Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Düşük sıcaklıklı jeotermal rezervuarlar için boyutsuz rezervuar modelleri

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Düşük sıcaklıklı jeotermal rezervuarlar için boyutsuz rezervuar modelleri

Hülya SARAK*, Abdurrahman SATMAN, Mustafa ONUR
    İTÜ Maden Fakültesi, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü

Bu çalışmada, düşük sıcaklıklı jeotermal rezervuarların üretim davranışı analitik olarak modellenmektedir. Modellerde üretim, enjeksiyon ve doğal beslenmenin, düşük sıcaklıklı ve sıvının etken olduğu bir jeotermal rezervuarın basınç veya su seviyesi üzerindeki etkileri göz önüne alınmaktadır. Modellemede rezervuar ve akifer ayrı ayrı tanklar olarak temsil edilmekte ve beslenme kaynağının etkisi incelenmektedir. Model sonuçları sabit debide üretim/tekrar-basma durumunda analitik ifadeler şeklinde verilmekte, debi değişimleri Duhamel ilkesi yaklaşımıyla modellenmektedir. Rezervuar ve akifere ait model parametrelerinin tahmin edilmesinde, doğrusal olmayan ağırlıklı en küçük-kareler parametre yöntemi kullanılmaktadır. İzlanda’daki düşük sıcaklıklı jeotermal sahalardan biri olan Laugarnes jeotermal sahası ile Türkiye’den bir örnek olarak Balçova-Narlıdere jeotermal sahasına ait üretim ve su seviyesi verileri kullanılarak modelleme çalışması yapılarak, model sonuçları ile saha verileri karşılaştırılmaktadır.

Makalenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Arkadaşlar şimdi çevre görevlisi başvuru yapacamda yaptıgım zaman karsıma 2 tane kutucuk cıkıyor 1.de çevre görevlisi yazıyo 2. de bakanlık çevre görevlisi yazıyo hangisini seçecem 1. yimi [ATTACH]
23 Şubat 2015
43
0
Bakanlıktan gelen cevap; Firmaya ait kayıtlı başvuru görünmüyor sistemde. Protokol yaparken başvuruları olan doğru tesis ile protokol yaptığınızdan emin olunuz. Bu cevaba istinaden tekrar sisteme bakıp gerekli düzeltmeleri yaptı. Kullanıcı...
5 Mayıs 2017
9
0
Bugün ÇMO istanbul ve Ankara Merkez şubelerine en son 6 aylık SGK dökümünü de mail attım. Maile bu başlığın linkini de gönderdim. Buyurun bu platformda bizi bilgilendirin diye. Bakalım yapsınlar açıklamalarını hep beraber görelim, bilgilenelim....
7 Şubat 2017
64
10
E-imzayı geç ben mobil imza kullanıyorum aynı hatayı alıyorum. [ATTACH] [ATTACH]
15 Haziran 2017
9
0
Odadan sürpriz bir hediye gönderdiler :) evet arkadaşlar. bu kadar basit yani. aidat ödenmezse icra ile alırım diyor. bundan önce seni uyarmak yokkkkk diyor. buda bana ders oldu ve üye olacak arkadaşlara bilgi amaçlı. fazla yoruma gerek yok....
16 Haziran 2016
138
2
@İNCİİ aynen haklısınız bende mail atıyorum şimdi bakalım en yakın zamanda umarım problemi giderirler. en fazla buraya kadar ilerleyebiliyorum gerisi yok [ATTACH]
2 Mayıs 2017
63
0
Merhaba arkadaşlar. Çevre izin ve lisans ünvan değişikliğinde, Vergi numarasının değişmesi durumunda; değişikliğe ilişkin dilekçe, Ticaret Sicil Gazetesi, eski vergi numarası ile yeni vergi numarasını ilişkilendiren resmi belge (devir sözleşmesi,...
5 Mayıs 2017
9
1
Merhaba arkadaşlar, Bir firmanın çevre izin belgesi alma aşamasındayım Bu firmanınsistemden emisyon raporunun bilgilerini girmekteyim. Bir bölümde " Üretimde Kullanılacak Hammadde ve Yardımcı Maddelerin Miktarları" bulunmaktadır. Bu bölümde...
30 Mayıs 2017
9
0