• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

E-çevre izinleri (arşiv)

C

Can Güney Uyar

Arkadaşlar Çevre Bakanlığından Can ben;

E-Çevre İzinleri hakkında ortak sorunlarınızı, sorularınızı bu forum üzerinden cevaplamayı düşünüyorum. Sizlerden ricam şahsi değil genel yaşanan sorunlar ve anlaşılmayan yerlerin tek bir konu başlığı altında açılmasıdır.

Şahsi olarak tesis veya danışmanlık firması soru ve sorunlarınız için izinlisans2@ormansu.gov.tr adresine mail atmanızı rica ediyorum.
Şahsi sorulardan konular açılırsa kaçmayı düşünüyorum bilginiz olsun. :)

@Mehtap Işık, member: 871

Yeni tesis kaydını
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinden yapabilirsiniz. Kaydı tamamladıktan sonra sistemin size oluşturduğu form ile bağlı bulunduğunuz İl müdürlüğüne giderek onay almanız gerekmektedir. Bu onayı aldıktan sonra belirttiğiniz mail adresine kullanıcı adı ve şifre gelecektir. Onayın ardından kaydettiğiniz tesisi e-çevre izinlerinde kullanabilirsiniz.

@Kübra Arslan, member: 3178

Aynen devam edebilirsiniz. Vergi numranızın değişmesi durumunda cici(çevrimiçi çevre izinleri) 'de güncellemeye gerek var. Mail yoluyla destek alabilirsiniz.

@b.tumturk, member: 2016
Konuyu Çevre Ve Şehircilik Bakanlığından Adnan Macit bey'e danışın. Aldığınız cevabı burada paylaşırsanız daha yararlı olacaktır.

@tuba-ak, member: 2573

Protokol yaptığınız tesis ile yeni bir protokol yapmak isterseniz eskisini iptal edip tekrar protokol yapmanız gerekiyor. Eğer protokol yaparken tesisi arattırıyor ve bulamıyorsanız ÇBS'ye kayıt yapıp ilden onay almanız gerekiyor. Protokol aşamasında tesisi bulabiliyorsanız ve tesis bilgilerinin doğruluğundan eminseniz kayıt yapmanıza gerek yok. Biz o tesisi ortak havuza yani ÇBS'ye atmışız demektir.

@Sevinç, member: 784

Vergi numrası ile aratıp gerekli güncellemeyi yapmalısınız.

@nahrugaluk, member: 1675
Şahsi problemleri mail olarak bekliyorum sizlerden.

Ekran görüntüsü, vergi numarası ile beraber mail gönderin bakalım.

Yeterli

Yetkilinin imzası varsa ve imza atacaksa vekalete gerek yok.

@çevre88, member: 6027

Eski tesisler için onay almanıza gerek yok. E-Çevre izinlerinde kullanabilirsiniz.

kolay gelsin bende çevre izinleri kısmında ilçe bilgisi il bilgisiyle eşleşmemektedir diye bir uyarı çıkıyor çevre bilgi sisteminden düzenleyin deniyor ama orda ilçe ve il bilgisi düzenli birde vekaleti eklememize rağmen tesis bilgileri kısmında çevre görevlisine bırakılan vekalet bulunmamaktadır deniyor sistemden kaynaklı sorunlar mı biz mi bir yerlerde yanlış yapıyoruz?

Can bey merhaba
Ben belediyede çalışıyorum. Evsel atıksu arıtma tesisinin yetklisiyim aynı zamanda çevre görevlisiyim, izinlisans.cob.gov.tr kendi kullanıcı adımla girip tesis bilgileri kayıt kısımına giriyorum beni cevre.cob yönlendirdi başlangıçtan belediye ( sadece atık ambalaj ve belediye atıkları uygulamaları için) ona bastım belediye listesinden belediyemizi seçtim sonra belediye atıkları işratlayıp devam ettim kaydınız tamam cevap çıktı. fakat hala tesisi bilgileri gözükmüyor. izin lisantan protokol işlemlerinde belediyeyi seçtim yetkli ismi kendi ismimi girdim vekleti yüklediğim zaman hata veriyor ne yapacağım bilemiyorum

Merhaba Can Bey, ÇYB sayfasında Çevre görevlisi eklerken SGK Sicil no gerekiyor. Bu kısımda kişinin ssk numarasını yazınca meslek bilgileri sayfasında o numarayı sgk iş yeri no olarak alıyor.

