Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

düzenli depolama sahalarında ayrıştırma

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında Erdem Akgül tarafından paylaşıldı.

1. Erdem Akgül

Erdem Akgül CMNet Üyesi

merhaba arkadaşlar;
    düzenli depolama sahalarında geri dönüşümlü atıkların ayrıştırılmasını yasaklayan ilgili madde yönetmelik veya genelgelerde mevcut muydu.?
    ilgili bütün yönetmelik/genelgelere baktım ama bulamadım/göremedim.hatırladığım kadarıyla böyle bir madde vardı.

Nazan Şirin Kande bunu beğendi.
  2. Müjdat Öner

Müjdat Öner CMNet Üyesi

Böyle bir madde bulamazsınız.çünkü geri dönüştürülen atıkların hepsi için ayrı ayrı yönemelikler mevcut ve işlemlerin ne şekilde yapılacağı bu yönetmeliklerde yazmakta.örneğin ambalaj atığı için lisans almadan toplama yapmak,satmak,almak vb. hepsi yasak.aynı zamanda belediyelerin yükümlülüklerine bakarsanız orada da düzenli depolamaya bu atıkların gitmesini önlemek ve düzenli depo sahasına bu atıkların alınmasına müsade etmemek gibi ibareler mevcutur.

3. Erdem Akgül

Erdem Akgül CMNet Üyesi

doğru haklısınız. madde hakkında ben yanlış hatırlıyorum o zaman.

4. Rıdvan Gödel

Rıdvan Gödel CMNet Üyesi

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği nin Madde 5-e de " Sağlıklı bir geri kazanım sisteminin oluşturulması için ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması esastır. Ambalaj atıklarının bu Yönetmelikte tanımlanan toplama sistemi dışında bir yöntemle toplanması ve ayrılması yasaktır." ifadesi nedeniy ddt de ayırma yapılamaz.

Erdem Akgül bunu beğendi.
  5. Selçuk Küçük

Selçuk Küçük CMNet Üyesi

bu iş yapılabilse toprağa gömülen servet azalır ama çok da masraflı bir iş yapılmak istense bile metod üzerinde (makineleşmiş bir yöntem tabii ki) çok çalışmak gerekir diye düşünüyorum kaldı ki çöpten ayrılan geri dönüşümün kalitesi de oldukça düşük olacaktır.

Erdem Akgül bunu beğendi.
düzenli depolama sahalarında ayrıştırma konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Düzenli Depolama Sahalarının tasarımı

Nereden aldığımı hatırlayamadığım çok güzel bir kaynak. Dökümanda resimler eksik ama çok değerli bilgiler var. Herkese faydalı olacağını düşündüğüm bu dökümana ekten ulaşabilirsiniz.
  2. Katı Atık Düzenli Depolama Sahalarında Atıkların Aerobik ve Anaerobik Ayrışması

KATI ATIK DÜZENLİ DEPO SAHALARINDA ATIKLARIN AEROBİK VE ANAEROBİK AYRIŞMASI ÜZERİNE SIZINTI SUYU GERİ DEVRİNİN ETKİLERİ Çevre Yük. Müh. Mehmet Sinan BİLGİLİ FBE Çevre Mühendisliği Anabilim Dalında Hazırlanan DOKTORA TEZİ Tez Savunma Tarihi : 10.02.2006 Tez Danışmanı : Prof. Dr. Ahmet DEMİR Dosya Ektedir.
  3. Düzenli Depolama Tesisi

Arkadaşlar düzenli depolama tesisi inşaat aşamasından sonra alınacak izinler hakkında bilgisi olan varsa yardımlarını bekliyorum.
  4. Vahşi çöp depolama alanları ve ayrıştırma hakkında

arkadaşlar merhaba, belediyemiz lisanslı TAT tesisi ile sözleşme imzaladı. Bu firma, onaylanan ambalaj atıkları yönetim planı doğrultusunda düzenli depolama tesisimiz faaliyete girene kadar ,kaynagında ayrıstımradan farklı olarak vahşi depolama alanındaki çöpleri ayrıştırma işini alabılırmı?
  5. Düzenli depolama sahalarında çalışanlara

bir sorum olacak. yav, gün içinde bu koku üzerimize siniyor ya, akşam nasıl kurtulmalı o kokudan? kükürtlü sabun? asit banyosu? baz banyosu? aktif karbon?