Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

düzensiz depola alanlarının rehabilitasyonu

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında Erdem Akgül tarafından paylaşıldı.

 1. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  düzensiz depolama alanlarının rehabilitasyonu

  merhabalar;
  uzun süre düzensiz depolama yapılan bölgedeki atıklar için sızıntı suyu oluşma durumu hakkında yorum yapabilir misiniz..?bu alandaki atıklar için taban teşkili (kil,jeomembran,jeotekstil,...)yapmaya gerek var mıdır??
   
 2. Veysel Kılıç

  Veysel Kılıç Genel Yönetici

  Cevap: düzensiz depola alanlarının rehabilitasyonu

  Merhaba ;

  uzun süredir düzensiz şekilde depolama yapılan sahalarda üst izolasyonları bulunmadığından depolama durmuş bile olsa yağmur suyunun atık içersine girmesi ile belli miktarda sızıntı suyu oluşumu devam eder. Genellikle bu tür sahaların altına izolasyon yapılmaz, gaz bacalarının açılması ve üst izolasyonları yapılarak rehabilite edilirler. Ancak depolama sahası yeni ise çöp miktarı da az ise yakında yapılan yeni deponilere taşınabilir. Tabiki ekonomik boyutu tetkik edilmelidir.
  Amasya katı atık projesi kapsamında yanılmıyorsam merzifon vahşi depolama sahası rehabilitasyonunda atık altına değilde vahşi depolama sahası etrafına bentonit bariyer yapımı vardı. Uygulaması yapıldımı bilmiyorum, ancak çok maliyetli bir uygulama idi.
  Saygılarımla.
   
düzensiz depola alanlarının rehabilitasyonu konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Katı atık deponi alanlarının yer seçiminde coğrafi bilgi sistemleri (cbs) uygulaması

  KATI ATIK DEPONİ ALANLARININ YER SEÇİMİNDE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ (CBS) UYGULAMASI ÖZET Katı atık yönetiminde ana problemlerden biri katı atıkların bertarafı için en uygun yerin seçilmesidir. Son zamanlarda, Coğrafi Bilgi sistemi(CBS) depolama alanlarının seçimini kolaylaştırmada kullanılmaktadır. CBS gerekli ekonomik, çevresel ve politik kısıtlamaları işleme ve taklit etme yeteneğine...
 2. Katı atık deponi alanlarının yer seçiminde coğrafi bilgi sistemleri (cbs) uygulaması

  KATI ATIK DEPONİ ALANLARININ YER SEÇİMİNDE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ (CBS) UYGULAMASI T. Çay1, B. Nas2, A. Berktay2, F. İşcan1 1Selçuk Üniversitesi, Jeodezi ve Fotogrametri Müh. Bölümü, Kamu ölçmeleri Anabilim Dalı, Konya, tcay@selcuk.edu.tr, fiscan@selcuk.edu.tr 2Selçuk Üniversitesi, Çevre Müh. Bölümü, Konya, bnas@selcuk.edu.tr, aberktay@selcuk.edu.tr tarafından yapılmıştır.
 3. Düzensiz depolama sahalarını kapatma, ıslah ve rehabilitasyonu

  R&r teknik hizmetlerin hazırladığı bir çalışma tam kaynağı bilemiyorum.
 4. Maden ocaklarının rehabilitasyonu ile ilgili ced raporu

  Arkadaşlar maden ocaklarının doğaya kazandırma çalışmasıyla ilgili çed raporu olan yada bilgisi olan varmı paylaşabilirse benimle çok makbule geçer