• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

E-çevre izinleri (arşiv)

C

Can Güney Uyar

Arkadaşlar Çevre Bakanlığından Can ben;

E-Çevre İzinleri hakkında ortak sorunlarınızı, sorularınızı bu forum üzerinden cevaplamayı düşünüyorum. Sizlerden ricam şahsi değil genel yaşanan sorunlar ve anlaşılmayan yerlerin tek bir konu başlığı altında açılmasıdır.

Şahsi olarak tesis veya danışmanlık firması soru ve sorunlarınız için izinlisans2@ormansu.gov.tr adresine mail atmanızı rica ediyorum.
Şahsi sorulardan konular açılırsa kaçmayı düşünüyorum bilginiz olsun. :)

@Mehtap Işık, member: 871

Yeni tesis kaydını
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinden yapabilirsiniz. Kaydı tamamladıktan sonra sistemin size oluşturduğu form ile bağlı bulunduğunuz İl müdürlüğüne giderek onay almanız gerekmektedir. Bu onayı aldıktan sonra belirttiğiniz mail adresine kullanıcı adı ve şifre gelecektir. Onayın ardından kaydettiğiniz tesisi e-çevre izinlerinde kullanabilirsiniz.

@Kübra Arslan, member: 3178

Aynen devam edebilirsiniz. Vergi numranızın değişmesi durumunda cici(çevrimiçi çevre izinleri) 'de güncellemeye gerek var. Mail yoluyla destek alabilirsiniz.

@b.tumturk, member: 2016
Konuyu Çevre Ve Şehircilik Bakanlığından Adnan Macit bey'e danışın. Aldığınız cevabı burada paylaşırsanız daha yararlı olacaktır.

@tuba-ak, member: 2573

Protokol yaptığınız tesis ile yeni bir protokol yapmak isterseniz eskisini iptal edip tekrar protokol yapmanız gerekiyor. Eğer protokol yaparken tesisi arattırıyor ve bulamıyorsanız ÇBS'ye kayıt yapıp ilden onay almanız gerekiyor. Protokol aşamasında tesisi bulabiliyorsanız ve tesis bilgilerinin doğruluğundan eminseniz kayıt yapmanıza gerek yok. Biz o tesisi ortak havuza yani ÇBS'ye atmışız demektir.

@Sevinç, member: 784

Vergi numrası ile aratıp gerekli güncellemeyi yapmalısınız.

@nahrugaluk, member: 1675
Şahsi problemleri mail olarak bekliyorum sizlerden.

Ekran görüntüsü, vergi numarası ile beraber mail gönderin bakalım.

Yeterli

Yetkilinin imzası varsa ve imza atacaksa vekalete gerek yok.

@çevre88, member: 6027

Eski tesisler için onay almanıza gerek yok. E-Çevre izinlerinde kullanabilirsiniz.

Can Bey,
Verdiğiniz mail adreslerine mailler ulaşmıyor. Sürekli hata maili geliyor. Daha öncede yazdığım gibi benim bir belediyeyle ilgili sorunum var. Bu sayfada sorunumu mesaj olarak size attığımda detaylı bir mail atmamı talep etmiştiniz. Ama mesaj atsamda size ulaşmıyor.Bu konuyla ilgilenebilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Can Bey,

Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkındaki Yönetmelik uyarınca Madde 11-2 uyarınca:

a) İstihdam edilen personelin T.C. kimlik numaralarını ve sosyal güvenlik numaralarını on iş günü içerisinde Bakanlığa bildirmekle,
b) Çevre görevlisi belgesine sahip personelin firmadan ayrılması veya işe başlaması durumunda Bakanlığa on iş günü içerisinde haber vermekle,
c) 9 uncu maddedeki şartların sağlanamaması hâlinde on iş günü içerisinde Bakanlığa bildirmekle ve söz konusu hükümlere on iş günü içerisinde uymakla,
ç) Firmanın unvanı, adresi ve sahibinin değişmesi hâlinde bu durumu on iş günü içerisinde Bakanlığa bildirmekle,
d) Kendilerine ait ticari sicil numaralarını Bakanlığa bildirmekle,
e) Yeterlik belgesi alma aşamasında sundukları belgelerde meydana gelecek değişiklikleri, değişiklik tarihinden itibaren on iş günü içinde Bakanlığa bildirmekle,
yükümlüdür.

denilmektedir. Bu bakanlığa bildirim süreci internet üzerinden sağlanan e-izin portalı üzerinden mi yoksa yazılı olarak bildirim yapılmak zorundadır?