Can bey danışmanlığını yaptığımız bir tesisin GFB almışdık ve çevre izni için başvvuru aşamasındaydık yalnız firma ile sözleşmemiz bitti ( başka danışmanlık firması ile anlaştı ) ben protokol iptalden firma yı iptal ettim ama kendi sayfamda İzin ve Lisans başvuruları kısmında hala tesisi görüyorum çözüme yönelik ne yapabilirim

merhaba can bey öncelikle sizi aramızda görmekten çok onur duyduk. benim sorum şu çyb kuruyoruz ilk adım olan kullanıcı adı ve şifremizi belirledik ancak işletme tipini seçin dedi seçtik kayıt bulunamadı dedi. fakat bizim firmamız çbs de kayıtlı olarak görünüyor yeni kayıt deyip tekrar tüm bilgilerimizi girip kaydet dediğimiz zaman da '' bu bilgilere sahip firma sistemimizde bulunmaktadır'' diyor bu durumda ne yapmamız gerekmektedir.

0312 2075612 numralı telefonu arayarak Alper bey'den destek isteyebilirsiniz. Veritabanını kontrol ederek sizi bilgilendirecektir. Aramadan önce sistemi tekrar gözden geçirmenizi ve kendi hatanız olup olmadığını son kez kontrol etmenizi öneriyorum.

@Can Güney Uyar
vekaletnmenin içeriği nasıl olacak ark. elinde örnek olan var mı birde yalnız izin başvurusunda bulunacağımız tesisler için mi alınacak vekaletname

@Yasemin Aslantürk
Vekaletname örneğini bakanlıkta isteyebilir, sorabilirsiniz. Protokol yapacağınız tüm tesisler için vekalet alıp yüklemeniz gerekecek.

@Gizem Kesen
Detaylı bir mail gönderin bana

Öncelikle Merhaba Can Bey,
Benim bir belediye ile ilgili sorunum var.Çevre Bilgi Sisteminden burayı belediye olarak kaydetmeye çalıştım sistem belediye olarak seçeneklerde bulamadı. Fakat firma olarak vergi numarasıyla kaydettiğimde belediyeyi sisteme kaydedebildim.Çalıştığım firma tarafından belediyenin danışmanı olarak atanabilmem için sisteme vekaletname yüklemem gerekli. Fakat sisteme vekaletnameyi yükleyebilmek için ''İşletme Protokol İşlemleri'' arayüzünden ''Tesis İşlemleri'' sekmesine giriyorum. Buradan ''İşletmeye Bağlı Tesislerden Hizmet Alacak Olanları Seçiniz.'' ibaresinin altında ''Tesisler'' sekmesi var. Vekaletnameyi yükleyebilmem için bu ''Tesisler'' sekmesinde birşey seçmem gerekli. ''Tesisler'' sekmesinde bir seçenek seçmeden tesis adına vekaletname yükleyemiyorum.Sisteme vekaletname yükleyemediğim için belediye adına herhangi bir işlem yapamıyorum. Bu belediyede Proje Onay Başvuru Formu ve ÇED Yönetmeliği Kapsamı Dışında Yer Aldığına Dair Belgeli bir doğal arıtma tesisi bulunmaktadır. Bu arıtma tesisi için Çevre İzni almak istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Can Bey izinlisans2@ormansu.gov.tr adresine detaylı bir mail attım.

Can Bey hem iş mailimden hem de özel mailimden size ulaşmaya çalıştım ama mesajlarım izinlisans2@ormansu.gov.tr adresine gönderilmiyor . Mailin gönderilmediğine dair hata mesajı veriyor.

