosfuar.com.tr/demos-fuar-sayfasi/Geothermal%202012%C2%A0/10/geo/
  5. Arıtma tesisine hibe veya düşük faizli kredi

Mevcut arıtma tesisimize, çamur kurutma ünitesi kurmayı planlıyoruz. Bunun için hibe veya krediyi nerelerden sağlayabiliriz.