Merhaba Can Bey, ÇYB tesis bilgilerinde tesis yetkilisi eklerken TC kimlik numarasını girdiğimde kimlik bilgileri alınamıyor hatası veriyor. Gün içinde düzelir mi acaba??
Ayrıca 2 Çevre Görevlisi (Çevre Müh.) olarak başvuruyoruz, bir sıkıntı olur mu ?

Ekran Alıntısı.JPG

@Melih Coşar
Sistem üzerinden yapmanız yeterlidir.

@Sevinç
2 kişi birim kurabilirsiniz. Diğer hata için mailinizi bekliyorum

@dilekk
Pasif durumda ise başvurunuzu yapamamışsınız demektir. Belge dekontu ve vesikalık fotoğrafı yüklediğinizden emin olun.

@İsmet Arslan
Sistem sizden muafiyetle alakalı belge yüklemenizi istiyorsa yükleyeceksiniz, istemiyorsa yüklemekle yükümlü degilsiniz ve İl müdürlüğü sizden bu belgeyi talep etmez.

Sadece Gürültü B sertifikası isteniyor. Yükleme zorunluluğunuz yok, sizi engelleyen bir durum degil.

Can Bey,
Günaydın benim sorum şu:Çevre yönetim birimi kurmamız gerekiyor ve 3 ay oldu hala cevre görevlisi belgemiz pasif durumda başvuru yaptık hala onaylanmadı..Denetimden geçicez ve bir an önce kurmamız gerekli birimimizi yardımcı olursanız sevinirim. Sebep ne olabilir?

Can Bey Merhaba
GFB başvurusunda Çevre İl Müdürlüğü tarafından istenen muafiyetler (gürültü, atıksu deşarjı) için yükleyebileceğimiz bir sekme bulunmamaktadır. Bu konu hakkında ne yapabiliriz?

Bir diğer sorumda Çevre görevlisi sisteminde eğitimleri kısmında gürültü hakkında 2 sekme var ikiside b sınıf akustik yazıyor. A sınıf için sekme bulunmamaktadır. Bunun hakkında birçok mail atmama rağmen geri bildirim yapılmadı sekmede düzeltilmedi.

Sistem sizden muafiyetle alakalı belge yüklemenizi istiyorsa yükleyeceksiniz, istemiyorsa yüklemekle yükümlü degilsiniz ve İl müdürlüğü sizden bu belgeyi talep etmez.

Sadece Gürültü B sertifikası isteniyor. Yükleme zorunluluğunuz yok, sizi engelleyen bir durum degil.

@Can Güney Uyar
Sekmelerde 2 seçenek var ama ikiside b. bağlamasa bile bir hata var.
Diğer konudada bizden sistem istememesine rağmen il müdürlüğü tarafından istendi. bu gibi durumda ne yapmalıyım

@İsmet Arslan
Sistem istemiyorsa İl müdürlüğü sisteme yüklemenizi isteyemez. Seçtiğiniz İzin/Lisans konusuna göre sistem sizden muafiyet isteyecektir. İstemiyorsa problem yok yani.
Diğer konu ise evet sadece B isteniyor bizde B koyduk oraya. İllede A yükleyeceğim diyorsanız bakanlıkla bir görüşün isterseniz :)

@Can Güney Uyar
O anlamda demedim 2 sekmenin aynı olması yanlış olduğuna işaret değilmi :) Ne olmuş yüklesek boşamı aldık :) öylece dosyanın içinde duruyo :)

merhaba, bir konuda kafam karıştı daha önceden cevaplanmış ise kusura bakmayın ama sorunuma çözüm olacak bir cevap bulamadığım için açıyorum bu başlığı.sorunum şu, çevre görevlisi olarak şu an çalıştığım tesiste çevre bilgi sisteminde görlüyrum. fakat ben kendi cevre iznı e- izin kısmına yani kendi kişisel sayfamda herhangı bır ıslem yapmadım. ne yapmam gerek. çalıştıgım tesıs kayıtlı ve şifresi kullanıcı kodu geldi. bundan sonraki adımım ne olmalı?yardımcı olursanız cok sevınırım. tesekkur ederım.

@Can Güney Uyar
hangi belgeyi vesikalık foto yüklemedik ama hata vermedi yoksa başvuru yapamazdık

@muratcglyn
1 saat kadar çalışma yapıldı. Hemen kızmayın sabredin arkadaşlar :)

@Özlem Oğuzeş
Vekaletname vermek zorundalar. Gerekirse bakanlığı arayıp bilgi alsınlar. Vekalet için resmi yazı isteyen bir tesisi ilk defa duydum :)
Ayrıca başvuru dilekçesi il'e verilmez. Başvurunuz bakanlığa düşer ve buradaki arkadaşlar değerlendirerek sonuçlandırırlar.