Can Bey merhaba,
Size telefonla ulaşmakta sıkıntı yaşıyorum. Bu nedenle forumdan yazmayı denedim. Belediyemiz bünyesinde çyb girişi yaparken hata ile karşılaştık. bu konuda size detaylı bir mail atmıştım. konu ile ilgili yapmamız gerekenler konusunda bizi yönlendirirseniz sevinirim.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Can Bey,
Çevre İzinleri başvuru kapsamında tesis bilgilerimizin kayıt edilmesi, güncellenmesi ve tesise çevre görevlisi atanması işlemleri için Çevre Bilgi Sistemine (ÇBS), Tehlikeli Atık Bildirim / Beyan Sisteminde (TABS) daha önceki yıllarda kullanmış olduğumuz mevcut Kullanıcı Adı ve Şifre ile giriş yapamamaktayız. Konuyla ilgili, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri, kendilerinin yapabileceği herhangi bir müdahale olmadığını belirttiler. Tekrar şifre almak için ÇBS üzerinde Kayıt Başlangıç bölümünden vergi nosu ile işlem yapmaya çalıştığımızda ise firma ve tesis bilgilerimiz onaylı gözüküyor; dolayısı ile tekrar şifre alabilmemiz mümkün olmuyor.
Böyle bi durumda ne yapılmalı...
Tehlikeli Atık Bildirim Sistemi ya da Çevre Bilgi Sisteminde mevcut Kullanıcı Adımız ile birlikte kullanılan kayıtlı / geçerli / görünen şifren tarafımıza tekrar iletilebilir mi??? ya da Çevre Bilgi Sistemine girişte kullanılmak üzere yeni bir şifre almak sorunu çözer mi ve yeni bir şifre almak mümkün mü???
Saygılarımla

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

Can Bey vekaletnamenin noter onaylı olması şimdilik şartmı.tesis yetkilileri bir gün bizi kapıdan kovacak ,her gün yeni bir şey istiyoruz.(istetiliyor)

@adnanozhan44
Evet, Danışmanlık firmalarının tesis yetkilisinden vekaletname alırken noter onaylı olması şartı var.

@okankirezli

Öncelikle kişisel problemlerinizi mail olarak beklediğimi belirteyim. Bu konu tamamen şahsidir.

GFB 'nizin görünmemesi yanlış tesis ile anlaşmış bulunmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Yani çalıştığınız otelin sistemde 2 adet kaydı vardır. Siz geçmişte GFB alınan kayıt ile değil diğeri ile anlaşmış olabilirsiniz ve sistem sizin anlaştığınız tesisi yeni bir tesis olarak algılamıştır. Detaylı bir mail gönderirseniz incelerim.

Merhabalar Can Bey; Öncelikle bizlere böyle yardımlar yaptığınız için çok teşekkür ederim. Benim problemim şu; bir otelde çevre görevlisi çalışmaktayım. Ancak otelimin 04.02.2012 tarihine kadar bir danışmanlık firması ile sözleşmesi bulunmaktaydı. Söz konusu danışmanlık firması 30.01.2012 tarihinde (Sözleşme bitmesine 5 gün kala) Geçici Faaliyet Belgesine başvuru yapmış bulunmaktadır. Geçici Faaliyet Belgesi 24.02.2012 tarihinde kabul edilmiştir. Bende 23.02.2012 tarihinde Çevre görevlisi olarak kendimi sisteme tanıtmıştım. Sorun su Geçici faaliyet belgesi ikinci aşaması olan Çevre iznine Çevre görevlisi olarak ben devam edemiyorum. Benim sistemimde görünmemektedir. Çevre İzni ve Lisansı başvurusu sekmesine tıkladığımda "Kabul edilmiş bir Geçici Faaliyet Belgesi Bulunmamktadır." demektedir. Bu konuda değerli cevaplarınızı beklemekteyim...Şimdiden teşekkür ederim.

Can Bey,
Günaydın benim sorum şu:Çevre yönetim birimi kurmamız gerekiyor ve 3 ay oldu hala cevre görevlisi belgemiz pasif durumda başvuru yaptık alamıyoruz belgeyi.Denetimden geçicez ve bir an önce kurmamız gerekli birimimizi yardımcı olursanız sevinirim.