Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

E-Atık

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Merve Alkan tarafından paylaşıldı.

1. Merve Alkan

Merve Alkan CMNet Üyesi

Türkiye de yıllık ne kadar e-atık oluşuyor ve bunun yüzde kaçı toplanıyor?
    E-atık toplayan lisanslı firmalar
    1 kg anakart ve 1kg cep telefonunun hurda değeri nedir?

Bu konular hakkında araştırmam var acaba yardım edebilirmisiniz???

2. Mustafa K.

Mustafa K. CMNet Üyesi

Bu haberde belgelerle kanıtlanmış kesin değerler değil bunlar bence ama hiç değilse bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olur.
    http://www.ntvmsnbc.com/id/25351696/

hurda değerleriyle ilgili bir fikrim yok malesef öğrenirsem yazarım. saygılar

Merve Alkan bunu beğendi.
  3. Cem Erol

Cem Erol CMNet Üyesi

http://www.tucev.org/duyuru_detay.php?id=20 Türkiye'deki elektronik atıklarla ilgili en güncel bilgilere 24-27 Nisanda Antalyada yapılan Sempozyumun sunumlarından ulaşabilirsiniz. Verdiğim Linkten sunumları indirebilirsin. Türkiye'de bakanlık tarafından uygunluk yazısı verilen yaklaşık 20 tane elektronik atık işleyen firma var. Bunların listesi çok güncel olmamakla beraber Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı web sitesinde bulunuyor. Ben yine de ekliyorum, bakabilirsiniz. 1kg anakart ve 1 kg cep telefonu hurda değerine gelince, bu detaylı bir konudur. Kalitesine göre fiyatlar değişir ama 1kg bilgisayar anakartının hurda piyasasındaki değeri yaklaşık 5tl ile 15tl arasında değişmekte, cep telefonu hurdası ise içerdiği plastik oranı ve elektronik devre kartı oranına göre değişir. Eklediğim yüksek lisans tezinde bilgisayar parçalarının içerdiği değerli metaller konusunda detaylı bilgi edinebilirsin. Kolay gelsin.

Ekli Dosyalar:

Merve Alkan bunu beğendi.
  4. Yasemin Yaslı

Yasemin Yaslı CMNet Üyesi

arkadaşlar merhaba,
    Tarihi geçmiş su bazlı boyaları lisanslı tehlikeli atık firmalarına vermek gerekirmi? farklı bi çözümü varmı, bertarafçıların maliyeti bellide o bakımdan :)

5. Merve Alkan

Merve Alkan CMNet Üyesi

Cem Bey çok teşekkür ederim kaynaklarınız çok yardımcı oldu.Mustafa Bey size de çok teşşekkür ederim.

Mustafa K. ve Cem Erol bunu beğendi.
E-Atık konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Atik envanteri için atık kodu belirleme

Atık Envanteri oluşturulması Atık Yönetimi açısından büyük önem taşımaktadır. İnternetten derlediğim ve edindiğim bilgiler doğrultusunda bu konuyu etraflıca değerlendirelim. Öncelikle tesis veya işletmelerde bir atığa karşılık gelen atık kodunun belirlenmesi için [COLOR=DarkRed]"Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin...
  2. Floresan atık ve elektronik atık lisanslı firmaları

Herkese merhabalar öncelikle, Ben çalıştığım firmada çevre görevliliği sorumluluğunu yeni üstlendim ve bu işte yeniyim. Firmamızda çok çıkmayacak da olsa elektronik atıklarımızı ve floresan lambalarımızı lisanslı firmalara göndermemiz gerekiyor. Konu ile ilgili 2 sorum olacak: 1. Lisanslı firmaların bir listesi mevcut mudur ? (Geri dönüşüm firmaları için böyle bir liste bulabildim ancak...
  3. Tehlikeli atık, atık yağ, bitkisel atık yağ ne kadar süre tankta yada araçta bekletilebilir ?

Arkadaşlar atık yağların tesislerde depolanma süresi yönetmeliğe göre 3 ay.. ancak taşıma şirketi bu yağı aldıktan sonra ne kadar süre tankında yada aracında bekletebilir. ?
  4. Sintene atık suları,atık yağları

Sintine suları ,sintine atık yağlarının neden geri kazanılamadığı ile ilgili bir bilgi döküman önerisi olan varmı ?
  5. Atık yağ karıştırılması ve atık beyanı

Merhaba arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. İşe başlama sürem öncesinden bir atık yağ biriktirilmesi var. Yanlız bu atık yağa diğer atık yağlarla karıştırılmış ve ben şuan bir kod belirleyemiyorum. Bu kodu öğrenmem için analiz yaptırmam yeterlimidir? Bir diğer sorunumda geçmiş yıllarda yapılan atık beyanlarında yanlışlık olmuş bu yanlışlığı nasıl düzeltebilirim. Bu yıl beyan...