@ayşegül10
Balıkesir belediyesi, artık tanıyorum sizi Ayşegül hanım :),
Probleminizi arkadaşa ilettim ondan cevap bekliyorum. Geldiği zaman bilgilendireceğim sizi.

@muratcglyn
Eksikliğiniz birim tarafından daha onaylanmamıştır. Onaylandığı an girebilirsiniz. Siz sistemi takip etmeye devam edin.

@muratcglyn
Tesis İşlemleri --> GFB Başvurusu diye devam edeceksiniz. Farklı birşey yok.

@Mehtap Işık
Çevre Bilgi Sisteminde Görünsün'ü seçmeniz yeterli

@Melih Coşar
Sistem takılıyor derken? Nasıl takılıyor, ne oluyor, ne hata alıyorsunuz, sayfa mı açılmıyor... vs ?

@tuba-ak
Tabiki, esas olan online sistem.

@Elif Cihan
Siz bir yerde yanlış yapıyorsunuzdur :) İmzalar eksik kalmıştır vb.

@sevtap
0312 2075872 numralı telefonu ararsanız Alper bey size şifrenizi verecektir.

@seezgn
Şifre ve Kullanıcı Adınızı ben bakanlığa gidince size iletirim. Diğer bir konu ise uygulama seçiniz derken sizin danışmanlık firmanız bir uygulama degildir. Dolayısıyla olmaması normaldir. Çevre Bilgi Sisteminde görünsün demeniz yeterlidir.

@Birgül Bakanoğlu
Formu doldurmadan başvuruyu tamamlayamazsınız. İl müdürlüğü ile görüşmenizde fayda var, bu mesajımı iletebilirsiniz.

@ECK
Internet Explorer 8.0 veya üstünü kullanmanız gerekiyor. Sayfanın tam yüklenmesini bekleyin. Bir sıkıntı yok gibi.

@burak
Uyarıyı dikkate alabilirsiniz :) Şaka bir yana incelemek lazım. Mail yoluyla detaylı ulaşın.

@Nefize Yıldız
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinden önce vergi numrasının bağlı olduğu tesis kaydedilecek ardından 2. tesisinizi buna bağlı olarak kaydedeceksiniz. Ardından aynı vergi numarasına ait 2 tesisiniz için ayrı ayrı izin başvurusu yapabileceksiniz.

@erman
Sistemde protokol/sözleşme yaparken aynı vergi numarasına ait tüm tesisler sislere listelenir. Üstüne tıklatıgınızda tesis bilgisini görürsünüz ve dogru olanla protokol yapabilirsiniz. Eğer tesisler görünmüyorsa ÇBS'den doğru şekilde güncellenmeli.

@Elif Cihan
Mesajımı aynen iletebilirsiniz. Sistem sizden muafiyet için belge yüklemenizi istemiyorsa yüklemekle yükümlü değilsiniz. Dilerlerse Bakanlığı arayarak yetkili Şube Müdüründen, Uzman arkadaşlardan bilgi alabilirler. Gerekirse benide arayabilirler.

@serdaralkan

Bu konuda fikrim olsada yorumda bulunmak istemiyorum. Sizler Bakanlığı arayarak Şb. Müdürü Yalçın Karaca bey'den konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Can Bey Merhabalar ve bizlere bu platformda destek verdiğiniz için teşekkürler...
Ek 1 kapsamındaki bir tesisle sözleşme imzaladık, vekaletname almak için bunun mecburi olduğunu belirten resmi bir yazı istediler bizden..sisteme yüklememiz gerektiğini söyledik ancak resmi bir yazıya istinaden şeklinde verebileceklerini söylüyorlar..bir de tesisi kaydettikten sonra ek1 e girdiği için yinede başvuru dilekçesini içom a vermemiz gerekiyor..daha önce ek1 tesisim olmadığı için prosedürü tam bilmiyorum...şimdiden teşekkür ederim.

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim..:)

Can Bey merhabalar,
Size belediyemizde çyb oluşturma aşamasında aldığımız hata ile ilgili ayrıntılı bir mail göndermiştim. Ama sonra size telefonla ulaşamadım.
Bu konuda yapmamız gerekenler konusunda bizi yönlendiriseniz sevinirim. iyi çalışmalar dilerim..

Balıkesir belediyesi, artık tanıyorum sizi Ayşegül hanım :),
Probleminizi arkadaşa ilettim ondan cevap bekliyorum. Geldiği zaman bilgilendireceğim sizi.